Päiväjunissa on vielä tilaa – vielä ehdit pääsiäisen viettoon junaillen
15.4.2025 09:09:04 EEST | VR-Yhtymä Oyj | Tiedote
Pääsiäisen junaliikenne on käynnistymässä vilkkaana. Suosituin menoliikenteen päivä on torstai 17.4. Yöjunien odotetaan tänäkin vuonna tulevan täyteen, mutta päiväjunissa on edelleen hyvin tilaa.

Poikkeuksellisen myöhäiseen ajankohtaan sijoittuva pääsiäinen vie lomailijat erityisesti pohjoisen keväthangille. Suosituimpia matkapäiviä ovat torstai 17.4. etelästä pohjoiseen ja paluuliikenteen osalta maanantai 21.4. pohjoisesta etelään. Myös reitit Helsingistä Turkuun ja Tampereelle ovat kysyttyjä. Yksittäisiä lähtöjä lukuun ottamatta etenkin päiväjunissa on vielä hyvin tilaa, ja tulevalle pääsiäiselle odotetaan viime vuotta korkeampia matkustajamääriä.
”Yöjunien hytit ja autopaikat ovat tänäkin vuonna olleet kysyttyjä. Leudon talven päätteeksi moni mielii vielä lumille, ja juna on ympäristöviisas ja vaivaton tapa suunnata pohjoiseen. Matkaketjuilla samalle lipulle voi ostaa paikan yhteysbussiin, mikä tarjoaa ilman omaa autoa matkustaville entistä laajemman valikoiman matkakohteita esimerkiksi luontokohteisiin tai hiihtokeskuksiin. Päiväjunalla on kätevää suunnata sukuloimaan tai retkelle lähikaupunkeihin”, sanoo VR:n kaukoliikenteen johtaja Piia Tyynilä.
Kaukoliikenteen yhteysbussien lippuja voi ostaa junalipun oston yhteydessä VR.fi-sivustolta. Reittiä voi hakea suoraan haluamaltaan lähtöasemalta perille kohteeseen, jolloin osa matkasta taittuu junalla ja osa bussilla. Matkahaku näyttää parhaan junayhteyden sekä tarjoaa mahdollisuuden lisätä bussimatkan samalle tilaukselle.
Herkkuyllätyksiä pääsiäisen menoliikenteeseen
VR ilahduttaa menoliikenteen matkustajia Helsingin päärautatieasemalla torstaina 17.4.2025 klo 14-18. Lisäksi samana päivänä lähtevissä kaukoliikenteen junissa matkustajille on luvassa pääsiäispupun piilottamia suklaisia yllätyksiä.
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2024 kyydissämme tehtiin 15,3 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa Suomessa ja kuljetimme rautateitse 23,2 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 294,7 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 8 400 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR:n muutosneuvottelut logistiikkaliiketoiminnassa ja kunnossapitotoiminnoissa päättyneet19.5.2026 14:31:17 EEST | Tiedote
VR:n maaliskuussa käynnistämätmuutosneuvottelut koskien logistiikkaliiketoimintaa ja kunnossapitotoimintoja ovat päättyneet. Neuvotteluiden taustalla ovat erityisesti teollisuuden suhdannevaihtelut sekä asiakastarpeiden muutokset, jotka ovat vähentäneet kuljetusmääriä ja ratapihatyötä. Samalla VR:n kunnossapitotoimintaa on tarpeen uudistaa, jotta se tukee mahdollisimman tehokkaasti yhtiön liiketoimintoja ja kilpailukykyä. Muutosneuvottelut käynnistyivät tuotannollisista, taloudellisista ja toiminnan uudelleenjärjestelyistä johtuvista syistä. Alustava arvio vähennystarpeesta oli enintään 110 henkilöä, ja neuvotteluiden lopputuloksena työsuhde päättyy enintään 88 henkilön osalta. Mahdolliset eläköitymiset ja henkilöstön siirtymiset muihin tehtäviin yhtiön sisällä voivat edelleen vähentää irtisanottavien määrää. Lisäksi yhtiö selvittää mahdollisuuksia tarjota muuta työtä irtisanottavien määrän vähentämiseksi. Veturinkuljettajien osalta toteutetaan tilapäisiä lomautuksia työn vähenemisen v
VR kutsuu vaihtamaan ruudut reissuihin – bingetä kesällä Suomea suoratoistopalvelun hinnalla19.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset viettävät vapaa-aikaansa yhä enemmän ruutujen äärellä. VR kannustaa nyt alkavassa Binge Finland -kesäkampanjassaan ahmimaan sarjojen sijaan Suomea.
VR investoi 10 miljoonaa euroa Pieksämäelle – uusi pyöräkertasorvi vahvistaa Suomen huoltovarmuutta13.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
VR on ottanut Pieksämäellä käyttöön uuden junakaluston pyöräkertojen kunnossapitokeskuksen ja modernin pyöräkertasorvin. Investointi vahvistaa merkittävästi Suomen huoltovarmuutta ja junaliikenteen toimintavarmuutta, sillä Suomessa on nyt kaksi rautatieliikenteen toiminnan kannalta kriittistä pyöräkertasorvia aiemman yhden sijaan.
Suositun Riihimäki–Hanko kesäjunan liput tulevat myyntiin12.5.2026 09:50:13 EEST | Tiedote
Suosittu kesäinen junayhteys kuljettaa matkustajia Riihimäen ja Hangon välillä tänäkin vuonna. Lipunmyynti Riihimäki–Hanko-lähijunaan alkaa tiistaina 12.5., ja junalla pääsee matkustamaan joka päivä 22.6.–26.7.2026 välisenä aikana. Kesäjunan matkan varrella on Hangon lisäksi myös muita mielenkiintoisia kohteita, joihin kannattaa tutustua. Muun muassa Tammisaaressa riittää mukavaa tekemistä koko perheelle.
VR on Vuoden brändi 2026 – Vahva brändi kasvattaa junamatkustamisen suosiota6.5.2026 16:56:45 EEST | Tiedote
VR on voittanut Keskuskauppakamarin Vuoden brändi -kilpailun. Kilpailuperusteissa kiitetään VR:n brändin aktiivista uudistumista, tunnettuutta ja ainutlaatuista tarinaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme