Helsingin Vihreät ry

Huolehditaan luonnosta lähellä ja kaukana, ja lisätään vehreyttä katukuvaan

Jaa

Pormestariehdokas Atte Harjanne vaatii lähiluonnon vaalimista ja luonnon huomioimista kaikessa kaupungin päätöksenteossa.

Atte Harjanne seisoo tummaa taustaa vasten, katsoo kameraan ja hymyilee.
Atte Harjanne Pekko Korvuo

Helsingin arvokkaat luontokohteet ja lähiluonto tekevät Helsingistä vihreän ja viihtyisän kaupungin. Lähiluonnon vaaliminen on mahdollista myös kasvavassa kaupungissa, kunhan asiat kyetään laittamaan tärkeysjärjestykseen ja rajallista tilaa käytetään fiksusti. 

Helsingin Vihreät haluaa, että tyhjää toimistotilaa ja teollisuusalueita kaavoitetaan asunnoiksi, ja autojen syömää tilaa otetaan parempaan käyttöön. 

“Kaupungin suunnittelu autot edellä ei käy yksiin luonnonsuojelun kanssa, kuten Lapinlahden puistoa nakertava ja Salmisaaren asuntorakentamisen murentava Satamatunnelilinjaus osoittaa”, kansanedustaja ja Helsingin Vihreiden pormestariehdokas Atte Harjanne toteaa.

Lähiluonnon vaalimisen lisäksi on puolustettava luontoa myös kauempana. Vihreissä ajatellaan, että luonnolla on itseisarvo, ei arvoa vain siksi, että ihmiset nauttivat siitä lähellään.

Tiiviin raidekaupungin rakentaminen säästää luontoa kaupungin ulkopuolella. Myös uusia alueita kaavoitettaessa on luonnosta pidettävä huolta – tämä konkretisoituu luonnoltaan upeassa Östersundomissa, jota ei saa rakentamisen yhteydessä tärvellä. 

“Kaupungin on maankäytön lisäksi kaikessa muussakin toiminnassaan huomioitava luonto ja luontokadon pysäyttäminen. Siksi muun muassa eläinperäisen ruuan osuutta on pyrittävä vähentämään, ja siksi on tärkeää ensin vähentää ja lopulta lopettaa puun poltto kaukolämmön tuotannossa”, Harjanne linjaa.

Luontoa ei pidä ainoastaan puolustaa, vaan sitä pitää tuoda katukuvaan lisää. Kaupunkivihreä lisää viihtyisyyttä, antaa suojaa niin helteiltä kuin tulviltakin. Siksi jo rakennetut alueet on kammattava läpi, ja etsittävä ja hyödynnettävä kaikki paikat liikenneympyröistä korttelipihoihin joihin voidaan istuttaa puita, pensaita tai niittyjä. Näin on toimittu Kööpenhaminassa ja Pariisissa, joista kannattaa Helsingissä ottaa mallia.

“Luonnolla ei ole äänioikeutta vaaleissa. Onneksi ääni vihreille on ääni luonnolle”, Harjanne muistuttaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Atte Harjanne seisoo tummaa taustaa vasten, katsoo kameraan ja hymyilee.
Atte Harjanne
Pekko Korvuo
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Koulutuksen lisärahoituksesta päätökset Helsingissä: uusia erityisluokkia, lisää erityisopettajia peruskouluihin ja sijaisia varhaiskasvatukseen, uimaopetusta ja oppikirjoja17.12.2025 10:40:11 EET | Tiedote

Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta päätti 16.12. vuoden 2026 tulosbudjetissa konkreettisesti siitä, miten Helsingin budjetissa sovittu koulutuksen rahoitus jakautuu. Perusrahoitus on aiempia valtuustokausia vakaammalla pohjalla, sillä Helsingin strategian mukaisesti koulutukseen ei kohdistu enää mekaanista tuottavuustavoitetta.

Reetta Vanhanen ja Shawn Huff: Hallitus tekee virheen poistamalla Mäkelänrinteen lukion valtakunnallisen urheilun kehittämistehtävän, päätöstä on harkittava ministeriössä vielä uudelleen11.12.2025 10:46:01 EET | Tiedote

Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen sekä häntä tammikuun alusta sijaistava Shawn Huff vaativat opetus- ja kulttuuriministeriötä harkitsemaan uudelleen päätöstä poistaa Mäkelänrinteen urheilulukiolta valtakunnallinen urheilun kehittämistehtävä. Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi viime viikolla kuusivuotiset erityislukioiden valtakunnalliset kehittämistehtävät. Päätös tuli Helsingille täysin yllätyksenä. Mäkelänrinteen lukio on aiemmin vastannut urheilulukioiden valtakunnallisesta kehittämistehtävästä, mutta ministeriö myönsi tämän kehittämistehtävän päätöksessään ainoastaan Oulun Kastellin lukiolle. Päätös tarkoittaa Mäkelänrinten lukiolle merkittävää rahoituksen leikkausta. “Mäkelänrinteen urheilulinja on ollut suosituimpia linjoja yhteishaussa. Eikä syyttä, sillä Mäkelänrinteen lukio ei palvele pelkästään helsinkiläisiä vaan sillä on valtakunnallinen merkitys suomalaiselle urheilulle. Mäkelänrinteen lukion kehittämistoimilla on välittömiä vaikutuksia laajas

Apulaispormestari Vanhanen arviointineuvoston varhaiskasvatusraportista: “Tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamista on välttämätöntä jatkaa”3.12.2025 14:17:08 EET | Tiedote

Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen näkee eilen julkaistussa Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston ensimmäisessä, varhaiskasvatusta käsittelevässä raportissa sekä aihetta iloon että syitä toimia aiempaa määrätietoisemmin tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye