ProAgria

Uusia keinoja vesistöjen tilan parantamiseen

Jaa

Ilmastonmuutos lisää vesistöihin aiheutuvaa kuormitusriskiä sekä kasvattaa valuma-aluekunnostusten ja vesienhallinnan tarpeita. Erityisen suuria nämä tarpeet ovat Pohjois-Pohjanmaan voimakkaasti ojitetuilla maa- ja metsätalousalueilla. Kasvavia kuormitusriskejä voidaan hillitä erilaisilla vesienhallinnan toimenpiteillä, joita maanomistajat voivat toteuttaa omilla maillaan.

Paikalliset toimijat ovat toteuttaneet Kiiminkijokeen laskevassa Jolosjoessa ja sen valuma-alueella viime vuosina kunnostustoimenpiteitä, mutta veden laadun parantamiseksi jatkossa on panostettava yhä enemmän valuma-aluekunnostuksiin. Näitä ovat esimerkiksi vesien palauttaminen soille sekä maa- ja metsätalouden vesiensuojelukosteikot.  

Jolosjoella ja muilla Pohjois-Pohjanmaan valuma-alueilla tarvitaan uusia toimenpiteitä ja tiiviimpää yhteistyötä vesien tilan parantamiseksi. 

Valuma-aluetoimilla Jolosjoki parempaan tilaan -tilaisuudessa kerrotaan tarvittavista toimenpiteistä, yhteistyön merkityksestä sekä paikallisten asukkaiden mahdollisuuksista vaikuttaa lähivesistönsä tilaan. Tilaisuus on kaikille avoin, ja se pidetään torstaina 24.4. klo 17 alkaen Hannuksen koululla (Loukkojärventie 4, Kiiminki). Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Veden äärellä -hanke ja Kiiminkijoen valuma-alueen ympäristön parantamisen koordinaatiohanke (KIVAKO). 

Kansalaishavainnointi osaksi vesienhoitoa 

Uudessa Veden äärellä -hankkeessa etsitään Pohjois-Pohjanmaan vesistöjen tilan parantamiseen uusia keinoja mm. verkostotoiminnan, osaamisen lisäämisen ja kansainvälisten kokemusten avulla. Hankkeessa kehitetään myös Vesistökunnostajan karttapalveluun erilaisia kansalaishavainnointiin sekä valuma-aluekunnostusten suunnitteluun liittyviä toiminnallisuuksia.  

Kehittämistyössä on mukana kaksi pilottivaluma-aluetta: Jolosjoki Kiiminkijoen vesistöalueelta sekä Tähjänjoen-Talusojan alue Pyhäjoen vesistöalueelta. Pilottialueille laaditaan hankkeessa valuma-aluekohtainen toimenpideohjelma. Hankkeessa testataan myös erilaisia tapoja kansalaishavainnointiin yhdessä paikallisten asukkaiden ja toimijoiden kanssa. 

Veden äärellä:

Hankkeen päätoteuttaja ja hallinnoja on ProAgria Pohjois-Suomi ry / Oulun Maa- ja kotitalousnaiset / Oulun kalatalouskeskus. Osatoteuttajia ovat Suomen ympäristökeskus ja Suomen vesistösäätiö. Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus on myöntänyt hankkeelle rahoituksen Euroopan maaseuturahaston varoista. Veden äärellä -hanke jatkuu toukokuuhun 2028 saakka.

Yhteyshenkilöt

Linkit

ProAgria Pohjois-Suomi

ProAgria Pohjois-Suomi on Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin maatilojen ja maaseutuyritysten kumppani – tuotannon, talouden ja johtamisen asiantuntija. Eri puolilla Pohjois-Suomea työskentelee noin 80 osaajan verkosto.

Tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille on tärkeää mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

Kevätkylvöt jatkuvat vähitellen yli viikon seisahduksen jälkeen29.4.2025 08:59:00 EEST | Tiedote

Kevätkylvöjä päästään jatkamaan Etelä-Suomessa tällä viikolla, ja laajemmin kylvötyöt pääsevät vauhtiin vapun jälkeen. Pääsiäisen runsaat sateet ja sen jälkeen viilentynyt sää keskeyttivät ennätysaikaisin käynnistyneet kevättyöt. Sateet olivat kuitenkin tarpeen, sillä paikoin pellot ehtivät kuivua liikaa. Sade teki hyvää myös syyskasveille ja monivuotisille kasveille, kuten nurmelle ja kuminalle. Nyt odotetaan ilmojen lämpenemistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye