Kaija Rahkola palkittu Vuoden Lastenhoitajana – 45 vuotta sydämellä ja lämmöllä tehtyä työtä
11.4.2025 14:09:16 EEST | Messukeskus | Tiedote
Oululaiselle Kaija Rahkolalle on myönnetty hänen pitkäaikaisesta, merkittävästä ja
sydämellisestä työstään lasten ja lapsiperheiden parissa Vuoden Lastenhoitajan
tunnustuspalkinto.

Rahkola on tehnyt vaikuttavaa lastenhoitotyötä jo 45 vuoden ajan, alkaen uransa
päiväkotiapulaisena ja keittäjänä Päivärinteen päiväkodissa Muhoksella. Hän on
kouluttautunut Oulun sairaanhoito-oppilaitoksessa lastenhoitajaksi ja työskennellyt vuosien varrella muun muassa Oulun yliopistollisen keskussairaalan lasten kirurgisella osastolla sekä Haapalehdon päiväkodissa, jossa hän viihtyi peräti 25 vuotta.
Rahkola on toiminut Oulun kaupungin avohuollon perhetyöntekijänä, ja sittemmin Pohjois-Pohjanmaan Hyvinvointialueen perhetyössä. Hänen työnsä keskittyy erityisesti tukea tarvitsevien lapsiperheiden auttamiseen. Työssään hän on kohdannut perheitä, joiden arkea ovat haastaneet esimerkiksi neuropsykiatriset ongelmat, mielenterveyden haasteet tai puutteelliset tukiverkostot. Kaija on työssään tarjonnut perheille konkreettista apua, ohjausta ja ennen kaikkea lämpöä ja ymmärrystä.
Rahkola on myös ollut aktiivinen vertaistuellisten ryhmien ohjaajana, kuten Siskot-ryhmässä, joka tukee nuoria äitejä elämänhallinnan vahvistamisessa. Hän on toiminut myös luottamustehtävissä muun muassa Pohjois-Pohjanmaan Lastenhoitoalan yhdistys ry:ssä ja Tehyn Oulun kaupungin ammattiosastossa.
Palkinnon perusteluissa korostettiin Rahkolan pitkäjänteistä, inhimillistä ja rohkeaa työtä, joka on auttanut lukuisia perheitä selviämään vaikeista elämäntilanteista. Hän on työssään huomioinut aina myös ne lapset, jotka jäävät helposti huomaamatta, tarjoten tukea kokonaisvaltaisesti.
Kaija Rahkola itse kokee palkinnon olevan suuri tunnustus hänen elämäntyölleen: “Olen tehnyt työtä sydämellä ja lämmöllä 45 vuotta. Tämä tunnustus on suurin kiitos, jonka voin työstäni saada.”
Suomen Lastenhoitoalan ammattilaiset Slal ry palkitsee Vuoden lastenhoitaja -tunnustuksella lastenhoitoalan ammattilaisen, joka on tehnyt ansiokasta työtä lasten, perheiden ja lastenhoitoalan puolesta. Vuoden lastenhoitaja on aktiivinen lastenhoitoalan ammattilainen, joka toimii esimerkillisesti ja vireästi lasten puolestapuhujana. Vuoden lastenhoitaja tekee työtään innovatiivisesti hyödyntäen työssään rohkeasti tietotekniikan tuomia mahdollisuuksia, unohtamatta lämmintä ja inhimillistä työotetta.
Lapsimessut järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 11.–13.4.2025 samaan aikaan Lemmikkimessujen (12.–13.4.2025) sekä Ruoka 25 -tapahtuman kanssa.
I www.lapsimessut.fi | #lapsimessut | fb+ ig + tiktok: @lapsimessut I
Suomen Messut -konserniin kuuluvat Messukeskuksen lisäksi messujärjestäjä Expomark Oy ja av-tekniikkayritys SVV Oy. Konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 51,3 miljoonaa euroa, tulovaikutus ympäristölleen 187 miljoonaa euroa ja työllisyysvaikutus 2535 henkilötyövuotta. I messukeskus.com I @messukeskus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tapahtumaviestintä, Helsingin Messukeskus, Anu-Eveliina Mattila, 050 555 6183, anu-eveliina.mattila@messukeskus.com
Toiminnanjohtaja, Suomen Lastenhoitoalan ammattilaiset Slal ry, Eila Seppälä-Vessari, 040 5489963, eila.seppala-vessari@slal.fi
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Ruokamessut järjestetään 2027 eri ajankohtana kuin Lapsimessut ja Lemmikkimessut26.4.2026 17:09:39 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa oli tänä viikonloppuna paljon nähtävää, kun Ruokamessut, Lapsimessut ja Lemmikkimessut järjestettiin samanaikaisesti. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili lähes 62 000 kävijää. Ensi vuonna Ruokamessut järjestetään 2. – 4.4.2027, Lapsimessut 23. – 25.4.2027 ja Lemmikkimessut 24. - 25.4.2027 (la-su). Tapahtumakokonaisuus on ollut toimiva, mutta nyt halutaan rauhoittaa tapahtumia ja saada enemmän tilaa.
Fazer Puikula Ohut Ruis voitti Suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinnon24.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto jaettiin tänään Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa ruisleivälle ja sen sai Fazer Puikula Ohut Ruis. Fazerin patentoimaa LOFO-entsyymiä hyödyntävä ja vatsaystävällinen uutuusruisleipä sai paljon kehuja raadilta ja voitti Suomen Messusäätiön lahjoittaman 10 000 euron palkinnon.
Samu Räsäsen rohkea konsepti ja viimeistelty makufilosofia nostivat hänen ravintolansa Vuoden ravintolaksi24.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Suomen Gastronomien Seura on valinnut Vuoden ravintolaksi 2026 helsinkiläisen Luovuus kukkii kaaoksesta. Valinta perustuu ravintolan omaleimaiseen konseptiin, jossa luovuus, yllätyksellisyys ja periksiantamaton maku yhdistyvät saumattomaksi kokonaisuudeksi.
Ruokamessut kutsuu inspiroitumaan, herkuttelemaan ja tekemään löytöjä23.4.2026 10:03:32 EEST | Tiedote
Suomen suurin, maukkain ja kattavin ruoka- ja juomatapahtuma esittelee yli 230 yrityksen tuotteita ja palveluja. Mukana on yli 100 ensikertalaista ja useita kansainvälisiä toimijoita. Osastotarjonnan lisäksi Ruokamessut tarjoaa paljon virikkeitä, kisoja, palkintoja sekä muun muassa nimekkäiden kokkien ja ruokavaikuttajien esityksiä. Ruoka 2026 -messut järjestetään perjantaista sunnuntaihin 24. – 26.4.2026 Helsingin Messukeskuksessa.
Finlands Mässa med ett starkt år – omsättningen steg till rekordnivå23.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingfors Mässcentrum och Finlands Mässa‑koncernen hade ett starkt år 2025. Omsättningen steg för första gången i koncernens historia till en rekordnivå på över 60 miljoner euro. Mässcentrums besökarantal översteg en miljon för första gången efter pandemin och ökade med 13,7 procent jämfört med föregående år.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme