Kansallinen kokoomus

Orpo Trumpin tulleista: ”EU:n täytyy nyt olla vahva ja yhtenäinen”

Jaa
Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuus Turun Radisson Blu Marina Palacessa

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tällä viikoilla ilmoittamat korkeat tuontitullit voivat vaikuttaa välillisesti myös turvallisuuteen, ja siksi on Suomen etu, että Euroopan unioni on nyt vahva ja yhtenäinen, kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo sanoi lauantaina Turussa.

”Trumpin avaus oli raju ja niin laaja, että siksi pörssit ovat reagoineet niin voimakkaasti. Itse uskon siihen, että tämä on hänen tapansa. Ensin lyödään pöytään todella rajut tavoitteet ja lopputulos on lopulta jotain muuta. Nyt Euroopan Unionin täytyy olla vahva ja yhtenäinen, se tuo meille turvallisuutta”, Orpo sanoi kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa Radisson Blu Marina Palacessa.

”Ilman tervettä taloutta ei ole pohjaa turvallisuudelle”, Orpo kiteytti.

Tullit heijastuvat esimerkiksi kansainvälisiin tuotantoketjuihin, mikä voi vaikuttaa konkreettisesti esimerkiksi puolustusteollisuuden käyttämien metallien ja kriittisten komponenttien saatavuuteen.

Orpon mukaan eurooppalainen puolustusratkaisu on edelleen Nato, mutta Eurooppa on ottamassa nopeasti lisää vastuuta omasta puolustuksestaan, vahvistaen samalla Natoa.
Suomen kestävyyttä vahvistaa Orpon mukaan koulutus, sivistys ja halu ymmärtää, mitä ympärillä tapahtuu.  Lisäksi hän pitää tärkeänä sitä, että kaikki eduskuntapuolueet ovat sitoutuneet demokratian pelisääntöihin.

Orpon mukaan sosiaalisen median negatiiviset ilmiöt, informaatiovaikuttaminen, hybridi-iskut infrastruktuuriin ja Ukrainan sota ovat asetteneet suomalaiset koetukselle. 
"Täytyy todella nostaa hattua suomalaisille, kuinka vahva kestävyytemme on”, Orpo sanoi.

Hybridiosaamiskeskuksen johtaja Teija Tiilikainen toi esille, kuinka Ukrainan sodassa on kysymys laajemmasta maailman muutoksesta.

”Ukrainan sodan myötä Venäjä on tehnyt selväksi tavoitteensa. Tavoite ei ole ainoastaan pitää Ukraina poissa Natosta tai Nato poissa Ukrainasta, vaan tavoitteena on maailmanjärjestys, joka on Venäjälle suosiollisempi”, Tiilikainen sanoi.

Hänen mukaansa Venäjä tavoittelee suurvaltavetoista maailmaa, jossa isoilla on enemmän oikeuksia kuin pienillä - ja isoilla on myös oikeus etupiireihin.

”Venäjä hakee tällaista maailmanjärjestystä. Se on paljastanut korttinsa sodan myötä. Vaikka sota loppuu, tavoitteenasettelu jää. On pitkä matka keskinäiseen luottamukseen”, Tiilikainen arvioi.

Ulkoministeriön teknologiasuurlähettiläs Stefan Lindström toi esille, että teknologiasta on tullut yksi globaalin politiikan tärkeimmistä vallankäytön välineistä. Sosiaalinen media, isot infrahankkeet, datan nopeasti moninkertaistuva määrä ja tekoälyn kehitys voivat olla osa vaikuttamista, joka pahimmillaan johtaa esimerkiksi mielipiteiden manipulointiin.

”Sosiaalinen media luo vastakkainasettelua, joka puolestaan luo pelkoa. Pelko on se tila, jossa ihminen on helpoiten käytettävissä hyväksi. Tähän hyökkäävät ne, jotka haluavat maninpuloida”, Lindström sanoo.

”Seurava neljännesvuosisata näyttää, tuleeko isoin taistelu olemaan USA:n ja Kiinan välinen vai kansallisvaltioiden ja teknologiayritysten välinen taistelu vaikutusvallasta.”

Turun Rauhassa & Valppaana oli osa kokoomuksen turvallisuuskeskusteluiden sarjaa  Lisäksi kokoomuksen kansanedustajat järjestävät omia keskustelutilaisuuksiaan eri puolilla Suomea.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus

Raine Tiessalo Toivo-ajatuspajan toiminnanjohtajaksi1.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen viestintä- ja yhteyspäällikkö Raine Tiessalo on nimitetty ajatuspaja Toivon uudeksi toiminnanjohtajaksi. Toivon päätehtävänä on tuottaa tutkimuspohjaista tietoa poliittisen päätöksenteon tueksi ja herättää ratkaisukeskeistä julkista keskustelua Suomen menestyksen kannalta tärkeistä teemoista. “Ajatuspajan tulee olla päivänpolitiikkaa edellä ja tuoda tutkitut faktat ja kriittisetkin näkökulmat mielipiteenmuodostuksen tueksi. Näin vahvistamme myös kokoomuksen tulevaisuuden ohjelmatyötä”, Toivoa hallinnoivan Kansallisen kulttuurisäätiön hallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä sanoo. “Tiessalon monipuolinen kokemus journalismista, viestinnästä ja vaikuttamisesta ovat juuri sitä, mitä tarvitsemme.” Toimittajana Tiessalo on toiminut muun muassa Ylen kirjeenvaihtajana Pariisissa, kansainvälisten uutistoimistojen Bloomberg Newsin ja AFP:n kirjeenvaihtajana Helsingissä ja mediayrittäjänä MustReadissa. Tiessalo on kirjoittanut taloutta ja yhteiskuntaa käsittelevi

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye