Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EU:n valtiontukikilpailun jatko ratkeamassa – Suomen vaikutettava investointiensa puolesta

Jaa

Lähikuukausina ratkeaa, saavatko EU:n jäsenmaat jatkaa – ja jopa laajentaa – valtiontukien avokätistä myöntämistä yrityksilleen myös vuoden 2025 jälkeen. Suomen on vaikutettava sen puolesta, että uusien valtiontukijoustojen ehtoja ja kestoa rajattaisiin. Päätös vaikuttaa kauaskantoisesti Suomen teollisuuden kilpailuedellytyksiin ja myös vihreiden investointien houkutteluun. 

EU:n komissiolla on itsenäinen päätösvalta valtiontukien pelisäännöstä ja se päättää valtiontukijoustojen jatkosta tämän kesän aikana osana ns. Clean Industrial Deal -ohjelmaan liitettyä valtiontukijoustojen kehikkoa (CISAF).

Ennakkotiedot ovat Suomelle huolestuttavia: komissio ei ole luopumassa valtiontukien joustoista, vaan päinvastoin jatkamassa niitä peräti vuoteen 2030 asti sekä laajentamassa niiden käyttömahdollisuuksia.

Suomen hallitus on tänään antanut eduskunnalle selvityksen omasta kannastaan EU:n valtiontukipäätöksissä.

Suomella edessään vaikuttamisen kuukaudet

EK:n mukaan Suomen on vaikutettava voimakkaasti komissioon, jotta se harkitsisi tulevaa esitystään vielä uudestaan. Vähintäänkin tulisi rajata valtiontukien ehtoja ja määräaikaa, korostaa toimitusjohtaja Jyri Häkämies:

”Hallituksen viesti on oikea: ihanteellinen ratkaisu olisi EU:n sisäisestä valtiontukikilpailusta luopuminen. Nyt näin ei kuitenkaan näytä käyvän. Sitä tarmokkaammin tulisi vaikuttaa sen puolesta, että valtiontukijoustojen kesto ainakin rajattaisiin vuoden 2027 loppuun asti eli EU:n uuden monivuotisen rahoituskehyksen (MFF) käyttöönottoon saakka. Rahoituskehyksessä on otettava käyttöön investointeja vauhdittavia toimia, jotka mahdollistavat joustoista luopumista.”   

Häkämies painottaa, että EU:lla ja jäsenmailla on oltava riittävä kyky kilpailla investoinneista ja houkutella niitä Eurooppaan. Komission pyrkimys vauhdittaa energiasiirtymää ja puhtaita investointeja on tärkeä.

”Näihin haasteisiin on kuitenkin vastattava tavalla, joka tukee kilpailukykyä ja korkeaa tuottavuutta aidosti ja kestävästi myös pidemmällä aikavälillä.”

Päätöksiä tehtävä vahvemmalta tietopohjalta

EK:n johtavan asiantuntijan Paavali Kukkosen mukaan kannatettavia toimia investointien vauhdittamiseksi ovat mm. kunnianhimoinen sisämarkkinoiden vahvistaminen ja yritysten toimintaympäristön parantaminen sekä uuteen monivuotiseen rahoituskehykseen sisällytettävät kilpailulliset rahoitusinstrumentit. Erilaisten toimien on oltava hyvin yhteensovitettuja ja tehokkaita.  

”Jos kaavailtu viiden vuoden jatkoaika valtiontukijoustoille toteutuu, on se jo lähtökohtaisesti kolmen vuoden ajan päällekkäinen instrumentti uuden monivuotiseen rahoituskehykseen suunnitellun kilpailukykyrahaston kanssa.”

EU:n valtiontukijoustoja hyödyntävien instrumenttien arvioiminen niiden vaikuttavuuden ja mahdollisten kilpailua vääristävien vaikutusten osalta on puutteellista. Käynnissä on myös valmistelu toisen valtiontukijoustoja hyödyntävän instrumentin IPCEI:n laajentamiseksi.

”Se tiedetään, että tukia myöntävät ne joilla on syvimmät taskut. Kolme suurinta jäsenmaata dominoivat”, Kukkonen toteaa.

Uusi valtiontukijärjestelmä on rakennettava vivuttamaan yksityisiä investointeja voimakkaasti. Sallittujen tukien maksimimäärät ja tukiohjelmien kesto on rajattava riittävän tiukasti. Teknologianeutraalisuutta on vahvistettava, eikä energia- ja päästövähennyskriteereistä tule tinkiä. Joustot eivät saa jäykistää EU-alueen elinkeinorakennetta ja tuotannon sijoittumista.

Tukiohjelmien avoimuutta on myös vahvistettava, jotta niihin osallistuminen on aidosti mahdollista eri jäsenmaiden teknologiatoimittajille.

Lisätiedot:
Johtava asiantuntija Paavali Kukkonen, puh. 050 566 3455
Toimitusjohtaja Häkämiehen haastattelupyynnöt EK:n viestinnästä (tiedottaja Satu Toivonen, puh. 040 8212 097)

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Yrityskysely Trumpin tulleista: lähes 60 prosenttia vientiyrityksistä varautuu USA-viennin vähentymiseen25.4.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

EK:n yrityskyselyn mukaan 58 prosenttia suomalaisista vientiyrityksistä arvioi Yhdysvaltojen vientinsä vähenevän, jos 10 + 20 prosentin lisätullit toteutuvat EU:ta koskien. Tuotantoa ei silti olla siirtämässä Atlantin toiselle puolelle: vain alle 12 prosenttia vientiyrityksistä aikoo lisätä paikallista tuotantoa Yhdysvalloissa. Kyselytulokset alleviivaavat tarvetta siihen, että EU:n onnistuisi neuvotteluteitse välttämään tullien voimaantulo. Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen mukaan Yhdysvaltain viennin heikennykset voidaan vielä välttää: ”Lisätullien 90 päivän aikalisä pitää nyt käyttää maksimaalisesti hyväksi. Suomalaisten vientiyritysten etua ajaisi se, että EU ja Yhdysvallat saavuttaisivat neuvotteluratkaisun ja lisätullit peruuntuisivat”. Maailmankaupan kriisiaikoina korostuvat kaikki ne toimet, jotka Suomella ja EU:lla on omissa käsissä: "Elinkeinoelämä odottaa EU:lta sekä sisämarkkinoiden kehittämistä että uusien kauppasopimusten nopeaa aikaansaamista A

Kutsu: EK:n Suhdannebarometrin julkistuswebinaari ma 28.4. klo 10.00–10.3024.4.2025 10:15:00 EEST | Tiedote

EK:n Suhdannebarometri julkistetaan maanantaina 28.4. klo 8, ja julkistuswebinaari pidetään saman päivän aamuna klo 10.00–10.30. Tilaisuudessa taustoitetaan talouden tilannetta sekä suomalaisyritysten suhdannekehitystä. Talouden näkymiä ja Suhdannebarometrin tuloksia esittelee EK:n johtaja ja pääekonomisti Penna Urrila. Ilmoittaudu mukaan Tervetuloa! Lisätietoja: Teemu Lindfors, viestinnän asiantuntija, p. 0400 284 764

EK:n kysely: Ammatillisesta koulutuksesta valmistuneiden ammattitaito vastaa yritysten tarpeita22.4.2025 10:43:46 EEST | Tiedote

EK:n kyselyn mukaan suurin osa sen jäsenyrityksistä on tyytyväisiä vastavalmistuneiden ammatillisen perustutkinnon suorittaneiden nuorten ammattitaitoon. Tulosten perusteella 47 prosenttia vastaajista arvioi nuorten ammattitaidon erittäin hyväksi tai hyväksi, ja lähes 40 prosenttia piti sitä kohtalaisena. Ainoastaan noin 10 prosenttia koki ammattitaidossa olevan puutteita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye