Helsingin seudun kauppakamari

Puoliväliriihessä huomioitava uusimaalaisten yritysten osaajatarpeet ja vähennettävä kaupan sääntelyä

8.4.2025 09:57:47 EEST | Helsingin seudun kauppakamari | Tiedote

Jaa

Helsingin seudun kauppakamari muistuttaa hallitusta puoliväliriihessä, että osaajapula ei saa jarruttaa talouskasvua, kun kasvu alkaa. Siksi hallituksen tulee ryhtyä toimeen nyt. 

Hallituksen on tässä vaiheessa keskityttävä toimiin, joilla turvataan kasvu erityisesti talouden veturialueilla, kuten Uudellamaalla. Hallituksen on varmistettava se, että Uudenmaan alueen koulutustarjonta vastaa yritysten osaavan työvoiman tarpeisiin. Nuorten oppisopimuskoulutuksesta on tehtävä nykyistä houkuttelevampi yrityksille. Ammatillisesta koulutuksesta pitää päästä sujuvammin ammattikorkeakouluun. 

Helsingin seudun kauppakamari esittää myös, että työperäisen maahanmuuton perheenyhdistämisen tulorajojen tulkintaa joustavoitetaan ja digitaalinen tunnistautuminen mahdollistetaan jo lähtömaassa. 

Kaupan investointeja ja kilpailua tulee edistää keventämällä kaupan sijainnin ohjausta merkittävästi. Kuntien maapolitiikan avoimuutta on lisättävä ja keinoja täsmennettävä.

Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen
Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen Kuva: Meeri Utti / Helsingin seudun kauppakamari

”Suomen houkuttelevuus osaajien silmissä jää jälkeen kilpailijamaista. Tarvitaan nopeampia, sujuvampia prosesseja sekä avoimempaa asennetta työperäisen maahanmuuttoon, mikä parantaa yritysten mahdollisuuksia rekrytoida kansainvälisiä osaajia, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen.

Koulutusresurssien ja työperäisen maahanmuuton lisäksi Helsingin seudun kauppakamari nostaa esiin tarpeen sujuvoittaa maankäyttöä  ja keventää kaupan sijainnin sääntelyä. 

”Kaupan sijainnin ohjausta tulee huomattavasti vähentää. Kaupan laatuun perustuvat määräykset tulee kieltää kaavoituksessa kaikilla tasoilla. Kilpailun edistämiseksi kunnat tulee velvoittaa kaavoittamaan riittävästi vaihtoehtoisia kaupan sijaintipaikkoja keskustoihin ja niiden ulkopuolelle. Myös liikenneverkon kehittämisessä Helsingin seutu on jäänyt jälkeen pohjoismaisista verrokkikaupungeista”, sanoo Markku Lahtinen.

Uudenmaan osuus Suomen bruttokansantuotteesta on 39 prosenttia ja TKI-menoista lähes puolet. Alue on Euroopan komission mukaan EU:n toiseksi innovoimaisin. 

Samalla alueelle kasaantuvat kuitenkin kaupunkikehitykseen liittyviä haasteita, kuten pitkäaikaistyöttömyyttä ja sosiaalista segregaatiota. Tästä huolimatta alue saa EU:n alue- ja rakennepolitiikan rahoitusta noin viisi euroa per asukas, kun esimerkiksi Varsinais-Suomessa vastaava luku on lähes 14 ja Lapissa lähes 148 euroa. 

”Uudellamaalla tehdyt TKI-panostukset pitkälti ratkaisevat sen, onnistuuko Suomi tavoitteessaan nostaa TKI-investoinnit neljään prosenttiin BKT:sta. Samalla myös yhteiskunnan kokonaisvaltaisesta ja tasapuolisesta kehityksestä on pidettävä kiinni. TKI-rahoitusta ja rakennerahastojen varoja on kohdennettava rohkeasti nykyistä enemmän Uudellemaalle, jossa niillä on suurin vaikuttavuus koko Suomen menestykseen”, Markku Lahtinen sanoo.

Kauppakamarin kattava esitys sisältää  29 ehdotusta kuudessa pääteemassa: yritysympäristö ja maankäyttö, osaava työvoima, työperäinen maahanmuutto, vihreä siirtymä, TKI-toiminta ja huoltovarmuus.

Helsingin seudun kauppakamarilla on yli 7 000 jäsentä. Helsingin seudun kauppakamarin toiminta-alue kattaa 21 kuntaa Uudenmaan alueella. 

Lisätiedot:  

Helsingin seudun kauppakamarin puoliväliriihitavoitteet ovat luettavissa osoitteessa helsinki.chamber.fi

Markku Lahtinen, vaikuttamistyön johtaja , Helsingin seudun kauppakamari, markku.lahtinen@helsinki.chamber.fi, +358 571 3564

Heini Larros, viestintäjohtaja, Helsingin seudun kauppakamari, heini.larros@helsinki.chamber.fi, +358 40 526 9728

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin seudun kauppakamari

Joka viides Helsingin seudun yritys hyötyy jo paljon tekoälyn käytöstä23.1.2026 07:12:00 EET | Tiedote

22 prosenttia Helsingin seudun yrityksistä kertoo hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin kyselystä jäsenyritysten toimitusjohtajille. 63 prosenttia vastaajista katsoo, että tekoälystä on jonkin verran hyötyä, 12 prosenttia, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä. ”Tekoäly selvästi kaventaa yritysten resurssieroja. Kyselyn edistyneimmät toimialat tekoälyn hyödyntämisessä ovat informaatio- ja viestintäala, liike-elämän palvelut sekä teollisuus, joissa tekoäly on asiantuntijatyön arkea. Ratkaisevaa ei ole toimiala, vaan työn tietointensiivisyys ja henkilöstön kyky hyödyntää tekoälyä”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Vielä kaksi vuotta sitten vain kahdeksan prosenttia alueen yrityksistä arvioi hyötyvänsä tekoälystä paljon tai erittäin paljon. Tuolloin jopa 30 prosenttia yrityksistä oli sitä mieltä, että tekoälystä ei ole lainkaan hyötyä.

Suhdannepulssi: Helsingin seudun yritysten näkymät yhä heikot – ”Vain pieniä positiivisia alakohtaisia merkkejä”9.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote

Yritykset Helsingin seudulla arvioivat seuraavan kolmen kuukauden suhdannenäkymät yhä heikoiksi. Arviot käyvät ilmi Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssista. Yritysten näkemykset kannattavuudesta, työllisyydestä ja suhdannenäkymistä ovat samalla tasolla kuin elokuussa. Odotukset liikevaihdosta ovat elokuuhun verrattuna aavistuksen heikentyneet. ”Pulssikyselyssä näkyy valitettavasti vain pieniä alakohtaisia merkkejä suhdanteen paranemisesta. Hieman vahvistunutta kysyntää on nähtävissä B2B-palveluissa, joiden markkina tyypillisesti elpyy talouden kääntyessä parempaan suuntaan”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen.

Vantaan ratikka on elinkeinoelämälle tärkeä investointi – ”Tukee yritysten kasvua”31.10.2025 12:35:24 EET | Tiedote

Helsingin seudun kauppakamari kannattaa Vantaan ratikan rakentamista, jota se pitää koko seudun elinvoimaa vahvistavana investointina. ”Vantaan ratikka ei ole vain liikennehanke, vaan seudun elinkeinoelämän kasvualusta. Se tukee yritysten kasvua, uusien työpaikkojen syntymistä, TKI-toimintaa, kansainvälistymistä ja kilpailukykyä. Vantaan on hoidettava talouttaan vastuullisesti, mutta suurten kaupunkien on rakennettava myös vaikeina aikoina”, sanoo Helsingin seudun kauppakamarin vaikuttamistyön johtaja Markku Lahtinen. Ratikka on Vantaalle kasvua ja kilpailukykyä vahvistava ratkaisu. Se lujittaa Vantaan asemaa yhtenä pääkaupunkiseudun kasvumoottoreista. Ratikka parantaa saavutettavuutta, helpottaa työvoiman liikkuvuutta ja sujuvoittaa logistiikkaa. Yhteys tukee erityisesti Aviapoliksen kehitystä kansainvälisenä yritys- ja innovaatiokeskittymänä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye