Energia-alan tes-neuvottelut katkaistu – työnantajat tyrmäsivät vähimmäispalkan
Energia-alan työehtosopimusneuvottelut ovat hetki sitten katkenneet. Työntekijäpuoli olisi halunnut sopia alan vähimmäispalkoista, jotta erityisesti niin sanottujen lähetettyjen työntekijöiden työehdot olisi pystytty turvaamaan. Työnantajapuolta ei vääristynyttä kilpailuasetelmaa ruokkivan tilanteen korjaaminen kiinnostanut.
Työehtosopimusneuvotteluiden katkeaminen tarkoittaa, että työrauhavelvoite alalla on päättynyt ja työtaistelut ovat mahdollisia.
Työntekijöitä edustavat Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ja Sähköliitto eivät pitäneet tarkoituksenmukaisena jatkaa neuvotteluita, koska työnantajia edustavien Energiateollisuus ry:n ja Palvelualojen työnantajat ry:n mielestä alalle ei tarvitse määritellä minkäänlaista vähimmäispalkkatasoa.
– Suomalaisessa työmarkkinakentässä on täysin ennekuulumatonta ja pöyristyttävää, että jotkut työnantajat pyrkivät sopimaan palkkataulukoiden alle, ja työnantajaliitot edesauttavat asiassa. Näin ei ennen ole ollut, vaan palkkausjärjestelmiä on pyritty kehittämään alalla yhdessä työnantaja- ja palkansaajaliittojen kesken. Nyt tilanne on valitettavasti muuttunut työnantajaliittojen taholta. Me emme voi hyväksyä palkkojen halpuutusta, toteaa neuvotteluista vastaava sopimusasiantuntija Kari Lehtinen, JHL.
– Olemme toistuvasti muistuttaneet työnantajia siitä, että meillä ei ole lainsäädännöstä tulevaa minimipalkkaa, koska se määritellään yleissitovissa työehtosopimuksissa. Myös lähetettyjä työntekijöitä koskevan EU-direktiivin soveltaminen Suomessa lähtee siitä, että yleissitova työehtosopimus suojelee työntekijää määrittelemällä vähimmäispalkan, perustelee Sähköliiton neuvottelupäällikkö Jari Ollila.
Vähimmäispalkka-asia tuli ajankohtaiseksi, kun hallitus on lakimuutoksella ulottanut paikallisen sopimisen oikeuden myös järjestäytymättömiin ja työntekijöitä Suomeen lähettäviin ulkomaisiin yrityksiin. Ne voivat nyt täysin laillisesti sopia palkkauksesta paikallisesti alle työehtosopimuksen taulukkopalkkojen, eikä tehtyjä sopimuksia pysty kukaan valvomaan.
Työntekijäpuoli on tes-neuvotteluissa peräänkuuluttanut pelisääntöjä ja rajoja paikalliseen sopimiseen.
– Työnantajapuolta ei vain ole kiinnostanut se, että villi paikallinen sopiminen antaa joillekin yrityksille mahdollisuuden parantaa kilpailukykyään heikentämällä työntekijöiden työehtoja. Luulisi pelkästään osaamiseen perustuvan kilpailun olevan myös Energiateollisuus ry:n ja Palta ry:n jäsenyritysten etu, Jari Ollila jatkaa.
Energia-alan työehtosopimus päättyi 31. maaliskuuta. Osapuolet aloittivat neuvottelut 24. helmikuuta. Alan työehtosopimusta noudatetaan energiantuotantoon ja sähkönjakeluun liittyvissä töissä sekä ICT-alan töissä.
Lisätiedot:
Kari Lehtinen, JHL:n sopimusasiantuntija puh. 050 566 1567, kari.lehtinen@jhl.fi
Jari Ollila, Sähköliiton neuvottelupäällikkö puh. 050 60 302, jari.ollila@sahkoliitto.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
INBJUDAN TILL MEDIA: Lönedag-evenemanget den 6 maj påminner om att proffs inom kommuner och välfärdsområden förtjänar skäliga löner.28.4.2025 11:30:25 EEST | Pressinbjudan
Förhandlingsorganisationerna JAU (JHL och Jyty) och FOSU ordnar Lönedag-evenemanget på Narinken i Helsingfors tisdagen den 6 maj kl.17–18.30. Evenemanget lyfter fram betydelsen och värdet av det arbete som utförs av proffs i kommuner och välfärdsområden.
KUTSU MEDIALLE: Palkkapäivä-tapahtuma 6.5. muistuttaa, että kuntien ja hyvinvointialueiden ammattilaiset ansaitsevat kunnon palkan28.4.2025 11:30:25 EEST | Kutsu
Neuvottelujärjestöt JAU (JHL ja Jyty) ja JUKO järjestävät tiistaina 6.5. klo 17–18.30 Helsingin Narinkkatorilla yleisötapahtuman, jossa nostetaan esiin kuntien ja hyvinvointialueiden ammattilaisten tekemän työn merkitystä ja arvoa.
INVITATION FOR MEDIA: The Payday event on 6 May reminds that the professionals of municipalities and wellbeing services counties deserve a proper pay28.4.2025 11:30:25 EEST | Press invitation
Negotiation organisations JAU (JHL and Trade Union Jyty) and JUKO organise on Tuesday 6 May a public event at Narinkka Square in Helsinki to highlight the importance and value of the work that the professionals in municipalities and wellbeing services counties do. The event starts at 5 pm and ends at 6.30 pm.
JHL:n Ekström tyrmää hallituksen saksilinjan: Suomi tarvitsee satsauksia koulutukseen ja hyvinvointiin, ei veroporkkanoita rikkaille22.4.2025 13:05:44 EEST | Tiedote
Hallitus aikoo kehysriihessä jatkaa leikkauslinjaansa, vaikka se on ajanut Suomen talouden entistä ahtaammalle ja monet vähätuloiset syvään ahdinkoon. Suomessa tarvitaan pitkäkestoisia satsauksia tutkimukseen ja hyvinvointiin, ei kallista veroalea joka ulottuu kaikkiin tuloluokkiin.
Sovintoesitys nurin: Valtion lakot alkavat tiistaina14.4.2025 19:16:14 EEST | Tiedote
Valtion virka- ja työehtosopimusneuvotteluissa annetun valtakunnansovittelijan esityksen ei katsottu olevan riittävä, joten kiista jatkuu. Ensimmäinen kahden päivän lakko alkaa huomenna tiistaina 15.4.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme