Vantaalla nuorten tekemät väkivaltarikokset ovat lisääntyneet – Gettogymi pitää nuoret poissa kadulta
15.4.2025 07:00:00 EEST | HelsinkiMissio | Tiedote
Nuorten yksinäisyys on lisääntynyt. Pahimmillaan se voi näyttäytyä väkivaltaisena käyttäytymisenä ja ulossulkemisena. Nuorten kasvava väkivaltainen käytös ja jengiytyminen herättävät huolta. HelsinkiMission Gettogymi on lähiösali, joka ehkäisee ja vähentää väkivaltaista käyttäytymistä. Se tarjoaa nuorelle yhteisön ja näköalan tulevaisuuteen.

Nuorten hyvinvointi on kriittisessä käännekohdassa. Tuoreen Nuorisobarometrin mukaan nuorten usko omaan tulevaisuuteensa on romahtanut: vain 61 % suhtautuu siihen optimistisesti, kun vielä vuonna 2016 luku oli 83 %. Samalla yhä useampi nuori, jopa lähes puolet (47 %) 15–24-vuotiaista, kertoo kokevansa yksinäisyyttä ainakin muutaman kerran kuukaudessa.
Yksinäisyys voi näyttäytyä myös levottomuutena, vihaisuutena tai jopa väkivaltaisena käyttäytymisenä. Yhteiskunnasta ulossulkeminen on tutkitusti yksi väkivaltailmiöiden ja katujengiytymisen taustatekijöistä. Yksinäisyys voi pahimmillaan eristää nuoren niin syvästi, että se johtaa radikalisoitumiseen tai rikoksiin.
– Jos emme rakenna turvallisia yhteisöjä, nuori löytää kadulta haitallisen yhteisön. Gettogymillä emme luovuta yhdenkään nuoren suhteen. Se on yhteisö, jossa joku uskoo nuoreen silloinkin, kun hän itse ei jaksa, sanoo Gettogymin projektipäällikkö ja valmentaja Charlotte Pettersson.
Poliisihallituksen vuoden 2024 tietojen mukaan nuorten osuus väkivaltarikoksista epäiltyinä tekijöinä on edelleen kasvanut Suomessa. Alaikäisiä oli epäillyistä noin 30 prosenttia.
Gettogymi tarjoaa ratkaisun ja vaihtoehdon väkivallalle
Gettogymi on Myyrmäessä sijaitseva maksuton lähiösali. Se ei ole vain paikka harrastaa kamppailulajeja, vaan kansainvälisestikin ainutlaatuinen malli nuorten väkivaltaisen käyttäytymisen ja jengiytymisen ehkäisemiseksi ja vähentämiseksi.
Kamppailulajit tuovat salilla käymiseen ja nuoren arkeen tavoitteellisuutta ja sääntöjä. Treenatessa opetellaan käsittelemään aggressiota rakentavalla tavalla ja harjoitellaan impulssikontrollia.
Salilla työskentelee ammattilaisia, joiden osaamisessa yhdistyvät kamppailulaji- ja valmennusosaaminen sekä nuorisoalan ja väkivaltatyön asiantuntemus. Väkivaltatyössä hyödynnetään HelsinkiMissiossa kehitettyä Aggredi-menetelmää, joka on tutkitusti tehokas väkivaltaisen käytöksen vähentämisessä.
– Gettogymi avattiin reilu vuosi sitten. Viime vuonna siellä kävi arviolta 600 nuorta. Tänä vuonna kävijöitä on ollut jo 400. Keski-ikä on 15 vuotta, ja noin kolmasosa jää salille treenaamaan säännöllisesti. Sana on kiirinyt nuorten ja toimintaan ohjaavien ammattilaisten keskuudessa, ja tilat käyvät jo ahtaiksi, kertoo Pettersson.
Gettogymillä nuori liittyy osaksi hyvää joukkoa
Gettogymin lähestymistapa on yhteisöllinen. Nuori otetaan mukaan kunnioittavasti ja kuunnellen. Keskusteluapua on tarjolla. Keskusteluja käydään myös kuin huomaamatta treenaamisen ja yhteisen tekemisen, ruuanlaiton ja syömisen ohessa. Sali tarjoaa nuoren elämään aikuisen. Ammattilaisten lisäksi salilla työskentelee myös kokemusasiantuntijoita ja vapaaehtoisia.
Salilla nuori liittyy osaksi hyväksyvää yhteisöä, jolloin koettu ulkopuolisuuden tunne ja yksinäisyys vähenevät. Annettu tuki sitouttaa myös koulukäyntiin, vahvistaa työelämätaitoja ja rakentaa siten nuorelle toiveikkaampaa tulevaisuutta.
– Gettogymillä muhun suhtaudutaan kuin perheenjäseneen. Voin olla oma itseni. Hyvät valmentajat, hyvä ruoka, hyvät treenit, hyvä tunnelma, tekevät musta gettogymiläisen. Jos mä en kävis Gettogymillä, elämä ois tällä hetkellä varmaan kaduilla tai rikolliselämää, Gettogymillä käyvä nuori
Lahjoittajien tuki pitää Gettogymin ovet auki jatkossakin
Lahjoittamalla mahdollistaa Gettogymin toiminnan jatkumisen ja laajenemisen sekä tuen yhä useammalle nuorelle. Suuren kysynnän vuoksi henkilöstön, aukioloaikojen ja tilojen laajentaminen on välttämätöntä. Toimintaa on tarkoitus laajentaa myös muualle Suomeen.
Lahjoittaa voi HelsinkiMision verkkosivuilla https://www.helsinkimissio.fi/lahjoita/.
Hyvässä joukossa kukaan ei jää yksin -kampanja
HelsinkiMission Hyvässä joukossa kukaan ei jää yksin -kampanja nostaa esiin sen, kuinka yhteisöillä – ja meillä kaikilla – on vastuu yksinäisyyden vähentämisestä. Kampanja muistuttaa, että jokainen meistä on osa yhteisöä, joka joko sulkee ulos tai kutsuu sisään. Kun näemme, kun huomaamme, kun toimimme, yksinäisyys ei jää vain käsitteeksi. Se tunnistetaan ja yksinäisyyden voima heikkenee.
Kampanja kertoo tarinoita yksinäisyydestä. Kampanjan ensimmäinen osa kertoo Gettogymiltä apua saaneen nuoren tarinan.
Gettogymi
Gettogymi ehkäisee ja vähentää 13–29-vuotiaiden nuorten väkivaltaista käyttäytymistä ja rikollisuuteen pohjautuvaa jengiytymistä nuorisotyön keinoin. Toimintaan ei tarvita lähetettä. Sen toteuttaa HelsinkiMissio yhteistyössä Vantaan kaupungin nuorisopalveluiden kanssa. Toimintaa rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö erityisavustuksella sekä Urlus-säätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Charlotte Pettersson
projektipäällikkö ja valmentaja
Gettogymi
charlotte.pettersson@aggredi.fi
puh. 040 683 8938
Kristiina Backberg
Viestintäpäällikkö
HelsinkiMissio
kristiina.backberg@helsinkimissio.fi
puh. 044 733 1544
Kuvat

HelsinkiMIssio
HelsinkiMissio on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton järjestö, jonka tavoitteena on vähentää yksinäisyyttä ja lisätä hyvinvointia. Järjestö toimii sadan ammattilaisen ja tuhannen vapaaehtoisen voimin. Toiminnassa kohdataan, tuetaan ja autetaan vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä. Järjestö tarjoaa yksinäisyyttä vähentäviä palveluja valtakunnallisesti sekä mahdollisuuden osallistua vapaaehtoisena kohtaamaan muita.
HelsinkiMissio kutsuu kaikki tekoihin yksinäisyyttä vastaan. Tavoitteena on, että kukaan ei jää yksin. helsinkimissio.
#Yhdessäyksinäisyysvoitetaan
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HelsinkiMissio
Ny enkät: Ensamheten ökar bland unga och försämrar studiemotivationen7.9.2026 06:30:00 EEST | Pressmeddelande
Närmare 10 000 unga svarade på HelsingforsMissions School to Belong-enkät om ensamhet. Resultaten visar att skadlig ensamhet på läroanstalter blir vanligare med stigande ålder. Bland 13-åringar uppger sex procent att de upplever skadlig ensamhet, medan motsvarande andel bland 19-åringar redan är var femte (20 %). Bland studerande som upplever ständig ensamhet beskriver nästan två av tre att ensamheten försämrar deras motivation att lära sig och studera.
Tuore kysely: yksinäisyys lisääntyy nuoruudessa ja heikentää opiskelumotivaatiota7.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
HelsinkiMission School to Belong -yksinäisyyskyselyyn vastasi lähes 10 000 nuorta. Kyselyn mukaan haitallinen yksinäisyys oppilaitoksissa yleistyy iän myötä: 13-vuotiaista sitä kokee kuusi prosenttia, mutta 19-vuotiaista jo joka viides (20 %). Jatkuvaa yksinäisyyttä kokevista lähes kaksi kolmesta kertoo yksinäisyyden heikentävän haluaan oppia ja opiskella.
Nuoret kokevat työelämässä yksinäisyyttä muita enemmän – 28 prosenttia kertoo kokevansa yksinäisyyttä työyhteisössään18.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
HelsinkiMission tuoreen Työelämän yksinäisyysbarometrin mukaan 28 prosenttia 18–29-vuotiaista kokee yksinäisyyttä työyhteisössään. Kaikista vastaajista työyksinäisyyttä kokee 17 prosenttia. Erityisen huolestuttava tilanne on nuorilla miehillä: 18–24-vuotiaista miehistä jopa 37 prosenttia kertoo kokevansa työyksinäisyyttä.
Kesä voi lisätä yksinäisyyttä – HelsinkiMissio tarjoaa tukea ja yhteisöllisyyttä läpi kesän23.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Kesä voi lisätä yksinäisyyttä ja katkaista arjen tukiverkkoja. HelsinkiMissio tarjoaa myös kesällä matalan kynnyksen keskusteluapua, vapaaehtoisten tukea ja yhteisöllistä toimintaa nuorille, aikuisille, perheille ja senioreille.
Urlus-Säätiö myönsi 100 000 euroa Gettogymin toimintaan nuorten väkivallan vähentämiseksi9.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Urlus-Säätiö on myöntänyt 100 000 euron rahoituksen lähiösali Gettogymin toiminnan kehittämiseen ja jatkamiseen vuodelle 2026. Tuki mahdollistaa nuorten väkivaltaisen käyttäytymisen ehkäisyn sekä tukee nuorten irtautumista rikollisista verkostoista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme