Tonttijohtomallilla vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon sekä kadulla että kiinteistöllä
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön uuden tonttijohtojen saneerausmallin. HSY:n hallitus päätti kokouksessaan 11.4.25 hyväksyä siirtymisen malliin, jossa tavoitteena on saattaa saneerausalueiden vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon myös alueen kiinteistöillä. Tonttijohtojen saneerausmalli otetaan käyttöön liukuvasti vuosina 2025–26.

Tonttijohtoja ovat tonttivesijohto, tonttijätevesiviemäri sekä tonttihulevesiviemäri ja niiden korjauskustannukset ovat kiinteistönomistajan vastuulla.
Kannustin iäkkäiden tonttijohtojen uusimiseen
Tonttijohtojen saneerausmallin tavoitteena on saattaa vesihuoltoverkostojen saneerausalueet kerralla kuntoon. Tällöin HSY:n runkojohtojen uusinnan yhteydessä saneerataan myös kiinteistönomistajan vastuulle kuuluvat saneeraustarpeessa olevat tonttijohdot kiinteistön ulkopuolella eli tyypillisesti katualueella. Samalla kannustetaan omistajia saneeraamaan tonttijohdot myös oman kiinteistönsä puolella. Tonttijohto kuuluu kiinteistön omistajan vastuulle runkovesijohtoon asti.
- Toimivan vesihuollon varmistamiseksi on tärkeää, että myös saneerausta vaativat tonttijohdot saadaan kuntoon samalla, jolloin koko alueen vesihuolto saadaan toimivaksi vuosikymmeniksi eteenpäin, toteaa toimitusjohtaja Tommi Fred.
Saneerausmallissa otetaan käyttöön kannusteet kiinteistönomistajille, minkä vuotuisen kustannuksen on arvioitu olevan HSY:lle 3–6 miljoonaa euroa (alv 0 %). Alustavan arvion mukaan HSY:n saneeraushankkeiden yhteydessä tulee olemaan vuosittain 500–1 000 saneerausta vaativaa tonttijohtoa.
Tonttijohtojen saneerausmallissa:
- Saneeraustarpeessa olevat tonttijohdot saneerataan jatkossa kiinteistöjen ulkopuoliselta osalta vesihuoltoverkoston saneerauksen tai uusinnan yhteydessä.
- 20-40-vuotiaiden saneeraustarpeessa olevien tonttijohtojen osalta saneeraus tehdään HSY:n kustannuksella kiinteistön ulkopuolisella alueella tarkoituksen mukaisessa laajuudessa.
- Yli 40 -vuotiaiden tonttijohtojen osalta liittyjä vastaa tonttijohdon saneerauskustannuksista kokonaisuudessaan HSY:n hankkeen yhteydessä. Mikäli kiinteistö saneeraa oman kiinteistönsä alueella sijaistevan tonttijohdon, HSY kattaa kiinteistön ulkopuolisen tonttijohdon saneerauskustannuksen.
Vesihuoltoverkostojen kokonaishallinta paranee
HSY on pilotoinut vuosina 2021–25 mallia kolmessa erilaisessa kohteessa. Nämä kohteet osoittivat, että kannustimilla saadaan huomattavasti suurempi kattavuus tonttijohtojen kokonaisvaltaiseen saneerauksen kuin kohteissa, joissa vain suositellaan kiinteistöjä uusimaan tonttijohtonsa ilman kannustimia.
- Uusi tonttijohtojen saneerausmalli on merkittävä askel vesihuoltoverkostojen kokonaisvaltaisen hallinnan parantamiseksi. Mallilla voidaan vähentää yhteiskunnalle aiheutuvia haittoja, parantaa vedenlaatua ja vähentää verkoston vuotavuutta, kertoo vesihuollon toimialajohtaja Mari Heinonen.
Malli vaatii pitkäaikaista viestintää ja vuorovaikutusta, jotta asiakkaat ymmärtävät vastuunsa tonttijohdoista, pystyvät varautumaan mahdollisiin kustannuksiin ja tietävät, mitä tonttijohtojen saneeraaminen käytännössä tarkoittaa. Tavoitteena on, että ensimmäiset asiakaskontaktit otetaan noin kaksi vuotta ennen töiden aloittamista, jotta kiinteistönomistajilla jää aikaa varautua omaan rahoitusosuuteensa.
Lisätietoa tonttijohdoista HSY:n nettisivulla: hsy.fi/tonttijohdot
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fred TommiToimitusjohtaja
Puh:050 348 4841tommi.fred@hsy.fiHeinonen MariVesihuollon toimialajohtajaHSY
Puh:050 320 3909mari.heinonen@hsy.fiKuvat


Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY avasi Jäteoppaan datan - tavoitteena lajittelun lisääminen26.11.2025 08:39:00 EET | Tiedote
HSY avasi Jäteoppaan datan vapaasti kaikkien hyödynnettäväksi. Avoimen datan avulla kuka tahansa voi kehittää uusia ratkaisuja, pelejä ja sovelluksia, jotka kannustavat ihmisiä lajittelemaan jätteitä entistä paremmin. Jäteopas on HSY.fi-sivustolla toimiva lajitteluohjeiden hakupalvelu. Jäteoppaan avoin data löytyy HSY:n verkkosivulta.
Puunpolton päästöjä ja ilmanlaatuhaittoja voidaan vähentää oikeilla puunpolttotavoilla20.11.2025 09:20:57 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudun asukkaat hallitsevat vähäpäästöisemmän puunpolton jo melko hyvin, mutta vielä on parantamisen varaa, kertoo HSY:n julkaisema raportti. Vähäpäästöisemmillä puunpolttotavoilla voi vaikuttaa omaan ja läheisten terveyteen ja parantaa lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi puunpolton energian saa paremmin talteen, ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa.
HSY:n syksyn Sortti-keräysautokierroksella vastaanotettiin 8 100 kiloa kodin vaarallista jätettä18.11.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjesti syys-lokakuussa viiden viikon mittaisen Sortti-keräysautokierroksen kodin vaaralliselle jätteelle. Sortti-keräysauto kiersi pääosin Helsingissä ja Espoossa, lisäksi mukana oli muutamia pysähdyspaikkoja Kirkkonummella ja tänä vuonna myös Vantaalla. Asukkaat toivat keräysautoon yhteensä noin 8 100 kiloa vaarallista jätettä.
HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelma 2026–2028 rakentaa kestävää ja vastuullista pääkaupunkiseutua14.11.2025 11:12:45 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden toiminta- ja taloussuunnitelma vuosille 2026–2028 ohjaa HSY:n strategian mukaista kehitystä ja korostaa erityisesti hiilineutraaliuden, kiertotalouden ja vastuullisten palveluiden edistämistä sekä talouden tasapainoa. HSY:n yhtymäkokous hyväksyi suunnitelman kokouksessaan 14.11.2025.
HSY:n hallituksen ja yhtymäkokouksen päätökset 14.11.202514.11.2025 11:12:17 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä hankesuunnitelmien päivittämisen periaatteet ja ottaa käyttöön asiakirjamaksut niiltä osin, kun ne eivät ole julkisuusperiaatteen mukaisesti maksuttomia. HSY:n yhtymäkokous päätti hyväksyä HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2026–2028. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - viemäreiden sujutuspaketin hankesuunnitelma 2026 - Helsingin Länsi-Pakilan vesihuollon saneerauksen hankesuunnitelma - Helsingin Pitäjänmäen teollisuusalueella olevan Valion alueen vesihuollon hankesuunnitelma - Espoon Nepperi–Järvenperän alueen ja Vantaan Myyrmäen Luhtitie–Pyörrekuja alueen vesihuollon rakentamisen urakoitsijaksi valittiin VM Suomalainen Oy. Hallituksen kokouksessa ja yhtymäkokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistoilta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjossa:
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme