Kokoomuksen Valtola: Teknologia täydentää palveluita – ei jätä ketään heitteille
Opposition väite kotihoidon heitteillejätöstä ei kestä tarkastelua, sanoo kokoomuksen lääkäri-kansanedustaja Oskari Valtola. Hänen mukaansa suunnitellut säästöt ovat maltillisia, järkiperusteisia ja välttämättömiä – etenkin työikäisten määrän vähetessä ja kotihoidon tarpeen kasvaessa.

Oppositio on väittänyt, että hallituksen suunnittelema 16,2 miljoonan euron säästö kotihoidossa tarkoittaisi vanhusten heitteillejättöä. Kokoomuksen kansanedustaja Oskari Valtola pitää väitteitä epärealistisina yksinkertaistuksina.
"Kotihoidon piirissä on 180 000 ihmistä, ja käyntejä tehtiin vuonna 2023 noin 38,5 miljoonaa. Sopeutuksen määrä on siis noin yksi prosentti, mikä ei romahduta kotiin vietäviä palveluita tai jätä ikäihmisiä heitteille", Valtola sanoo.
Opposition kritiikki perustuu Valtolan mukaan liian yksinkertaistettuun laskelmaan, joka ei huomioi hoidon kysynnän kasvua, henkilöstöpulaa tai sitä, miten hyvinvointialueiden rahoitus oikeasti toimii.
”Opposition laskelman mukaan kotihoidon käynnit vähenevät 700 000 kappaletta vuodessa säästön perusteella. Tämä on kuitenkin raaka yksinkertaistus, joka unohtaa palveluiden tarpeen kasvun, henkilöstöpulan ja hyvinvointialueiden rahoitusmallin. Siis mallin, jonka he itse loivat edellisen hallituskauden aikana.
Valtolan mukaan oppositio yksinkertaistaa keskustelua tavalla, joka unohtaa koko hoitojärjestelmän toimintalogiikan ja sen, että hyvinvointialueet saavat rahoituksen yleiskatteellisena – eivät yksittäisiin palveluihin korvamerkittynä.
"Valtio antaa hyvinvointialueille tänä vuonna 26,2 miljardia euroa. Se on enemmän kuin koskaan aiemmin. Rahoitus myös kasvaa joka vuosi palvelutarpeen mukaan. Meidän pitää käyttää se raha mahdollisimman vaikuttavasti", Valtola sanoo.
Teknologia ei korvaa ihmistä – ratkaisut tehdään yksilöllisesti
Valtola korostaa, että teknologia on jo osa kotihoidon arkea ja sen käyttö perustuu yksilöllisiin tarpeisiin.
"Etelä-Savossa esimerkiksi lääkeautomaatit, sähköiset avaimet ja muut ratkaisut ovat jo vähentäneet vuositasolla 50 000 käyntiä ja säästäneet 3 miljoonaa euroa. Etähoivan palveluissa oli Etelä-Savossa vuoden 2024 aikana reilu 8 prosenttia säännöllisen kotihoidon asiakkaista. Teknologiaa ei siis tule kaikille, vaan heille, joille se sopii”, Valtola huomauttaa.
Lopuksi hän muistuttaa, että teknologian käytön lisääminen ei tarkoita kotikäyntien vähenemistä kokonaisuudessaan.
"Vaikka lisäisimme teknologiaa, kotikäyntien määrä jatkaa kasvuaan – koska väestö ikääntyy ja apua tarvitsevien määrä kasvaa. Teknologia ei koskaan korvaa ihmistä – eikä sen ole tarkoituskaan. Sitä käytetään vain silloin, kun se tukee asiakkaan tarpeita ja arkea. Ilman teknologiaa yhä useampi vanhus jäisi ilman apua, koska meillä ei yksinkertaisesti ole riittävästi ammattilaisia”, Valtola päättää
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oskari ValtolaKansanedustaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi Heikki Autto15.5.2025 14:47:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään ryhmäkokouksessaan valinnut puolustusvaliokunnan puheenjohtajaksi kansanedustaja Heikki Autton.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Orpon hallitus ennallistaa virtavesiä ja parantaa vesistöjen tilaa15.5.2025 14:20:24 EEST | Tiedote
Eurooppalaisen raportin mukaan Suomi on poistanut Euroopan maista eniten virtavesien vaellusesteitä. Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Aalto-Setälän mukaan tämä kertoo hallituksen sitoutumisesta vesistöjen suojeluun ja ennallistamiseen.
Kokoomuksen Heikkinen: Metsävähennyksen korotus tukee sinivalkoista omistajuutta ja metsäelinkeinoa14.5.2025 13:26:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Heikkinen on todella tyytyväinen, että metsävähennyksen korotus saadaan eduskuntaan. ”Tämä on hallituksen tärkein teko suomalaisen metsänomistajan ja metsäelinkeinon hyväksi”, Heikkinen toteaa.
Kokoomuksen Valkonen: Veronkierrolle nollatoleranssi – hallitus korjaa verovajetta jopa 100 miljoonalla14.5.2025 11:40:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää erinomaisena, että hallitus päätti puoliväliriihessä selkeyttää verovalvonnan sääntelyä. ”Tällä turvataan Verohallinnon kyky valvoa tehokkaasti toimintaa, jossa verojen kiertämisen riski on suuri”, Valkonen sanoo.
Jukka Kopra kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi13.5.2025 14:22:44 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään ylimääräisessä ryhmäkokouksessaan valinnut eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi kansanedustaja Jukka Kopran. Kopra on lappeenrantalainen neljännen kauden kansanedustaja Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme