Vihreiden Fatim Diarra: Käännytyslaki on yhä perusoikeuksien vastainen
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa niin kutsutun käännytyslain voimassaolon jatkamista koskevasta esityksestä. Vihreiden Fatim Diarra, vasemmistoliiton Johannes Yrttiaho sekä SDP:n Elisa Gebhard jättivät lausuntoon yhteisen eriävän mielipiteen.

Hallituksen antamalla esityksellä jatkettaisiin viime heinäkuussa poikkeuslakina hyväksytyn käännytyslain voimassaoloa vuoden 2026 loppuun. Lain sisältö pysyisi samana. Eriävässä mielipiteessään kansanedustajat esittivät samoin kuin aiemman käännytyslakia koskevan esityksen kohdalla, että ehdotusta ei voida käsitellä tavallisen lain säätämisjärjestyksessä eikä perustuslain 73 §:n mukaisessa järjestyksessä.
“Ongelmat lain sisällössä eivät ole muuttuneet mihinkään. Kyseessä on esitys, joka on ristiriidassa niin Suomen perustuslain, EU-oikeuden kuin ihmisoikeussopimusten ja niitä koskevan tulkintakäytännön kanssa”, Diarra sanoo.
Eriävässä mielipiteessään Diarra, Yrttiaho ja Gebhard kiinnittivät huomiota myös siihen, että jo voimassa olevaan lainsäädäntöönkin liittyvien ylitsepääsemättömien ongelmien lisäksi huomionarvoista on, että nyt lausuttavana olevassa esityksessä ehdotetaan alun perin vuodeksi säädetyn poikkeuslain voimassaoloa jatkettavaksi tällä kertaa puolellatoista vuodella.
“Suomen rajaturvallisuus ja Venäjän kohdistama hybridivaikuttaminen ovat uhkia, jotka on otettava vakavasti. Hyvistä tavoitteistaan huolimatta emme voi kuitenkaan hyväksyä esitystä, joka on ehdottomien ihmisoikeuksien vastainen. Käyttöönotettavien keinojen tulee olla sellaisia, jotka eivät vaaranna perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista tai ole ristiriidassa kansainvälisten ihmisoikeussopimusten kanssa”, Diarra linjaa.
“Vahva oikeusvaltio, joka kunnioittaa perus- ja ihmisoikeuksia ja joka on sitoutunut kansainväliseen sääntöpohjaiseen järjestelmään on myös itsessään turvallisuuskysymys. Siksi muuttuneessa turvallisuustilanteessakaan emme saa myydä ihmisoikeuksia halvalla”, Diarra päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fatim DiarraKansanedustaja
Puh:09 432 3132fatim.diarra@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Aleksis Kiven päivänä vihreät vaativat suomalaisen kirjallisuusalan vahvistamista: Lakialoite vaatii kirjojen arvonlisäverotuksen lopettamista10.10.2025 15:19:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu on tänään Aleksis Kiven ja suomalaisen kirjallisuuden päivänä jättänyt lakiesityksen, jonka mukaan Suomessa kirjat vapautettaisiin arvonlisäverosta. Tavoitteena on edistää lukemista, kohtuullistaa kirjailijoiden tulonmuodostusta sekä tukea kansallista kulttuuri- ja osaamispääomaa.
Vihreiden Hopsu vetosi kulttuurialan puolesta: “Sanoista teoiksi, hyvä hallitus”9.10.2025 17:16:51 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu totesi kulttuuripoliittista selontekoa käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että kulttuurin kunnianpalautusta on kuulutettu pitkään ja muistutti, että kulttuurin laaja-alainen merkitys ja itseisarvo yhteiskunnassa on syytä tunnustaa. Selonteko on hyvä, mutta hallituksen toimet vievät tilannetta aivan päinvastaiseen suuntaan.
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen: kulttuurin tekijöiden toimintaedellytykset on turvattava koko maassa9.10.2025 13:57:21 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkosen mielestä Orpon hallitus ei näe kulttuurin itseisarvoa, eikä sen enempää sen taloudellista arvoa. Eduskunnassa keskustellaan kulttuuripoliittisesta selonteosta tänään 9.10.2025.
Vihreiden Harjanne: Suomi on eurooppalainen banaanivaltio, jonka talousahdingosta ei päästä ulos ilman vihreää tuottavuutta8.10.2025 14:23:50 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne totesi teollisuuspoliittista selontekoa käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että Suomi tarvitsee kipeästi vihreää tuottavuutta, laveampaa elinkeinorakennetta sekä vahvempia sisämarkkinoita.
Vihreiden Tiina Elolta kovaa kritiikkiä “peruuttamatonta vahinkoa” aiheuttavalle hallitukselle: “Mikään määrä poliiseja ei riitä, jos annamme osattomuuden kasvaa”7.10.2025 13:03:07 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo muistutti sisäisen turvallisuuden selontekoa käsitellessä ryhmäpuheessaan, että turvallisuusongelmien juurisyihin vaikuttaminen edellyttää koko yhteiskunnan toimenpiteitä. Elon mukaan Orpon hallitus kuitenkin syventää ongelmia niiden ennaltaehkäisyn sijaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme