Kansallinen kokoomus

Orpo Trumpin tulleista: ”EU:n täytyy nyt olla vahva ja yhtenäinen”

Jaa
Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuus Turun Radisson Blu Marina Palacessa

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin tällä viikoilla ilmoittamat korkeat tuontitullit voivat vaikuttaa välillisesti myös turvallisuuteen, ja siksi on Suomen etu, että Euroopan unioni on nyt vahva ja yhtenäinen, kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo sanoi lauantaina Turussa.

”Trumpin avaus oli raju ja niin laaja, että siksi pörssit ovat reagoineet niin voimakkaasti. Itse uskon siihen, että tämä on hänen tapansa. Ensin lyödään pöytään todella rajut tavoitteet ja lopputulos on lopulta jotain muuta. Nyt Euroopan Unionin täytyy olla vahva ja yhtenäinen, se tuo meille turvallisuutta”, Orpo sanoi kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa Radisson Blu Marina Palacessa.

”Ilman tervettä taloutta ei ole pohjaa turvallisuudelle”, Orpo kiteytti.

Tullit heijastuvat esimerkiksi kansainvälisiin tuotantoketjuihin, mikä voi vaikuttaa konkreettisesti esimerkiksi puolustusteollisuuden käyttämien metallien ja kriittisten komponenttien saatavuuteen.

Orpon mukaan eurooppalainen puolustusratkaisu on edelleen Nato, mutta Eurooppa on ottamassa nopeasti lisää vastuuta omasta puolustuksestaan, vahvistaen samalla Natoa.
Suomen kestävyyttä vahvistaa Orpon mukaan koulutus, sivistys ja halu ymmärtää, mitä ympärillä tapahtuu.  Lisäksi hän pitää tärkeänä sitä, että kaikki eduskuntapuolueet ovat sitoutuneet demokratian pelisääntöihin.

Orpon mukaan sosiaalisen median negatiiviset ilmiöt, informaatiovaikuttaminen, hybridi-iskut infrastruktuuriin ja Ukrainan sota ovat asetteneet suomalaiset koetukselle. 
"Täytyy todella nostaa hattua suomalaisille, kuinka vahva kestävyytemme on”, Orpo sanoi.

Hybridiosaamiskeskuksen johtaja Teija Tiilikainen toi esille, kuinka Ukrainan sodassa on kysymys laajemmasta maailman muutoksesta.

”Ukrainan sodan myötä Venäjä on tehnyt selväksi tavoitteensa. Tavoite ei ole ainoastaan pitää Ukraina poissa Natosta tai Nato poissa Ukrainasta, vaan tavoitteena on maailmanjärjestys, joka on Venäjälle suosiollisempi”, Tiilikainen sanoi.

Hänen mukaansa Venäjä tavoittelee suurvaltavetoista maailmaa, jossa isoilla on enemmän oikeuksia kuin pienillä - ja isoilla on myös oikeus etupiireihin.

”Venäjä hakee tällaista maailmanjärjestystä. Se on paljastanut korttinsa sodan myötä. Vaikka sota loppuu, tavoitteenasettelu jää. On pitkä matka keskinäiseen luottamukseen”, Tiilikainen arvioi.

Ulkoministeriön teknologiasuurlähettiläs Stefan Lindström toi esille, että teknologiasta on tullut yksi globaalin politiikan tärkeimmistä vallankäytön välineistä. Sosiaalinen media, isot infrahankkeet, datan nopeasti moninkertaistuva määrä ja tekoälyn kehitys voivat olla osa vaikuttamista, joka pahimmillaan johtaa esimerkiksi mielipiteiden manipulointiin.

”Sosiaalinen media luo vastakkainasettelua, joka puolestaan luo pelkoa. Pelko on se tila, jossa ihminen on helpoiten käytettävissä hyväksi. Tähän hyökkäävät ne, jotka haluavat maninpuloida”, Lindström sanoo.

”Seurava neljännesvuosisata näyttää, tuleeko isoin taistelu olemaan USA:n ja Kiinan välinen vai kansallisvaltioiden ja teknologiayritysten välinen taistelu vaikutusvallasta.”

Turun Rauhassa & Valppaana oli osa kokoomuksen turvallisuuskeskusteluiden sarjaa  Lisäksi kokoomuksen kansanedustajat järjestävät omia keskustelutilaisuuksiaan eri puolilla Suomea.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus

Petteri Orpo äänivyöryllä Euroopan kansanpuolueen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi30.4.2025 15:22:08 EEST | Tiedote

Euroopan kansanpuolueen (EPP) Espanjan Valenciassa kokoontunut puoluekokous on valinnut kokoomuksen puheenjohtajan, pääministeri Petteri Orpon ensimmäiseksi varapuheenjohtajakseen. Orpo tuli valituksi varapuheenjohtajavaalin suurimmalla äänimäärällä. Orpo oli ehdolla Pohjoismaiden ja Baltian maiden puolueiden yhteisenä ehdokkaana. ”On mahtavaa jatkaa työtä Euroopan johtavan poliittisen liikkeen johdossa. EPP:llä on valtavasti vaikutusvaltaa niin komissiossa, neuvostossa kuin Euroopan parlamentissakin. Se tarjoaa merkittävän foorumin viedä Suomelle tärkeitä asioita eteenpäin eurooppalaisessa päätöksenteossa. Saamani suuri henkilökohtainen äänimäärä kertoo, että kokoomukseen luotetaan Euroopassa ja suomalaisilla näkemyksillä on väliä”, Orpo sanoi valinnan jälkeen. EPP:n kaksipäiväinen sääntömääräinen puoluekokous päättyi keskiviikkona. Kokouksen pääasiallisena asiana oli uuden puheenjohtajan, puoluesihteerin, rahastonhoitajan sekä varapuheenjohtajien valinta. Kokouksessa päätettiin lisäk

Antti Häkkänen: "Yleissivistys ja talous tärkeä osa puolustusta"30.3.2025 09:56:49 EEST | Tiedote

Hyvä yleissivistys ja vahva talous ovat edellytyksiä toimivalle ja kestävälle maanpuolustukselle, kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi Joensuussa lauantaina. ”Yleissivistys on maanpuolustusta, se on kaiken perusta. Viime kädessä maanpuolustustahto syntyy yleissivistyksestä ja siitä, että meillä on laaja asevelvollisuusmalli”, Häkkänen sanoi. ”Lisäksi talouden perusta pitää saada kuntoon.” Häkkänen puhui kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa, joka järjestettiin Carelicumin Lumme -ravintolassa. Puolustuspolitiikasta ajankohtaiskatsauksen antanut Häkkänen painotti, että Itä-Suomi on ”täysimääräinen” osa kansallista puolustusta, koska Suomen jokainen alue on huomioitu puolustussuunnitelmissa. ”Hoidamme Suomen puolustuksen ja Naton vahvan rajan niin, ettei ole mitään harmaata aluetta”, Häkkänen sanoi. ”Huoltovarmuus, kokonaisturvallisuus ja maanpuolustustahto pitää koko ajan pitää kunnossa, jotta voidaan elää rauhassa nii

Jarmo Lindberg: Uudistamalla maavoimia Suomi varautuu Venäjän uhkaan23.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote

Mahdolliset rauhannäkymät Ukrainassa korostavat Suomen maavoimien uudistuksen tarvetta, arvioi entinen puolustusvoimien komentaja, kansanedustaja Jarmo Lindberg Oulussa lauantaina. ”Jos käy niin, että jonkinlainen rauha tulee ja Venäjä saa osan joukoistaan irti Ukrainan rajoilta, niin tietysti meitä kaikkia kiinnostaa, että mihinkähän ne sitten ovat menossa seuraavaksi”, Lindberg sanoi kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa ravintola Antell Pihassa Oulussa. Lindberg ei usko, että uudelle kuusivuotiskaudelle valittu Putin muuttaa toimintatapaansa. ”Jos he (venäläiset) päättäisivät osan näistä joukoista palauttaa tyhjennettyihin maavoimien varuskuntiin Suomen itärajan taakse, niin meillä olisi syytä olla maavoimat kunnossa ennen kuin niitä sinne mahdollisesti palautetaan.” Lindberg muistuttaa, että Suomen ilma- ja merivoimien päätorjuntajärjestelmät ovat parhaillaan uusinnassa, siksi seuraavaksi on maavoimien vuoro. Lindberg arvioi myös, että Ukrainaan ei

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye