Mielenterveyshäiriöt vähentävät todennäköisyyttä tulla vanhemmiksi
Uusi tutkimus on havainnut yhteyden yleisten mielenterveyshäiriöiden, kuten masennuksen ja ahdistuksen, ja vanhemmaksi tulemisen todennäköisyyden välillä Suomessa.
Tutkimustulokset osoittavat, että sekä miehet että naiset, joilla on diagnosoitu mielenterveyshäiriö, ovat vähemmän todennäköisesti vanhempia verrattuna niihin henkilöihin, joilla ei ole diagnooseja. Vakavista mielenterveyden häiriöistä erityisesti skitsofrenia oli yhteydessä pienempään vanhemmaksi tulemisen todennäköisyyteen.
Myös yleiset mielenterveyshäiriöt, kuten masennus ja ahdistus, vähensivät vanhemmaksi tulemisen todennäköisyyttä. Masennusdiagnoosin saaneet miehet olivat 38% vähemmän todennäköisiä tulemaan isiksi, kun heitä verrattiin miehiin, joilla ei ollut masennusdiagnoosia. Naisten kohdalla masennus liittyi 19% pienempään todennäköisyyteen tulla äidiksi, kun heitä verrattiin naisiin, joilla ei ollut masennusdiagnoosia. Vastaavat erot miesten ja naisten välillä havaittiin myös ahdistuneisuushäiriöiden kohdalla.
– Erot miehien ja naisten välillä oli selviä monien mielenterveyden häiriöiden kohdalla. Miesten todennäköisyys tulla vanhemmaksi oli huomattavasti pienempi kuin naisten, yliopistotutkija Kateryna Golovina sanoo.
Parisuhde avainasemassa
Tutkimuksessa selvitettiin myös parisuhteen merkitystä mielenterveyshäiriöiden ja vanhemmuuden välisessä yhteydessä. Koska vakaat parisuhteet ovat usein avaintekijä lasten saamisessa, vaikeudet parisuhteen solmimisessa tai ylläpitämisessä voivat osittain selittää mielenterveyshäiriöiden yhteyttä todennäköisyyteen tulla vanhemmaksi.
– Tulos oli selkeä. Mielenterveyshäiriödiagnoosin saaneet miehet asuivat huomattavasti useammin yksin verrattuna mielenterveyshäiriödiagnoosin saaneisiin naisiin, tutkimuksen vastuututkija, apulaisprofessori Christian Hakulinen toteaa.
Mielenterveyspalvelut ovat tärkeitä
Tutkimuksen tulokset korostavat nuorille suunnattujen saavutettavien ja korkealaatuisten mielenterveyspalveluiden tarvetta.
– Hyvin toimivat, matalan kynnyksen mielenterveyspalvelut ovat tärkeitä, jotta nuoret saavat tarvitsemansa tuen sekä hyvinvointinsa että elämän tavoitteidensa, kuten vanhemmuuden, saavuttamiseksi, Kateryna Golovina sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiKateryna GolovinaYliopistotutkijaHelsingin yliopisto, Lääketieteellinen tiedekunta
kateryna.golovina@helsinki.fiChristian HakulinenApulaisprofessoriHelsingin yliopisto, Lääketieteellinen tiedekunta
Puh:+358 50 448 2041Christian.Hakulinen@helsinki.fiPia PurraViestinnän asiantuntijaHelsingin yliopisto
Puh:02941 24205Pia.Purra@helsinki.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Se sijoittuu kansainvälisissä yliopistovertailuissa maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Suomen kivikoissa talvehtii suuri kirjo lepakoita16.10.2025 09:43:21 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan lepakot tarvitsevat erilaisia kivikkoympäristöjä talvehtiakseen. Uusi tieto lajien välisistä eroista talvehtimisessa ja talvehtimispaikkojen merkityksestä horroskauden eri vaiheissa auttaa suojelemaan lepakoita.
Kutsu: Aleksanteri-konferenssin 22.–24.10.2025 teemana on ekstremismi16.10.2025 08:42:26 EEST | Kutsu
Tämän vuoden kansainvälinen Aleksanteri-konferenssi "Extremisms: Ambiguities, Ideologies, Agency" käsittelee ekstremismin haastetta demokratioissa ja muissa yhteiskuntajärjestelmissä itäisessä Euroopassa, Keski-Aasiassa ja Venäjällä sekä myös globaalimmin. Akkreditointi on avoinna 20.10. saakka.
Voiko tekijänoikeus suojata tekoälyn tuottamaa musiikkia?14.10.2025 09:22:07 EEST | Tiedote
Mikä rooli jää ihmiselle, kun koneet pystyvät luomaan musiikkia, kuvaa ja tekstiä, jotka muistuttavat ihmisen tuotoksia? Uusi väitöskirja tutkii rajanvetoa inhimillisen luovuuden ja koneen tuottaman sisällön välillä.
Yksinasuvat kuolevat muita nuorempina14.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Yksinasuvien kuolleisuus on erityisesti työikäisillä moninkertaista suhteessa puolison kanssa asuviin, ja ero on entisestään kasvanut viimeisten 30 vuoden aikana.
Kalaöljylisä vaikuttaa ihmisiin eri tavoin ja voi vähentää sydänsairauksien riskiä myös terveillä10.10.2025 10:59:41 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan kalaöljystä peräisin olevan EPA-rasvahapon positiiviset vaikutukset vaihtelevat merkittävästi yksilöiden välillä. Tutkimus korostaa yksilöllisen aineenvaihdunnan merkitystä sydän- ja verisuonitautien ehkäisyssä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme