Päällystystyöt Uudellamaalla sekä Kanta- ja Päijät-Hämeessä alkavat huhtikuussa
Päällystystyöt Uudellamaalla sekä Kanta- ja Päijät-Hämeessä alkavat huhtikuussa, ja ensimmäiset sopimukset on jo solmittu. Alustavasti työt alkavat 22. huhtikuuta, jolloin GRK Suomi Oy aloittaa työnsä sääolosuhteiden salliessa.

Tänä vuonna päällystysohjelman pituus ylittää 550 ajoratakilometriä, ja ohjelma painottuu tavallista enemmän muulle kuin vilkkaalle tieverkolle. Kävely- ja pyöräteiden osuus ohjelmasta on noin 30 kilometriä. Hallituksen myöntämä lisärahoitus, noin 31 miljoonaa euroa, lähes kaksinkertaistaa käytettävissä olevan korjausrahoituksen päällysteisiin ja tiemerkintöihin. Lisäksi eduskunta on myöntänyt kohdennettua jakovararahaa useille kohteille alueella, yhteensä noin 6 miljoonaa euroa.
”Ilman lisärahoitusta voitaisiin korjata vain välttämättömät vilkkaimpien teiden kohteet, ja muilla teillä olisi tyydyttävä paikkauksiin. Lisärahoituksenkaan avulla ei kuitenkaan voida pysäyttää huonokuntoisten päällysteiden määrän kasvua”, toteaa ELY-keskuksen kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama.
Liikennehaittoja päällystystöistä odotetaan eniten kaksikaistaisilla teillä, joilla työmaan ulkopuolisen liikenteen käytössä on vain yksi kaista ja suunta kerrallaan. Yötyöt ja muut työaikarajoitukset ovat toimenpidevalikoimassa lähinnä vilkkailla teillä.
”Päällystystöistä aiheutuvia liikennehäiriöitä pyritään vähentämään tehokkaalla suunnittelulla, liikenteenohjauksella ja tarvittaessa työaikarajoituksilla. Haittoja ei voida kuitenkaan täysin välttää, ja esimerkiksi työkoneiden siirto voi aiheuttaa pidempiä viiveitä”, Vasama kertoo.
Tienkäyttäjien tulee noudattaa nopeusrajoituksia ja kiinnittää tarkkaavaisuutta liikenteenohjaukseen päällystystyömaiden läheisyydessä. Työmaan turvallisuus taataan monivaiheisella suunnittelulla, jossa riskit tunnistetaan ja hallitaan. Valtakunnallisilla ohjeilla ja yhdenmukaisella toiminnalla pyritään siihen, että työmaan järjestelyt ovat tienkäyttäjille tutut ja turvalliset.
Päällystystöiden kilpailutukset ovat loppusuoralla, ja vilkkaan verkon sekä kävely- ja pyöräväylien kohteita kilpailutetaan Etelä-Suomessa vielä alkukesästä. Tietyömaiden sijainnin ja mahdolliset liikennejärjestelyt voi tarkistaa Suomen Väylät -kartalta, josta löytyvät myös aikataulut sitä mukaa, kun suunnittelu etenee.
”Tänä vuonna ei ole käytössä erikoisempia ratkaisuja, kuten ligniiniä, mutta alan yhteinen kehitystyö on käynnissä hiilijalanjäljen laskurin rakentamiseksi. Käynnistyvistä töistä kerätään lisätietoa, ja tavoitteena on, että laskenta tulisi yleiseksi vaatimukseksi ja tekijäksi myös kilpailutuksessa”, Vasama sanoo.
Esimerkkejä tämän vuoden kohteista päätieverkon ulkopuolella:
Mt 3173 Lahdenpohja (Hollola), pituus noin 19 km
Mt 162 Pukkila-Myrskylä, pituus noin 15 km
Mt 13609 Loppi-Pilpala, pituus noin 15 km
Mt 115 Siuntio, pituus noin 9 km
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
ELY-keskus, kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama, puh 0295 021 361
ELY-keskus, kunnossapidon projektipäällikkö Niklas Nevalainen, puh. 0295 021 234
sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Akuutit tiestön kuntoon liittyvät palautteet: Tienkäyttäjän linja p. 0200 2100
ELY-keskuksen liikenteen asiakaspalvelu p. 0295 020 600, liikenteen.asiakaspalvelu(at)ely-keskus.fi
Kuvat
Linkit
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hämeessä joitakin levähavaintoja heinäkuussa ja elokuun alussa7.8.2025 13:06:32 EEST | Tiedote
Hämeessä havaittiin tällä viikolla vähäinen sinileväesiintymä Orimattilassa Mallusjärven ja Hattulassa Vanajaveden seurantapaikalla. Kumpikin kuuluu valtakunnalliseen leväseurantaan.
Hämeen vesistöissä vedenkorkeudet pääasiassa lähellä normaalia – vesien lämpötilat tavallista korkeammat24.7.2025 07:12:00 EEST | Tiedote
Pitkään jatkuneet runsaat sateet kesä–heinäkuussa palauttivat matalalle laskeneet suuret järvet tavanomaisiin korkeuksiin ja kohensivat pohjavesitilannetta. Virtavedet ja pienet vesistöt nousivat runsaiden sateiden myötä korkealle ja ovat hiljalleen palautuneet tavallisiin korkeuksiin. Sateiden loputtua helle on lämmittänyt vedet tavanomaista lämpimämmiksi ja saanut sinilevän kasvamaan.
Kankaanpään risteyssillan (U-2594) korjaustyöt käynnistyvät Lahdessa viikolla 3123.7.2025 12:53:00 EEST | Tiedote
ELY-keskus korjauttaa Kankaanpään risteyssillan (U-2594) Lahdessa. Silta sijaitsee valtatien 12 ja Kankaanpäänkadun risteyksessä, Lahden kaupungin alueella. Korjaustyöt koskevat valtatien 12 molempia ajosuuntia välillä Lahti–Kouvola.
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan liikenteeltä yöaikaan 28.–30.7. klo 21.00–06.0022.7.2025 13:43:00 EEST | Tiedote
Lahden eteläisen kehätien (vt 12) Liipolan ja Patomäen tunnelit suljetaan pesun ja huoltotöiden vuoksi yöajaksi 28.–30.7. klo 21.00–06.00.
Kesäkuussa joka viides Hämeen nuori oli työtön – nuorten työttömyys on pitkittynyt22.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hämeessä oli kesäkuun lopussa 22 390 työtöntä työnhakijaa, mikä on 2 910 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten. Nuorten työttömyys on kasvanut neljänneksellä edellisvuodesta, ja joka viides nuori on työtön. Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen kesäkuun työllisyyskatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme