Vihreiden Holopainen ja Hopsu: Korkea nuorisotyöttömyys on hallituksen valinta, toisinkin voisi tehdä
7.4.2025 11:42:02 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Hanna Holopainen sekä Inka Hopsu kritisoivat kovin sanoin hallituksen politiikkaa, joka työntää nuoria entistä vaikeampaan asemaan. He esittävätkin 16 keinon toimenpidepakettia tilanteen korjaamiseksi.

Nuorisotyöttömyys on noussut huolestuttavaa tahtia. Pitkäaikaistyöttömien nuorten määrä on yli kaksinkertaistunut viidessä vuodessa nousten 2000:sta 5000:een. Holopaisen ja Hopsun mukaan hallituksen politiikka vain lisää ongelmia.
– Vaikka nuorisotyöttömyys on kasvussa, hallitus kasaa yhä uusia leikkauksia nimenomaan nuorten niskaan. Hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset osuvat korostetusti nuoriin ja opiskelijoiden toimeentulo laskee pahimmillaan jopa 170 euroa kuukaudessa, Holopainen kritisoi.
– Samalla pelkästään ammatillisesta koulutuksesta saksitaan 120 miljoonaa euroa. Tämän lisäksi hallitus on leikkaamassa puoliväliriihessä 75 miljoonaa euroa lisää opetus- ja kulttuuriministeriöltä ja niiden riski kohdistua nuoriin on merkittävä, Hopsu korostaa.
Holopaisen ja Hopsun mukaan nuorisotyöttömyyden trendi on mahdollista kääntää, jos vain siihen on riittävästi tahtoa. He esittävät hallitukselle kattavaa toimenpidelistaa työllisyyspalveluiden, koulutuksen sekä hyvinvointipalveluiden kehittämiseksi, jotta nuorisotyöttömyys saataisiin laskuun.
– Työllisyyspalveluissa nuoret tulisi asettaa keskiöön. Tarvitaan starttivalmennsta, kesätyöseleteitä, työkokeiluita sekä nuorisotakuun määrätietoista vahvistamista. Erityisesti huomiota olisi kiinnitettävä myös maahanmuuttajanuorten työllistymisen tukeen, sillä he jäävät liian usein nykyisen palveluverkon ulkopuolelle, Hopsu vaatii.
– Aivan ensisijaista olisi varmistaa, että nuorilla on edellytykset opiskeluun ja sen myötä myös omalle alalle työllistymiseen. Pahoinvoiva tai jatkuvista toimeentulovaikeuksista kärsivä nuori ei pysty opiskelemaan, siksi olisi panostettava opiskelijoiden toimeentuloon sekä matalan kynnyksen mielenterveyspalveluihin, Holopainen kertoo.
Koko toimenpidelista on luettavissa täältä.
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiInka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Inka Hopsu: Ammatillisen koulutukseen tarvitaan lähiopetustakuu – opiskelijoilta puuttuu jopa lukukauden verran opetusta2.6.2026 14:53:47 EEST | Tiedote
OAJ:n tuore selvitys osoittaa ammatillisen koulutuksen opetuksen riittämättömyyden: kolme neljästä oppivelvollisesta opiskelijasta saa vähemmän opetusta kuin vähimmäistaso edellyttää. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu vaatii hallitukselta pikaisia toimia ja muistuttaa vihreiden ehdotuksesta lähiopetustakuusta.
Vihreiden Mari Holopainen: Lukukausimaksut eivät ole oikea ratkaisu koulutustason nostamiseen1.6.2026 09:57:02 EEST | Tiedote
Useampi taho on väläytellyt korkeakoulujen lukukausimaksuja ratkaisuksi koulutusasteen nostolle. Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen tyrmää ehdotuksen ja vaatii muilta puolueilta avoimuutta sen suhteen, edistäisivätkö ne lukukausimaksuja hallituksessa ollessaan.
Fatim Diarra jyrähtää lukukausimaksuista29.5.2026 10:34:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vastustaa Vesa Vihriälän ajatusta lukukausimaksuista Suomeen.
Vihreiden uusi puolueohjelma julki: Tältä näyttää vaihtoehto Suomessa vallalla olleelle politiikalle28.5.2026 13:10:32 EEST | Tiedote
Vihreiden uusi puolueohjelma "Hyvä elämä maapallon rajoissa" on nyt kokonaisuudessaan luettavissa. Ohjelmatyön puheenjohtajien Krista Mikkosen ja Atte Harjanteen mukaan ohjelma piirtää näkyväksi sen vaihtoehdon, jota Suomessa ei ole vielä uskallettu kokeilla: yhteiskunnan, jossa talous tukee hyvinvointia ja sopeutuu luonnon rajoihin, sosiaaliturva ei jätä ketään väliinputoajaksi ja saastuttaja vastaa kustannuksistaan. Ohjelma toimii pohjana vihreiden kaikelle politiikalle sekä vuoden 2027 eduskuntavaaliohjelmalle.
Vihreiden Virta: Virkahenkilötkin peräänkuuluttavat kunnianhimoisempia ilmastotoimia – Vihreät haastaa muut puolueet kertomaan keinonsa28.5.2026 10:47:54 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan virkanäkemys vahvistaa tarpeen tehdä ensi vaalikaudella mittavia korjausliikkeitä Suomen ilmastopolitiikassa. Vihreät on ainoana puolueena julkaissut konkreettisen mallin siitä, miten hiilineutraalius voidaan edelleen saavuttaa vuoteen 2035 mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme