Pitkälahden Prisma Rauta täyttää 15 vuotta – syntymäpäiviä juhlitaan 16. päivä huhtikuuta
Prisma Rauta on asiakkaiden omistama rautakauppa.

– On todella hienoa päästä juhlimaan Prisma Raudan 15-vuotista taivalta asiakkaiden kanssa, iloitsee Prisma Raudan myymäläpäällikkö Kari Hartikainen.
Prisma Rauta tunnetaan kattavista rautakaupan palveluista ja asiakaspalvelun korkeasta tasosta. Palvelua ja tarjontaa on vuosien mittaan kehitetty vastaamaan nimenomaan paikallisten asiakkaiden tarpeita. Monelle kodin remppaajalle, mökkiläiselle ja viherpeukalolle on tärkeää, että rautakaupasta ja kesäpihalta saa ostoksistaan Bonusta.
Kevään edetessä monet rakennustyöt ja kodin pienet rempat alkavat olla jälleen ajankohtaisia. Prisma Raudan laajasta valikoimasta löytyy sisustajalle maalit, tapetit, lattiapäällysteet ja tarvikkeet. Lisäksi rakentajille ja remointoijille on saatavilla saman katon alla kaikki tarvittavat materiaalit, kuten puutavarat, laastit, teräkset ja työkalut.
– Nyt kun kelit alkavat lämpeämään, ihmiset siirtyvät sisältä ulos. Me Prisma Raudalla olemme täydessä valmiudessa palvelemaan kaikissa keväisissä kodin kunnostustöissä, mökkikauden avauksessa ja oman pihan valmisteluissa kesää varten, Hartikainen toteaa.
Syntymäpäiväkarkeloissa 16.4. avataan myös Prisma Raudan uudistunut kesäpiha. Kesäpihalle on helppo tulla asioimaan esimerkiksi peräkärryn kanssa. Valikoimassa on otettu huomioon laajasti viherpeukaloiden tarpeet istutuksiin aina lannotteista kasveihin ja taimiin.
– Meiltä löytyy kaikki tarvittavat välineet pihan laittamiseen. Ja mikä tärkeintä, myös kesäpihalla asiakkaita on auttamassa ammattilaiset puutarhurit. Meidän ammattitaitoisella porukalla löytyy aina aikaa sille mukavalle keskustelulle, jota hankintojen yhteydessä on tapana käydä. Saammekin paljon kiitosta siitä, että näiden keskustelujen lomassa usein tulee hoksatuksi muutama muukin hoidettava asia, Hartikainen kertoo.
Syntymäpäiväviikolla Prisma Raudassa on tarjouksia useista eri tuoteryhmistä aina rakentamisesta kiukaisiin ja ruohonleikkureihin. Paikalla on Tikkurilan värisuunnittelija ja Maler-sisustustuotteiden edustaja.
– Nähdään Prisma Raudassa 16.4. Tunnelmoidaan yhdessä alkavaa kesäkautta ja tarjolla on tietenkin kakkukahvit!
Yhteyshenkilöt
Kari HartikainenMyymäläpäällikköPrisma Rauta
Puh:0447197011Kuvat
Osuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 130 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Osuuskauppa PeeÄssän myynti kasvoi – ennätysmäärä uusia nuoria asiakasomistajia8.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Alkuvuoden aikana PeeÄssän myynnissä on nähty vakaata kasvua. Uusien liittyneiden asiakasomistajien määrä ennätyksellisen korkealla.
Uudet lasten uimataitoon keskittyvät VesiÄssä-uimakoulut aloittavat toimintansa syksyllä Kuopiossa1.8.2025 09:06:09 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän ja Kuopion Uimaseura ry:n yhteistyö tuo uudet VesiÄssä-uimakoulut Kuopion Kuntolaakson uimahalliin.
OSUUSKAUPPA PEEÄSSÄ ALOITTAA MAJOITUS-, RAVITSEMIS- JA LIIKENNEKAUPPAA KOSKEVAT MUUTOSNEUVOTTELUT31.7.2025 11:00:07 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä käynnistää yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut, jotka koskevat Osuuskauppa PeeÄssän majoitus-, ravitsemis- ja liikennekauppaa. Muutosneuvottelut käynnistyvät elokuun ensimmäisellä viikolla. Neuvottelujen taustalla on yhteiskunnan yleisen taloudellisen ja epävakaan tilanteen mukanaan tuoma asiakkaiden kysynnän ja ostokäyttäytymisen muutos sekä osuuskaupan majoitus-, ravitsemis- ja liikennekaupan toiminnan kehittämiseksi tarvittavat toimenpiteet. Kyseessä olevien toimintojen uudelleen organisointia harkitaan, jotta varmistetaan strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi tarvittavien muutosten läpimeno ja suorituskyvyn tasonnosto. Majoitus-, ravitsemis- ja liikennekaupan palvelutarjonnalle ei ole nykyisellään kaikilta osin kysyntää ja kannattavuus on ollut heikko, minkä vuoksi joudutaan harkitsemaan palvelutarjonnan muuttamista sekä työtuntien ja henkilöstömäärän vähentämistä kysyntää vastaavalle ja kannattavan liiketoiminnan mahdollistavalle tasolle. Kaikilla
Festivaalipäällikkö summaa vuoden 2025 Kuopio Wine Festivalin – paljastaa myös tulevan vuoden teeman6.7.2025 01:00:00 EEST | Tiedote
Järjestyksessään 28. Kuopio Wine Festival tarjoili jälleen Kuopion matkustajasatamassa kotimaisilla huippuartisteilla varustetun tapahtuman, jossa toista pääroolia näytteli käsin valitut saksalaiset viinit ja erityisesti tapahtumaa varten suunniteltu ruokatuote.
Muutoksia Osuuskauppa PeeÄssän matkailu- ja ravitsemiskaupan (MaRa) sekä liikennekaupan johtoryhmän vastuualueissa13.6.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vastuualueiden muutokset koskevat Osuuskauppa PeeÄssän ravintola-, hotelli-, ja liikennekauppa-liiketoimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme