Timothy Snyder: Vapaus on arvo, joka mahdollistaa kaikki muut arvot
8.4.2025 12:06:53 EEST | Kustannusosakeyhtiö Siltala | Tiedote
Maailmankuulun, arvostetun yhdysvaltalaishistorioitsijan Timothy Snyderin teos Vapaudesta haastaa totutut käsityksemme vapaudesta. Snyderin mielestä vapaus on arvo, joka mahdollistaa kaikki muut arvot. Vapaus ymmärretään hänen mukaansa usein kuitenkin liian kapeasti.
Kirjassa käydään läpi viisi toisiinsa liittyvää vapauden muotoa. Vapaudesta vie lukijat jännittävälle älylliselle matkalle. Snyder hyödyntää ajankohtaisissa kirjoituksissaan filosofien ja poliittisten toisinajattelijoiden työtä, keskusteluja nykyajan ajattelijoiden kanssa sekä omia henkilökohtaisia kokemuksiaan.

Snyderin kirjassaan käsittelemät vapauden muodot ovat täysivaltaisuus, ennakoimattomuus, liikkuvuus, tosipohjaisuus ja solidaarisuus. Näiden merkityksiä Snyder avaa kiinnostavalla tavalla ja syventää ymmärrystä meneillään olevasta demokratian kriisistä.
Kirja on omistettu "niille, jotka haluavat olla vapaita".
Teoksen on suomentanut Tommi Uschanov.
***
Myös Snyderin aiemmin suomennetusta kirjasta Tyranniasta – 20 opetusta 1900-luvulta on nyt saatavilla uusi pokkaripainos.
Teoksen on suomentanut Matti Kinnunen.

Timothy Snyder (s. 1969) on yhdysvaltalainen historioitsija. Hän on Yalen yliopiston historian professori, erityisalanaan Keski- ja Itä-Euroopan historia ja holokausti. Siltala on aiemmin julkaissut suomeksi Snyderin teokset Tappotanner – Eurooppa Hitlerin ja Stalinin välissä (2014), Musta maa – Holokausti: tapahtumat, opetukset (2015), Tyranniasta – 20 opetusta 1900-luvulta (2017) ja Tie epävapauteen – Venäjä, Eurooppa ja Yhdysvallat (2019).
Snyderia on kutsuttu "pimeän aikamme johtavaksi tulkiksi" . Hänen uutiskirjeellään Thinking about... on liki 350 000 tilaajaa kaikkialta maailmasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta RaviTiedotuspäällikkö
Puh:+358 40 032 8300reetta@siltalapublishing.fiKuvat
Linkit
Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Tuoretta tietokirjallisuutta Siltalalta: Hilja Valtonen ja naisvankien historiaa6.8.2026 10:36:48 EEST | Tiedote
Siltalan kaksi uutta tietokirjaa avaavat näkymiä historiallisiin naisiin kirjallisuudessa ja telkien takana. Anna-Liisa Haavikon kirjoittama elämäkerta kuvaa Hilja Valtosen rohkeaa uraa viihdekirjailijana, joka haastoi aikansa naiskäsityksiä. Johanna Annolan teos Raitahameessa kuvaa naisvankien arkea 1800-luvun Suomessa.
Tervetuloa Siltalan, Teoksen ja Orava-kirjojen media-aamiaiselle 28.8. Radisson Blu Plazaan5.8.2026 12:48:39 EEST | Kutsu
Tervetuloa jo perinteiselle Siltalan, Teoksen ja Orava-kirjojen yhteiselle media-aamiaiselle perjantaina 28. elokuuta kello 9–12 hotelli Radisson Blu Plazan (Mikonkatu 23) Juho-Vilho-saliin.
"Kyllä se oli semmonen savotta" – Scanfilin historia11.6.2026 10:18:06 EEST | Tiedote
”Kyllä se oli semmonen savotta”, muisteli Jorma J. Takanen 13-vuotiaana tulipalopakkasilla ja huonoissa tamineissa tekemiään polttopuiden hakureissuja. Se oli vasta alkua. Varsinainen suursavotta käynnistyi vuonna 1976, kun Takanen perusti Scanfilin.
Siltalan syksy 2026 – Kaunokirjat9.6.2026 10:28:51 EEST | Tiedote
Siltalan syksyn ohjelmassa on tarjolla uudet romaanit Juhani Karilalta, Sirpa Kähköseltä ja Pirkko Saisiolta. Uusi runokokoelma julkaistaan Jouni Inkalalta ja novellikokoelma Marko Järvikallakselta. Käännöskaunossa saadaan uusia suomennoksia Sylvia Plathilta, romaani Lasikello ja runokokoelma Ariel. *** SYKSYN 2026 KATALOGI: https://siltala.fi/media/f/13421
Lahden kansainvälisen kirjailijakokouksen ulkomaiset vieraat tulevat tällä kertaa Itämeren maista4.6.2026 14:09:39 EEST | Tiedote
Lahden kansainvälinen kirjailijakokous järjestetään 32. kerran 12.–13. kesäkuuta. Tällä kertaa ulkomaiset kirjailijavieraat tulevat Itämeren maista. He ovat Inga Pizāne (Latvia), Kai Aareleid (Viro), Marius Burokas (Liettua), Viktor Jerofejev (Venäjä/Berliini), Simone Buchholtz (Saksa), Małgorzata Lebda (Puola), Peter Dyreborg (Tanska), Olga Engfelt (Ruotsi) ja Elaf Ali (Ruotsi). Heidän lyhyiden alustustensa pohjalta käydään kokousperjantaina ja -lauantaina vapaata keskustelua Opiston Kunkun (entinen Lahden kansanopisto, Harjukatu 46) juhlasalissa. Kotimaiset alustajat ovat Mia Franck, Martin Högstrand, Silja Järventausta, E.L. Karhu, Siri Kolu ja Riina Tanskanen. Kokouksen ja alustusten teemana on tällä kertaa Syystä syntyneet sanat. Keskustelua johtavat kirjailijat Riina Katajavuori ja Mila Teräs. Keskustelut ovat yleisölle avoimia ja maksuttomia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

