Dela dina erfarenheter av MittFPA – gå med i vår kundgemenskap och besvara enkäten
14.4.2025 09:23:50 EEST | Kela/FPA | Pressmeddelande
FPA har i fjol startat en kundgemenskap där medlemmarna har möjlighet att påverka utvecklingen av FPA:s tjänster genom att delta i olika enkäter och undersökningar. I en enkät till kundgemenskapen i april utreds vilka erfarenheter medlemmarna har av MittFPA och hurdana önskemål det finns för utvecklingen av FPA:s elektroniska tjänster.
Medlemmar av FPA:s kundgemenskap har möjlighet att påverka utvecklingen av FPA:s tjänster. Kundgemenskapen har redan närmare 2000 medlemmar. FPA hoppas att personer med olika livssituationer och bakgrunder blir medlemmar i gemenskapen. I nästa enkät ombes medlemmarna berätta om sina erfarenheter av FPA:s elektroniska tjänster. Förra året var antalet inloggningar i MittFPA över 43 miljoner och 83 % av alla förmånsansökningar gjordes på webben.
– En stor del av våra kunder sköter FPA-ärenden självständigt i MittFPA, men en del behöver stöd vid användning av e-tjänsten. Vi hoppas att vi med hjälp av enkäten får omfattande information om kundupplevelsen av MittFPA och mer information om situationer där kunder har behövt eller fått hjälp med att använda e-tjänsten, säger utvecklingsspecialist Annikki Korhonen som har varit med i arbetet med att utveckla MittFPA.
Kundgemenskapen är öppen för alla över 16 år som vill bli medlemmar. Gemenskapen fungerar främst i digitala miljöer. Inbjudningar till att besvara enkäter skickas per e-post, och var och en kan själv välja vilka enkäter eller andra uppgifter man vill delta i eller vilka frågor man vill ta ställning till. Deltagandet i kundgemenskapen sker anonymt: svar som ges kopplas inte till kunduppgifterna, och de påverkar heller inte kundrelationen på något sätt.
Man kan delta i FPA:s kundgemenskap på svenska, finska, eller engelska.
Enkäten om användning av e-tjänsten kan besvaras fram till 21.4
Nästan alla FPA-ärenden går att sköta i e-tjänsten MittFPA som riktar sig till privatpersoner. I MittFPA kan man bland annat ansöka om förmåner, skicka bilagor och kontrollera behandlingstiderna för ansökningar och betalningsdagarna för förmåner. Man loggar in i e-tjänsten med nätbankskoder, mobilcertifikat eller certifikatkort.
I MittFPA kan man också sköta vissa ärenden för en annan person som inte kan eller vill sköta dem själv. För att sköta en annan myndig persons ärenden behöver man Suomi.fi-fullmakten Uträtta ärenden gällande socialskyddsförmåner.
I april utreds medlemmarnas erfarenheter av MittFPA samt kartläggs önskemål och behov i fråga om utvecklingen av de elektroniska tjänsterna vid FPA. Svar önskas av de som använt MittFPA, de som sköter en annan persons ärenden och kunder som behöver hjälp med att använda e-tjänster.
Resultaten av enkäten används för att förbättra kundupplevelsen och utveckla de elektroniska tjänsterna. Enkäten kan besvaras i FPA:s kundgemenskap fram till 21.4.2025.
Läs mer
Sköt dina ärenden i MittFPA
Gå med i kundgemenskapen
Information om kundgemenskapen
Kontakter
Annikki KorhonenutvecklingsspecialistFPA
enheten för utveckling av serviceverksamheten
FPA:s kommunikationsenhetVi tar emot samtal från medierna på numret vardagar kl. 9–16. På det här numret förmedlar vi intervjuförfrågningar till våra sakkunniga. Du kan också kontakta oss per e-post.
Tel:020 634 7745viestinta@kela.fiAndra språk
Följ Kela/FPA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kela/FPA
Studie: Studiestödet räcker inte till för en rimlig levnadsstandard utan studielån19.5.2026 06:00:00 EEST | Pressmeddelande
En färsk studie visar att studerande inte når upp till en rimlig levnadsstandard om de inte lyfter studielån eller arbetar. Efter att studerande utanför huvudstadsregionen vars enda inkomst är studiepenning och bostadstillägg har betalat sina boendeutgifter har de råd med en femtedel av de övriga utgifterna i referensbudgeten som används i undersökningen. I huvudstadsregionen räcker förmånerna inte ens till för boende om man inte lyfter studielån.
Tutkimus: Opintotuki ei riitä kohtuulliseen elintasoon ilman opintolainaa19.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Opiskelijoiden toimeentulo jää alle kohtuullisen elintason, jos opiskelija ei nosta opintolainaa tai käy töissä, kertoo tuore tutkimus. Pelkällä opintorahalla ja asumislisällä opiskelijalle jää pääkaupunkiseudun ulkopuolella asumismenojen jälkeen rahaa viidennekseen viitebudjetin mukaisista muista hankinnoista. Pääkaupunkiseudulla tuet ilman lainaa eivät riitä edes asumiseen.
FPA påminner om att arbetslöshetsförmånerna betalas ut i två poster i maj18.5.2026 13:28:28 EEST | Pressmeddelande
I maj betalar FPA ut arbetslöshetsförmånerna i två poster. Den första posten består av arbetsmarknadsstöd eller grunddagpenning som har beviljats till utgången av april. Den andra posten består av allmänt stöd som har beviljats från början av maj. Kunderna behöver inte oroa sig även om det dröjer några dagar innan uppgifterna om utbetalning av allmänt stöd går att se i MittFPA.
Kela muistuttaa: toukokuussa työttömyystuet maksetaan kahdessa osassa18.5.2026 13:28:28 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kela maksaa toukokuussa työttömyystuet asiakkaille kahdessa erässä. Toisessa erässä maksetaan työmarkkinatuki tai peruspäiväraha, joka on myönnetty huhtikuun loppuun asti. Toisessa erässä maksetaan yleistuki, joka on myönnetty toukokuun alusta alkaen. Asiakkaiden ei kannata huolestua, vaikka yleistuen maksu näkyy OmaKelassa muutaman päivän viiveellä.
Reminder from Kela that unemployment benefits are paid in two instalments in May18.5.2026 13:28:28 EEST | Press release
Kela pays unemployment benefits in two instalments in May. The first instalment consists of labour market subsidy or basic unemployment allowance granted until the end of April. The second instalment consists of general social security benefit granted as of the beginning of May. There is no need for customers to worry even if there is a delay of a few days before their general social security benefit payments show up in OmaKela.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum