VAS Mepit: EU:n otettava käyttöön kiristyksen vastainen väline Trumpia vastaan
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Jussi Saramo, Merja Kyllönen ja Li Andersson vaativat, että EU vastaa Donald Trumpin painostusyrityksiin ottamalla käyttöön taloudelliseen kiristykseen tarkoitetun uuden välineensä, Anti-Coercion Instrumentin (ACI).

Yhdysvallat on Trumpin johdolla asettanut tullimaksuja lähes kaikille maailman valtioille. Kiinan kaltaisia poikkeuksia lukuun ottamatta pahimmat tullit on tämän hetken tietojen mukaan laitettu kolmeksi kuukaudeksi tauolle.
– Trumpin kauppasota on suistamassa koko maailmantalouden kaaokseen, mutta Euroopalla on keinoja vastata siihen. Nyt on korkea aika ottaa käyttöön voimakkain taloudellinen puolustuskeinomme: ACI. On pantava kova kovaa vastaan ja muistettava Trumpia siitä, ettei Yhdysvallat ole maailman ainoa talousmahti, Saramo sanoo.
EU:n pakottamistoimien vastainen väline ACI, joka tarjoaa työkaluja taloudelliseen kiristykseen reagoimiseksi, hyväksyttiin vuonna 2023. ACI voidaan ottaa käyttöön, jos unionin ulkopuoliset maat yrittävät painostaa EU:ta tai sen jäsenmaita kauppapoliittisin keinoin.
Väline mahdollistaa tavara- ja palvelukaupan rajoitukset sekä pääsyn estämisen EU:ssa julkisten hankintojen markkinoille. Lisäksi unioni voi sulkea painostavan maan ulos EU:n rahoitusmarkkinoilta.
– Trump toistelee kuinka EU vie tavaroita Yhdysvaltoihin enemmän kuin tuo sieltä, mutta vaikenee kokonaan siitä, että palveluviennissä tilanne on päinvastainen: vienti Eurooppaan koostuu suuressa määrin muun muassa digitaalisista ja finanssialan palveluista. Näihin EU voi iskeä uudella kauppapoliittisella aseellaan, jolloin vastatoimet osuisivat myös Trumpin lähipiirissä viihtyviin teknologiamiljardööreihin, Kyllönen toteaa.
Kauppavälineen aktivointi ei käy käden käänteessä, joten Euroopan komission on käytettävä kolmen kuukauden hengähdystauko tehokkaasti, jotta Trumpin kiristys torjuttaisiin jo etukäteen luomalla riittävän korkea hinta hyökkäykselle.
Mikäli kauppasota syvenee, voisi jäsenmaita edustava neuvosto päättää asiasta määräenemmistöllä.
– EU:n yhtenäisyys on nyt tärkeämpää kuin koskaan. Etenkin Italian pääministeri Giorgia Melonin puolueen johtama ECR-ryhmä, johon myös perussuomalaiset kuuluvat, on tähän mennessä toiminut Eurooppaa vastaan osana Trumpin kulttuurisotaa. Suomen hallituksen on nyt neuvostossa laitettava yhteinen etu identiteettipelien edelle ja vaadittava tehokkaita toimia, päättää Andersson.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aleksi KarppinenViestinnän erityisavustaja
MEP Li Anderssonin kabinetti
Anna LemströmViestinnän erityisavustaja
MEP Jussi Saramon kabinetti
Jussi SaramoEuroparlamentaarikko
jussi.saramo@ep.europa.eusaramo.netLi AnderssonEuroparlamentaarikko
Puh:+358 40 508 8697li.andersson@ep.europa.euliandersson.fiMarika TuominenViestinnän erityisavustaja
MEP Merja Kyllösen kabinetti
Merja KyllönenEuroparlamentaarikko
Puh:+358 50 448 4853merja.kyllonen@ep.europa.eumerjakyllonen.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto Euroopan parlamentissa
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottavat: EU:lle uusi poikkeussääntö ilmastoinvestoinneille9.6.2025 12:44:36 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot tekivät 9.6. kesäkokouksessaan avauksen ilmastoinvestointien nostamisen puolustusinvestointien rinnalle EU:n finanssipoliittisten sääntöjen poikkeuksissa. Vihreään siirtymään investoiminen on välttämätöntä paitsi ilmaston vuoksi niin myös Venäjästä irtautumiseksi sekä työllisyyden parantamiseksi.
Medialle: maanantaina klo 12–14 vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen puheet ja tiedotustilaisuus Helsingissä5.6.2025 17:04:17 EEST | Kutsu
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot järjestävät sunnuntaina ja maanantaina 8.–9. kesäkuuta kesäkokouksen pääkaupunkiseudulla.
VAS Jussi Saramo ja Laura Meriluoto: Orpo ja Purra toteuttavat EU:n synkintä työllisyyspolitiikkaa30.5.2025 12:36:23 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Jussi Saramo ja kansanedustaja Laura Meriluoto kritisoivat hallituksen surkeaa työllisyyspolitiikkaa. He pitävät pääministeri Petteri Orpon ja valtiovarainministeri Riikka Purran selittelyjä epäonnistumisilleen epärehellisinä.
KUTSU MEDIALLE: Vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokous pääkaupunkiseudulla 8.–9.6.202519.5.2025 16:05:07 EEST | Kutsu
Tervetuloa vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokoukseen sunnuntaina ja maanantaina 8.–9. kesäkuuta pääkaupunkiseudulla!
VAS mepit kirjelmöivät Valtoselle: hiljaisuus maksaa palestiinalaisten hengen7.5.2025 17:00:24 EEST | Tiedote
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot Li Andersson, Merja Kyllönen ja Jussi Saramo lähettivät tänään keskiviikkona 7. toukokuuta Suomen ulkoministeri Elina Valtoselle kirjeen, jossa he kritisoivat Suomen hallituksen kykenemättömyyttä toimia Gazan kansanmurhan tuomitsemiseksi ja pysäyttämiseksi sekä vaativat konkreettisia toimia Suomelta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme