Kuolintiedot siirtyvät automaattisesti Suomen ja Viron välillä 15.4. alkaen
15.4.2025 alkaen Suomen ja Viron viranomaiset vaihtavat automaattisesti tietoa toisessa maassa menehtyneistä kansalaisistaan. Tämä helpottaa omaisten asiointia ja varmistaa, että kuolemantapauksen myötä tarvittavat viranomaisprosessit, kuten sosiaalietuuksien maksun päättyminen ja pankkitilien sulkeminen, etenevät ilman erillisiä ilmoituksia.

Aiemmin omaisten on täytynyt ilmoittaa esimerkiksi Virossa menehtyneen suomalaisen kuolemasta Digi- ja väestötietovirastolle, ja vastaavasti Suomessa menehtyneen virolaisen kuolemasta Viron väestörekisteriin. Jatkossa tämä tieto siirtyy automaattisesti, jolloin prosessi on nopeampi ja viranomaisrekisterit pysyvät ajantasaisina ilman erillisiä ilmoituksia.
"Tietojen vaihdon ensimmäisessä vaiheessa saamme Virosta säännöllisesti tiedot maassa kuolleista Suomen kansalaisista. Seuraavassa vaiheessa tietojenvaihto laajenee koskemaan maiden välisiä muuttoja. Tulevaisuudessa tietojenvaihtoa laajennetaan koskemaan myös muita tietoja, kuten nimen ja siviilisäädyn muutoksia sekä lapsen syntymää koskevia tietoja," kertoo ylijohtaja Timo Salovaara Digi- ja väestötietovirastosta.
Muutto- ja osoitetietojen vaihto laajenee vuoden 2025 lopussa
Suomen ja Viron syyskuussa 2022 allekirjoittama väestörekisteritietojen vaihtoa koskeva valtiosopimus astui voimaan 1.5.2024. Ensimmäisessä vaiheessa 15.4.2025 tiedonvaihto koskee kuolintietoja, mutta tavoitteena on, että loppuvuodesta 2025 myös muuttotiedot alkavat siirtyä automaattisesti. Näin Suomen ja Viron välillä muuttaneiden kansalaisten osoitetiedot pysyvät ajan tasalla molempien maiden väestörekistereissä.
Jatkossa vakinainen asuinpaikka voi olla rekisteröitynä vain yhteen maahan kerrallaan. Tämä tarkoittaa myös sitä, että asuinpaikkaan perustuvia sosiaalietuuksia voi saada vain yhdestä maasta. Suomella on ollut vastaava sopimus muiden Pohjoismaiden kanssa jo 1960-luvulta alkaen.
Kaksoisrekisteröityjen osoitetiedot tarkistetaan
Tietojen vaihdon valmistelujen yhteydessä on havaittu, että noin 5000 Suomen kansalaisella on vakinainen osoite rekisteröitynä sekä Suomessa että Virossa. Tämän vuoksi väestörekisteriviranomaiset ovat yhteydessä kyseisiin henkilöihin vuoden 2025 loppupuolella varmistaakseen tietojen ajantasaisuuden.
"Suurimmalla osalla henkilöistä, joita väestötietojen vaihtamiseen liittyvä muutos koskee, on asuinpaikka rekisteröity vain yhteen maahan. On myös henkilöitä, joilla on vakinainen asuinpaikka rekisteröity sekä Suomessa että Virossa, ja nämä merkinnät tullaan tarkistamaan ja korjaamaan," kertoo Viron sisäministeriön väestötietoasioiden päällikkö Enel Pungas.
Pitkäaikainen yhteistyö Suomen ja Viron välillä syvenee
Suomen ja Viron väestörekisteriviranomaiset ovat tehneet yhteistyötä jo 1990-luvun alusta lähtien. Vuodesta 2005 Suomi on toimittanut Viron viranomaisille Suomessa asuvien Viron kansalaisten osoite-, nimi- ja siviilisäätytietoja. Nyt tietojenvaihto laajenee vastavuoroiseksi, mikä vahvistaa viranomaisten mahdollisuuksia tarjota ajantasaisia ja oikeellisia palveluja molempien maiden kansalaisille.
Toimi näin, jos muutat Suomen ja Viron välillä
Suomen ja Viron välillä muuttavien kansalaisten on suositeltavaa tarkistaa asuinpaikkatietonsa ajoissa.
- Jos asut tosiasiallisesti Virossa, mutta sinulla on rekisteröitynä vakituinen osoite myös Suomessa, tee maastamuuttoilmoitus Digi- ja väestötietovirastolle.
- Jos asut tosiasiallisesti Suomessa, mutta sinulla on rekisteröitynä vakituinen osoite myös Virossa, tarkista Viron väestörekisterin ohjeet.
- Ohjeet asuinpaikkatietojen tarkistamiseen ja päivittämiseen löytyvät Digi- ja väestötietoviraston verkkosivuilta.
Jos maastamuuttoilmoitusta ei ole tehty, henkilö merkitään myöhemmässä vaiheessa pois muuttaneeksi Virosta saatavan tiedon mukaisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SalovaaraYlijohtaja, Palvelut-osastoDigi- ja väestötietovirasto / Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata
Puh:0295 535 303timo.salovaara@dvv.fiKuvat

Digi- ja väestötietovirasto
Digi- ja väestötietovirasto edistää yhteiskunnan digitalisaatiota, turvaa tietojen saatavuutta ja tarjoaa palveluja asiakkaiden elämäntapahtumiin.
Digi- ja väestötietovirasto huolehtii yhteiskunnan perustana olevan väestötietojärjestelmän ylläpidosta ja yhteiskunnan digitalisaatiosta. Viraston tehtäviä ovat mm. siviilivihkimiset, nimen- ja osoitteenmuutokset, holhous- ja edunvalvonta-asiat, väestötietojärjestelmän ylläpito, sähköisen identiteetin ratkaisujen kehittäminen sekä keskitettyjen sähköisen asioinnin tukipalvelujen kehittäminen ja ylläpito. Tällaisia sähköisen asioinnin tukipalveluja ovat mm. Suomi.fi-verkkopalvelu, sähköiset viranomaisviestit (Suomi.fi-viestit) sekä valtuuttaminen toisen puolesta asiointiin (Suomi.fi-valtuudet). Virasto myös vastaa kansallisen palveluarkkitehtuurin toteutuksesta.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Digi- ja väestötietovirasto
Datautbytet om flyttningar mellan Finland och Estland har inletts – 13 266 personer har adress i båda länderna17.12.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Det automatiska datautbytet om personer som flyttar mellan Finland och Estland inleddes den 2 december 2025. När någon flyttar från det ena landet till det andra meddelar inflyttningsstaten detta till utflyttningsstaten, som då i sitt eget befolkningsregister antecknar personen som utflyttad. Då upphör personens adress och hemkommun i utflyttningsstaten.
Suomen ja Viron välinen muuttotietojen vaihto käynnistyi – 13 266 henkilöllä osoite kahdessa maassa17.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen ja Viron välillä muuttavien henkilöiden muuttotietojen automaattinen vaihto käynnistyi 2.12.2025. Henkilön muuttaessa asumaan toiseen maahan tulovaltio ilmoittaa tästä muuttajan lähtövaltiolle, joka merkitsee henkilön väestörekisterissä maasta muuttaneeksi. Tällöin muuttajan osoite ja kotikunta lähtövaltiossa lakkaa olemasta voimassa.
Exchange of migration data between Finland and Estonia begins – 13 266 persons have an address in both countries17.12.2025 08:00:00 EET | Press release
Automatic exchange of migration data for people who move between Finland and Estonia began on 2 December 2025. When someone moves to the other country, the country of entry reports this to the country of origin, who then registers them as an emigrant. This marks their address and municipality of residence as expired in the country of origin.
Nu når myndigheternas digitala post bättre fram – du får en notifikation när du identifierar dig i myndigheternas elektroniska tjänster2.12.2025 07:03:00 EET | Pressmeddelande
Från och med 2.12.2025 får du en notifikation i samband med Suomi.fi-identifikation om du har ett nytt oläst meddelande i Suomi.fi-meddelanden. Notifikationen visas när du identifierar dig i statens, kommunens eller välfärdsområdets elektroniska tjänster. Ändringen bidrar till att säkerställa att mottagaren säkert ser viktiga myndighetsmeddelanden, såsom beslut, fakturor och tidsbokningsbrev.
Viranomaisten lähettämä digiposti tavoittaa nyt varmemmin - saat ilmoituksen kun tunnistaudut viranomaisten sähköisiin palveluihin2.12.2025 07:03:00 EET | Tiedote
2.12.2025 alkaen saat Suomi.fi-tunnistuksen yhteydessä muistutuksen, jos sinulla on uusi lukematon viesti Suomi.fi-viesteissä. Muistutus näkyy, kun tunnistaudut valtion, kunnan tai hyvinvointialueen sähköisiin asiointipalveluihin. Muutos auttaa varmistamaan, että tärkeät viranomaisviestit, kuten päätökset, laskut ja ajanvarauskirjeet, tulevat varmasti huomatuiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme