Sähköpotkulaudalle voi napsahtaa moottoripyörän vakuuttamattomuusmaksu
Viime kesäkuussa voimaan tullut liikennevakuutuslain uudistus toi osan sähköpotkulaudoista vakuuttamisvelvollisiksi. Vakuutusta ei kuitenkaan ole otettu kaikille niille laudoille, joilla se pitäisi olla, ja seurauksena voi olla jopa moottoripyörän vakuuttamattomuusmaksu. Vakuuttamattomien lautojen aiheuttamista vahingoista on jo tullut Liikennevakuutuskeskukselle vahinkoilmoituksia.

Tieliikenteeseen tarkoitettujen sähköpotkulautojen maksiminopeus on 25 km/h, ja tällainen laite tulee vakuuttaa, jos sen paino ylittää 25 kg. Jos nopeus on yli 25 km/h, kyseessä on sähkömopo tai moottoripyörä. Niillä ei ole asiaa tieliikenteeseen, mutta liikennevakuutus on silti oltava.
-Valtaosa Suomessa myytävistä sähköpotkulaudoista ei kuulu vakuutettaviin, mutta ulkomaisissa verkkokaupoissa on myynnissä laitteita, joilla tulee olla vakuutus, Liikennevakuutuskeskuksen johtaja Janne Jumppanen kertoo.
Mikäli vakuutus on laiminlyöty, laitteesta joutuu maksamaan vakuuttamattomuusmaksun, joka on aina vastaavaa vakuutusmaksua korkeampi. Jos laite luokitellaan teknisiltä ominaisuuksiltaan moottoripyöräksi, myös vakuuttamattomuusmaksu lasketaan moottoripyörien tariffien mukaan, jolloin se nousee huomattavasti sähköpotkulautojen maksua korkeammaksi.
Vakuutuksen puuttuessa mahdolliset sivullisten vahingot korvaa Liikennevakuutuskeskus. Ensimmäiset korvaukset on jo maksettu ulkopuolisille vahingon kärsijöille.
-Sivulliset on suojattu liikennevakuutusjärjestelmässä siten, että vakuuttamattomien ajoneuvojen kolaroidessa Liikennevakuutuskeskus korvaa ulkopuolisille aiheutuneet vahingot, Jumppanen selittää.
Vakuuttamattomalla sähköpotkulaudalla kolarointi aiheuttaa omistajalle ikävän yllätyksen. Vakuuttamisvelvollisuudesta laistanut omistaja voi jäädä kokonaan ilman vakuutuskorvauksia, sillä lakisääteisen liikennevakuutuksen laiminlyönti voi vaikuttaa myös vapaaehtoisista vakuutuksista maksettaviin korvauksiin.
Lisätietoja:
Liikennevakuutuskeskus
Sähköpostit ovat muotoa etunimi.sukunimi(@)vakuutuskeskus.fi
Johtaja Janne Jumppanen, 040 450 4543
Viestinnän asiantuntija Riikka Luomanpää, 040 922 5586
Viestintä, 040 450 4700, viestinta(@)vakuutuskeskus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne JumppanenjohtajaLiikennevakuutuskeskus
Puh:040 450 4543janne.jumppanen@vakuutuskeskus.fiRiikka Luomanpääviestinnän asiantuntija, Liikennevakuutuskeskus
Puh:040 922 5586riikka.luomanpaa@vakuutuskeskus.fiViestintä
Palvelunumero medialle, arkisin yleensä klo 9–15
Kuvat


Linkit
Liikennevakuutuskeskus lyhyesti
Liikennevakuutuskeskus (LVK) turvaa viimekädessä liikennevahingon kärsineen oikeudet ja huolehtii lakisääteisen liikennevakuutuksen laiminlyönnin seurauksista. Lukuisia kansainvälisiä tehtäviä hoitavan keskuksen jäseniä ovat kaikki liikennevakuutuksia myöntävät vakuutusyhtiöt Suomessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Liikennevakuutuskeskus
Tieliikenteessä sallitut sähköpyörät eivät yleensä vaadi liikennevakuutusta22.5.2025 06:09:00 EEST | Tiedote
Valtaosa Suomessa myytävistä sähköpyöristä on tieliikenteeseen soveltuvia sähköavusteisia pyöriä, joita ei liikennevakuuteta. Viime kesän lakiuudistus toi vakuuttamisvelvollisuuden piiriin lähinnä tieliikenteeseen soveltumattomia sähköpyöriä.
Moottoripyörien liikennevahingoista aiheutuu erittäin kalliita henkilökorvauksia2.5.2025 06:23:00 EEST | Tiedote
Moottoripyöräonnettomuuksien keskimääräiset henkilökorvaukset ovat merkittävästi suuremmat kuin muissa ajoneuvoluokissa. Erilaisten moottoripyörätyyppien välillä on suuria eroja vahinkotiheydessä ja korvausten määrissä, ilmenee Liikennevakuutuskeskuksen riskitutkimuksesta.
KHO: Liikennevakuutuskeskuksen toimintatavat terveystietojen käsittelyssä ovat lainmukaisia28.3.2025 13:26:25 EET | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus (KHO) on 26.3.2025 antanut ratkaisunsa Liikennevakuutuskeskuksen käsittelykäytännöistä terveystietojen osalta. KHO vahvisti yksiselitteisesti, että toiminta on ollut lainmukaista, ja piti voimassa hallinto-oikeuden päätöksen, jolla Liikennevakuutuskeskukselle määrätty seuraamusmaksu kumottiin.
Vakuuttamattoman ajoneuvon kolaroidessa kuski jää ilman korvauksia – vakavassa vahingossa saamatta jää jopa satoja tuhansia26.3.2025 06:18:00 EET | Tiedote
Vuosittain tapahtuu useita satoja liikennevahinkoja, joissa aiheuttajalla ei ole lakisääteistä liikennevakuutusta. Liikennevakuutuskeskus korvaa syyttömille osapuolille aiheutuneet vahingot, mutta vakuutuksen laiminlyönyt kuljettaja jää kokonaan ilman korvauksia.
Ennätysmäärä liikennekäytöstä poistettuja ajoneuvoja jäi kiinni rysän päältä20.2.2025 06:08:00 EET | Tiedote
Vuoden 2024 aikana liikenteessä jäi kiinni 3 550 liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa. Kaikkia tapauksia ei tavoiteta nykyisen valvonnan keinoin. Liikennekäytöstä poistetulla ajoneuvolla ei pääsääntöisesti saa ajaa metriäkään, ei edes omalla pihalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme