Marttilassa maantiellä 224 uusitaan kaksi tierumpua – liikenne ohjataan kiertotielle
Varsinais-Suomen ELY-keskus aloittaa maantiellä 224 (Salontie) Marttilassa kahden tierummun uusimistyöt. Töiden ajaksi liikenne katkaistaan torstaina 17.4. klo 16 alkaen. Liikenne ohjataan kiertotielle. Työt valmistuvat pääsiäisviikonlopun aikana.

Marttilassa maantiellä 224 (Salontie) uusitaan kaksi tierumpua Vättilän ja Laurilan lavan välillä. Työt alkavat torstaina 17.4. ja kestävät arviolta maanantaihin 21.4. asti. Työ on ajoitettu pääsiäisviikonlopun aikaan, jotta raskaalle liikenteelle koituisi rumpujen uusimisesta mahdollisimman vähän liikennehaittoja.
Liikenne ohjataan töiden aluksi yhdelle kaistalle ja käytössä on liikennevalo-ohjaus. Rummun vaihtotyön ajaksi torstaina 17.4. klo 16 alkaen liikenne joudutaan katkaisemaan ja ohjaamaan kiertoreiteille. Liikennekatko kestää sunnuntaihin 20.4. saakka.
Liikennekatkon aikana liikenne kulkee kiertotiellä mt 12307 (Härkätie) – mt 12305 (Hongistontie) – mt 12299 (Taatilantie). Kiertotien pituus on noin 10 kilometriä. Raskas liikenne kulkee kiertotiellä mt 12307 (Härkätie) – vt 10 – mt 12301 (Takamaantie) – mt 12299 (Taatilantie) liikenteen sujuvuuden ja liikenneturvallisuuden takia. Kiertotien pituus on noin 18 kilometriä.
Tien katkaisusta tiedotetaan tienkäyttäjiä tiedotustaululla ennen työn ajankohtaa.
Tierummut ovat huonokuntoisia ja ne ovat elinkaarensa päässä. Toinen tierummuista on halkaisijaltaan metrin ja pituudeltaan 24 metriä, toinen 1,6 metriä ja 26 metriä.
Lisätietoja:
- Varsinais-Suomen ELY-keskus, maanteiden hoidon projektipäällikkö Petri Suomi, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelun kautta, p. 0295 020 600
- YIT, työmaapäällikkö Ossi Laakso, yhteydenotot YIT:n päivystysnumeron kautta, p. 050 575 7889
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 2513.6.2025 10:15:05 EEST | Tiedote
Viikolla 25 Varsinais-Suomessa päällystetään Aurassa, Naantalissa, Pöytyällä, Salossa ja Laitilassa. Satakunnassa päällystystöitä tehdään Porissa ja Huittisissa. Myös erilaisia päällystystöitä valmistelevia toimenpiteitä tehdään molemmissa maakunnissa.
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon ABO Energy Suomi Oy:n suunnitteleman Maanpäänkulman tuulivoimahankkeen YVA-ohjelmasta, Pöytyä13.6.2025 09:40:07 EEST | Tiedote
ABO Energy Suomi Oy on toimittanut 11.4.2025 Varsinais-Suomen ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiohjelman, joka koskee Maanpäänkulman tuulivoimahanketta.
Polsun sillan rakentaminen alkaa Säkylässä heinäkuussa – nykyinen silta pysyy käytössä rakentamisen ajan12.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus aloittaa Polsun sillan rakentamistyöt Säkylässä maantiellä 12689 (Kirkkosaarentie). Työt on suunniteltu aloitettavan heinäkuun puolivälissä viikolla 29. Liikenne pysyy nykyisellä sillalla rakentamistöiden ajan, kunnes uusi silta on otettu käyttöön. Näin ollen töistä ei aiheudu merkittävästi liikennehaittoja. Uusi silta on tarkoitus ottaa liikennekäyttöön elokuun 2026 loppuun mennessä. Vanhan sillan purkutyöt ja siltapaikan viimeistelytyöt kestävät loppuvuoteen 2026 asti.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 246.6.2025 12:42:51 EEST | Tiedote
Viikolla 24 päällystystyöt jatkuvat laajalti Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Myös erilaiset päällystystä valmistelevat toimenpiteet, kuten rummun vaihdot, näkyvät tiestöllä. Maanteiden lisäksi päällystyksiä tehdään kevyen liikenteen väylillä.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 232.6.2025 09:15:06 EEST | Tiedote
Viikolla 23 päällystystöitä on käynnissä useilla kohteilla Varsinais-Suomessa. Päällystystöiden lisäksi tehdään erilaisia päällystystä valmistelevia töitä. Satakunnassa päällystetään Porissa ja Raumalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme