Pitkälahden Prisma Rauta täyttää 15 vuotta – syntymäpäiviä juhlitaan 16. päivä huhtikuuta
9.4.2025 09:51:51 EEST | Osuuskauppa PeeÄssä | Tiedote
Prisma Rauta on asiakkaiden omistama rautakauppa.

– On todella hienoa päästä juhlimaan Prisma Raudan 15-vuotista taivalta asiakkaiden kanssa, iloitsee Prisma Raudan myymäläpäällikkö Kari Hartikainen.
Prisma Rauta tunnetaan kattavista rautakaupan palveluista ja asiakaspalvelun korkeasta tasosta. Palvelua ja tarjontaa on vuosien mittaan kehitetty vastaamaan nimenomaan paikallisten asiakkaiden tarpeita. Monelle kodin remppaajalle, mökkiläiselle ja viherpeukalolle on tärkeää, että rautakaupasta ja kesäpihalta saa ostoksistaan Bonusta.
Kevään edetessä monet rakennustyöt ja kodin pienet rempat alkavat olla jälleen ajankohtaisia. Prisma Raudan laajasta valikoimasta löytyy sisustajalle maalit, tapetit, lattiapäällysteet ja tarvikkeet. Lisäksi rakentajille ja remointoijille on saatavilla saman katon alla kaikki tarvittavat materiaalit, kuten puutavarat, laastit, teräkset ja työkalut.
– Nyt kun kelit alkavat lämpeämään, ihmiset siirtyvät sisältä ulos. Me Prisma Raudalla olemme täydessä valmiudessa palvelemaan kaikissa keväisissä kodin kunnostustöissä, mökkikauden avauksessa ja oman pihan valmisteluissa kesää varten, Hartikainen toteaa.
Syntymäpäiväkarkeloissa 16.4. avataan myös Prisma Raudan uudistunut kesäpiha. Kesäpihalle on helppo tulla asioimaan esimerkiksi peräkärryn kanssa. Valikoimassa on otettu huomioon laajasti viherpeukaloiden tarpeet istutuksiin aina lannotteista kasveihin ja taimiin.
– Meiltä löytyy kaikki tarvittavat välineet pihan laittamiseen. Ja mikä tärkeintä, myös kesäpihalla asiakkaita on auttamassa ammattilaiset puutarhurit. Meidän ammattitaitoisella porukalla löytyy aina aikaa sille mukavalle keskustelulle, jota hankintojen yhteydessä on tapana käydä. Saammekin paljon kiitosta siitä, että näiden keskustelujen lomassa usein tulee hoksatuksi muutama muukin hoidettava asia, Hartikainen kertoo.
Syntymäpäiväviikolla Prisma Raudassa on tarjouksia useista eri tuoteryhmistä aina rakentamisesta kiukaisiin ja ruohonleikkureihin. Paikalla on Tikkurilan värisuunnittelija ja Maler-sisustustuotteiden edustaja.
– Nähdään Prisma Raudassa 16.4. Tunnelmoidaan yhdessä alkavaa kesäkautta ja tarjolla on tietenkin kakkukahvit!
Yhteyshenkilöt
Kari HartikainenMyymäläpäällikköPrisma Rauta
Puh:0447197011Kuvat
Osuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 130 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
PeeÄssä mukana suunnittelemassa Konttihovin aluetta Siilinjärvellä25.3.2026 14:15:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä on mukana Siilinjärven kunnan suunnitteluvaraussopimuksessa Kiinteistökehittäjä Oy:n kanssa. Sopimus koskee noin 20 hehtaarin aluetta kunnan omistamilla maa-alueilla Toivalassa sijaitsevalla Konttihovin alueella.
PeeÄssän omistamissa hotelleissa selkeä kasvu kansainvälisten vieraiden majoittumisessa vuonna 202516.3.2026 14:03:43 EET | Tiedote
PeeÄssän hotelleissa vierailijoiden kansallisuuksista merkittävimpänä olivat Saksa, Ruotsi ja Iso-Britannia.
PeeÄssä panostaa Kuopion keskustan kehittämiseen ja käynnistää historiansa suurimman investointikokonaisuuden suunnittelun3.3.2026 15:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä on ostanut Kuopion keskustasta osoitteessa Haapaniemenkatu 28, Kuopio sijaitsevan tontin ja siinä sijaitsevan rakennuksen vuokrasopimuksineen Kiinteistö Oy Haapaniemenkatu 28:lta.
Osuuskauppa PeeÄssä laajentaa ruoan verkkokaupan palveluitaan27.2.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Robotoimitukset laajenevat keväällä ja ruoan verkkokaupan noutopalvelu tulee tarjolle kaikkiin PeeÄssän Saleihin.
Uusi S-market, Hesburger ja autoilijan palvelut Siilinjärven Leppäkaarteeseen26.2.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Uudet palvelut avataan käyttöön maaliskuussa 2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

