Webinaari toimittajille: Lastensuojelu mediassa – moninaisuus näkyviin
9.4.2025 06:30:00 EEST | Lastensuojelun Keskusliitto | Kutsu
Lastensuojelun Keskusliiton viestintätoimikunta järjestää 7.5. klo 14–15.30 toimittajille ja viestijöille tarkoitetun webinaarin lastensuojelusta.

Lastensuojelusta uutisointi on tärkeää, mutta toimittajalle se tuo omat haasteensa. Aihetta käsitellään usein tragedioiden kautta, vaikka lastensuojelu on pääasiassa kaikkea muuta. Miten välttää leimaavuus ja tuoda lastensuojelun moninaisuus näkyviin? Miten huomioida ennakkoluulot, yksityisyyden suoja, salassapitovelvollisuus, haastateltavien elämäntilanne ja jutun mahdolliset vaikutukset asianomaisten elämään?
Lastensuojelu mediassa -webinaari tarjoaa toimittajille tietoa lastensuojelun ajankohtaisista ilmiöistä, asiantuntijoiden ja kokemusasiantuntijoiden näkökulmia, juttu- ja aihevinkkejä sekä käytännön työkaluja aiheen käsittelyyn. Saat käyttöösi taustamateriaaleja ja yhteystietoja haastatteluihin!
Webinaari järjestetään Teamsissa 7.5.2025 klo 14–15.30. Se on suunnattu toimittajille ja mediatalojen edustajille sekä kaikille, jotka viestivät lastensuojelusta ja haluavat syventää ymmärrystään aiheesta.
Ilmoittaudu mukaan 5.5. mennessä!
Ohjelma
Lastensuojelu, mitä se on – miksi järjestämme koulutuksen?
Laura Holmi, erityisasiantuntija, Lastensuojelun Keskusliitto
Lastensuojelun ajankohtaiset ilmiöt
Riina Mattila, johtava sosiaalityöntekijä, Espoon keskuksen lastensuojelu, LUVN
Miten viestiä lastensuojelusta eettisesti?
Mari Tuovinen, viestinnän asiantuntija, Lastensuojelun Keskusliitto
Dialogi: Kohti moniäänistä lastensuojelua
Lastensuojelun kokemusnuori, Osallisuuden aika ry
Kokemusvanhempi, Kasper ry
Anna Junes, lastensuojelun avohuollon erityissosiaaliohjaaja, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Hanna Teriö, viestinnän ja markkinoinnin asiantuntija, Pesäpuu ry
Käytännön vinkit ja loppukeskustelu
Yhteyshenkilöt
Mari TuovinenViestinnän asiantuntija, Lastensuojelun Keskusliitto
Puh:044 796 5376mari.tuovinen@lskl.fiLinkit
Lastensuojelun Keskusliitto
Lastensuojelun Keskusliitto on keskusjärjestö, joka vaikuttaa lapsen oikeuksien sekä lastensuojelun laadun puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lastensuojelun Keskusliitto
Politiikkasuositus: Pakolaislasten oikeudet on turvattava27.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Lapsilla on aina oikeus suojeluun, huolenpitoon ja perheeseen. Lastensuojelun Keskusliitto on julkaissut uuden politiikkasuosituksen, joka muistuttaa, että lapsilla on erityinen oikeus suojeluun myös muuttoliikkeessä. On myös yhteiskuntamme etu huolehtia pakolaislasten oikeusturvasta ja hyvinvoinnista, sillä tulevina vuosina he ovat mukana rakentamassa yhteistä tulevaisuuttamme.
Lastensuojelun Keskusliiton kevätkokous 2026: Kansalaisjärjestöt tuottavat toivoa ja hyvinvointia26.5.2026 14:53:00 EEST | Tiedote
Lapsi- ja perhejärjestöissä kannetaan huolta lasten, nuorten ja perheiden palveluiden heikentymisestä julkisen järjestörahoituksen pienentyessä merkittävästi. Yhteiskunta, jolla ei ole varaa empatiaan ja solidaarisuuteen, ei kasvata maailman onnellisinta kansaa. Kansalaisjärjestöt kannattaa valjastaa tuottamaan ihmisille hyvinvointia, osallisuutta ja toivon näköaloja – ja yhteiskunnalle säästöjä.
Ilman rakkautta ei ole vaikuttavaa lastensuojelua18.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Jokainen lapsi ansaitsee rakkautta, myös lastensuojelun sijaishuollon piirissä ollessaan. Uusi julkaisu Rakkaus systeemisen muutoksen vipuvoimana julistaa, että ilman rakkautta ei voi olla vaikuttavaa lastensuojelua sekä kuvaa, millä tavoin sijaishuollossa voitaisiin mahdollistaa rakkauden, välittämisen ja lämmön kokemuksia ihan jokaiselle lapselle ja nuorelle.
Apu jää saamatta monelta – kehysriihi oli valtava pettymys sote-järjestöille28.4.2026 15:26:26 EEST | Tiedote
Sote-alalla toimivat järjestöt saivat viime viikon hallituksen kehysriihestä järkyttäviä uutisia. STEAn kautta jaettaviin avustuksiin tehdään 50 miljoonan euron lisäleikkaus. Kokonaisuudessaan tällä hallituskaudella sote-järjestöjen avustukset laskevat reilusta 380 miljoonasta eurosta 190 miljoonaan euroon. Järjestöt ovat olemassa ihmisiä varten, joten lopulta leikkaukset osuvat heille tarjottavaan apuun, tukeen ja edunvalvontaan.
Lapsi- ja perhejärjestöjen kannanotto kehysriiheen: Lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnista on pidettävä kiinni9.4.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Lapsiin ja perheisiin kohdistuvat säästöt eivät vahvista julkista taloutta, vaan luovat pitkällä tähtäimellä uusia kustannuksia ja heikentävät samalla merkittävästi lasten hyvinvointia. Lapsi- ja perhejärjestöt muistuttavat, että kevään kehysriihessä hallituksella on mahdollisuus kääntää suunta ja asettaa lapset etusijalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme