Karhulaan avataan uusi perhekeskus – palveluja muuttaa saman katon alle
Karhulan uusi perhekeskus avataan huhtikuun lopussa 2025. Perhekeskukseen muuttavat väistötiloissa toimineet neuvola ja perheneuvola Karhulasta sekä lastensuojelu Kotkansaarelta. Perhekeskus sijaitsee Karhulan sairaalan yhteydessä osoitteessa Toivelinnankatu 2, Kotka.

Perhekeskus sijaitsee Karhulan sairaalan yhteydessä olevassa Toivelinnan rakennuksessa. Tiloja on peruskorjattu vastaamaan perhekeskuksen tarpeita. Perhekeskukseen kuljetaan Karhulan sairaalan pääsisäänkäynnin kautta.
Karhulan perhekeskuksen kohtaamispaikka jatkaa toimintaansa entisessä paikassa osoitteessa Karjalantie 10–12.
Karhulan neuvola avaa ovensa perhekeskuksessa 28.4.2025 – neuvolakäynnille ilmoittaudutaan jatkossa ilmoittautumisautomaatilla Karhulan sairaalan aulassa
Karhulan neuvola muuttaa väistötiloista perhekeskuksen ensimmäiseen kerrokseen ja avaa ovensa asiakkaille 28.4.2025.
Karhulan neuvola on muuton vuoksi kiinni viikon 17. Äitiysneuvolan terveydenhoitajat tekevät sulkuviikolla tarvittavat kotikäynnit synnyttäneen äidin ja vastasyntyneen perheisiin. Muihin neuvoloihin on varattu aikoja pienille vauvoille ja raskaana oleville. Kiireettömät ajat hoidetaan neuvolan avauduttua viikosta 18 alkaen.
Ennen neuvolakäyntiä asiakkaat ilmoittautuvat vastaanotolle Karhulan sairaalan aulassa sijaitsevalla ilmoittautumisautomaatilla 28.4.2025 alkaen.
Karhulan perheneuvola avaa ovensa perhekeskuksessa 28.4.2025
Perheneuvola muuttaa Karhulan neuvolan yläkerrassa sijaitsevista väistötiloista perhekeskuksen toiseen kerrokseen ja avaa ovensa asiakkaille uusissa tiloissa 28.4.2025.
Muutto tapahtuu viikolla 17, jolloin ryhmätapaamiset ja asiakasohjaus järjestetään normaalisti. Yksittäisiä asiakastapaamisia voidaan sopia muuttoviikolla muihin toimipisteisiin.
Lastensuojelu muuttaa Kotkansaarelta Karhulan perhekeskukseen
Lastensuojelu muuttaa Kotkansaarelta (Heikinkatu 7, Kotka) perhekeskuksen kolmanteen kerrokseen viikoilla 17 ja 18. Uudet tilat ovat pääasiassa työntekijöiden käytössä, mutta yksi huone on varattu asiakastapaamisia varten.
Lastensuojelun palveluissa ei ole muuton aikana katkoja, mutta viivettä voi esiintyä.
Kymenlaaksoon avataan kaksi uutta perhekeskusta vuonna 2025
Karhulan lisäksi Kouvolaan avataan perhekeskus myöhemmin tämän vuoden aikana. Taustalla on vuonna 2019 Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalveluiden kuntayhtymässä tehty päätös kahden laajan palvelun perhekeskuksen avaamisesta Kymenlaaksoon. Laajan palvelun perhekeskusten käyttöönotto on viivästynyt, koska toiminnalle sopivia tiloja ei ole ollut. Uudisrakentamisen ja palveluiden uudelleen järjestäytymisen myötä perhekeskustoiminnalle on vapautunut tilat Kotkasta ja Kouvolasta, ja perhekeskukset aloittavat toimintansa vuonna 2025. Karhulan perhekeskukseen muuttaa lisää palveluja lähivuosina.
Perhekeskustoiminnalla tavoitellaan lapsiperhepalveluiden parempaa yhteensovittamista ja helposti saatavilla olevaa, oikea-aikaista ja vaikuttavampaa tukea lapsiperheille. Lapsilla, nuorilla ja perheillä on mahdollisuus saada useamman palvelun tukea ja apua sekä asiantuntemusta samasta paikasta.
Perhekeskusverkostoon kuuluvat lasten, nuorten ja perheiden palvelut hyvinvointialueelta, kunnista, järjestöistä sekä seurakunnista.

Yhteyshenkilöt
Salla KärkiYlihoitajaKymenlaakson hyvinvointialue
Perhekeskuksen terveyspalvelut
Riikka MaunoTulosaluejohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Lasten, nuorten ja perheiden sosiaali- ja perhekeskuspalvelut
Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Tavoitteena toiveikkaampi ja turvallisempi tulevaisuus – hyvinvointia edistäviä keskusteluja ikääntyneille23.1.2026 08:56:22 EET | Tiedote
Hyvinvointia edistävä keskustelu on yksilöllistä ohjausta ja neuvontaa tarjoava matalan kynnyksen palvelu 65 vuotta täyttäneille kymenlaaksolaisille, jotka eivät ole säännöllisen sosiaalipalvelun piirissä.
Kymenlaakson hyvinvointialueen työntekijä katsoi potilastietojärjestelmästä tietoja perusteetta20.1.2026 15:03:12 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen työntekijä tarkasteli terveydenhuollon potilastietojärjestelmästä ilman perustetta 53 henkilön tietoja tammikuun 2025 ja marraskuun 2025 välisenä aikana. Tietojen katselu kohdistui yleisiin henkilötietoihin ja terveystietoihin.
1-vuotiaalla Oma Kymenlaaksolla on jo yli 71 000 käyttäjää14.1.2026 09:58:05 EET | Tiedote
Oma Kymenlaakso on 14.1.2026 palvellut kymenlaaksolaisia vuoden ajan erilaisissa terveyteen ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Palvelu on saanut käyttäjiltä kiitosta.
Hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle13.1.2026 13:05:06 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman jää eläkkeelle vuoden 2026 kesällä.
Kymenlaakson hyvinvointialueen ensihoidon toimintamallit kuten EVA-yksikkö herättivät kiinnostusta Tukholmassa16.12.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue edusti Suomea Mission Critical Communications Expo & Nordic Village -tapahtumassa Tukholmassa 11. marraskuuta 2025. Ensihoitaja Anders Windahl esitteli tapahtumassa ambulanssia sekä ensihoidon toimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme