Portugalilaisen Fernando Pessoan aiemmin suomentamattomat novellit nyt saatavilla

Fernando Pessoan novellikokoelma Kadonnut pergamentti ja muita kertomuksia on julkaistu Aviadorin kustantamana. Teoksen on suomentanut Timo Nykänen.
Tähän kokoelmaan on valittu Fernando Pessoan tähän saakka Suomessa lähes täysin tuntematonta materiaalia. Mukana on 7 novellia, joista yhtä voisi kuvata edgarallanpoemaiseksi kauhutarinaksi, ja loput kuusi ovat pessoamaisia 1900-luvun alun rikostarinoita, joissa erilaisia rikoksia ratkaisee hieman omalaatuinen ja ylimielinen mutta kuitenkin huippuälykäs tohtori Quaresma. Näille tarinoille on tyypillistä, rikosten ratkaisemisen lisäksi, tohtori Quaresman monologit (tai toisinaan keskustelut) tapauksiin liittyvistä filosofisista ja psykologisista kysymyksistä. Kertomukset on kirjoitettu aikavälillä 1907–1935. Quaresma-tarinoita on aikaisemmin käännetty ranskaksi ja espanjaksi.
Fernando Pessoa (1888–1935) oli portugalilainen runoilija, kirjailija ja filosofi, jota pidettiin laajalti yhtenä 1900-luvun suurimmista kirjallisista henkilöistä. Lissabonissa syntyneen Pessoan työ tunnetaan monimutkaisuudestaan ja innovatiivisesta kirjallisten henkilöiden eli “heteronyymien” käytöstä, joiden avulla hän tutki erilaisia tyylejä, teemoja ja filosofioita. Pessoan tiedetään kirjoittaneen aikanaan yli 70 eri nimellä. Pessoan panoksella modernistiseen kirjallisuuteen on ollut suuri ja syvällinen vaikutus sekä portugalilaisiin että kansainvälisiin kirjallisuuden perinteisiin. Hänen kirjoituksensa pohtivat usein identiteetin, todellisuuden ja olemassaolon teemoja.
PESSOA, FERNANDO : Kadonnut pergamentti ja muita kertomuksia
200 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523813373
Ilmestymisaika: Huhtikuu 2025
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 591 6059vesa@aviador.fiJarkko MaliMyyntijohtajaAviador Kustannus
Puh:+358 50 368 8335jarkko@aviador.fiMiksu VäkipartaTiedottajaAviador Kustannus
Puh:+358 40 559 9575miksu@aviador.fiKuvat

Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI
http://www.aviador.fi
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Katariina Vuorisen uusin runokokoelma on ylistyslaulu elämänriemulle ja rakastamiselle27.6.2025 09:39:04 EEST | Tiedote
Katariina Vuorisen kuudes runokokoelma jatkaa tekijälleen ominaista kielellisesti barokkisen rikasta ja samalla taidokkaan tarkkaa tyyliä. Samalla se on uteliaan lyyrikon aistivoimainen matkakirja, jossa sisäinen ja ulkoinen maailma lomittuvat kiehtovasti.
Oivaltava uutuustietokirja opastaa vegaaniseen elämään23.6.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Miltä kuulostaisi Suomi, jossa vegaanisuus ei ole vain valinta – vaan normi?
Vangitseva esikoisromaani Fredrika Runebergista kysyy, kuinka hyvin voimme lopulta ymmärtää historiaa23.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tiina Käkelän historiallinen romaani Fredrika on julkaistu Aviadorin kustantamana. Romaanin päähenkilö, freelance-toimittaja, saa tehtäväkseen henkilökuvan laatimisen Fredrika Runebergista. Tehtävä käy kuitenkin lähes ylivoimaiseksi. Päähenkilön ja Fredrika Runebergin elämänvaiheet, intohimot, toiveet ja kuvitelmat alkavat kietoutua toisiinsa, eikä lopulta ole enää selvää, kuka tarinaa kirjoittaa. Fredrika muuttuu historiallisesta henkilöstä elämää suuremmaksi hahmoksi, johon päähenkilö yrittää löytää yhteyden. Espoossa asuva Tiina Käkelä on taustaltaan kirjallisuudentutkija. Hänen esikoisromaaninsa Fredrika tekee kunniaa 1800-luvulla eläneelle taiteilijalle, joka aikanaan jäi kuuluisan runoilijamiehensä varjoon. Romaani yhdistää toisiinsa realistista kerrontaa, esseen keinoja, pastissia ja fantasiaa. KÄKELÄ, TIINA : Fredrika 183 sivua Sidottu, kovakantinen ISBN 9789523813946 Ilmestymisaika: Kesäkuu 2025 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostel
Uutuuslastenkirjassa seurataan pienen Piksu-paloauton ensimmäistä työpäivää13.6.2025 15:12:48 EEST | Tiedote
Tomaatinpunainen paloauto kertoo ensimmäisen päivän jännittävyydestä, ja se sopii tueksi esimerkiksi päiväkodin tai esikoulun aloittamiseen. Piksun seikkailuja on inspiroinut Pohjois-Karjalan pelastusaseman ensimmäinen ja toistaiseksi ainoa muita pienempi paloauto PK1515. Kuvakirjan ihastuttavan kuvituksen on tehnyt Anna Helminen.
Kaksikielinen satukirja tutustuttaa romanikulttuuriin kauniiden tarinoiden kautta10.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Valfrid Åkerlundin kuvitukset herättävät tarinoiden olennot eloon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme