Pääsiäisen sää vaihtelee poikkeuksellisen lämpimästä keskimääräisiin lämpötiloihin
Sään ennustettavuus on tavallista huonompi maan etelä- ja keskiosassa hitaasti liikkuvan rintamavyöhykkeen takia.
Ilmatieteen laitoksen 15. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pääsiäisviikkoa vietetään lämpimässä säässä. Huomenna keskiviikkona sää on aurinkoinen ja lämmin: ylin lämpötila saavuttanee +20 astetta, tosin Pohjois-Lapissa satelee lunta. Kiirastorstaina sää on hieman pilvisempi ja viileämpi.
Vuodenaikaan nähden poikkeuksellisen lämpimän ilman vyöhyke yltänee pitkäperjantaina ainakin maan eteläosaan. Lämpötila kohoaa sisämaassa selkeässä säässä ylimmillään 20–25 asteeseen. Lämpimän ja viileämmän ilman rajalle muodostuu rintama, jossa sää on pilvistä, epävakaista ja viileämpää – lämpötilat jäävät 15 asteen tienoille tai sen allekin. Myös rannikolla on viileämpää, kun tuuli käy mereltä.
Ennustetut yli +20 asteen lämpötilat ovat poikkeuksellisia tähän aikaan vuodesta. Huhtikuun lämpöennätys on 25,5 astetta, joka on mitattu Jyväskylässä 27.4.1921. Lämmintä oli myös 16.4.2007, jolloin maksimilämpötilat nousivat 22 asteen yläpuolelle. Lämpimin paikka oli tällöin Puumala Sorjolan havaintoasema, jossa mitattiin 22,8 astetta.
Rintaman tarkka sijainti voi vielä vaihdella ennusteessa, ja sillä on siksi suuri merkitys säähän.
"Todennäköisesti lauantaina rintama suuntaa kohti etelää, jolloin se muuttuu kylmäksi rintamaksi ja työntää kesäisen lämmön Suomesta Baltiaan. Rintaman yhteydessä esiintyy sadekuuroja ja runsaampaa pilvisyyttä, eikä jokusen ukkoskuuron syntyminenkään ole mahdotonta", sanoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Eerik Saarikalle.
Pääsiäissunnuntaina ja maanantaina koko maassa mitataan selvästi viileämpiä, mutta ajankohtaan nähden tavanomaisempia lämpötiloja. Korkeapaineen vuoksi sää on selkeää, ja lämpötila on päivisin maan etelä- ja keskiosassa enimmäkseen 9–13 astetta, maan pohjoisosassa nollasta kahdeksaan asteeseen. Yöpakkaset tekevät laajalti paluun: etelässä pysytään ehkä nollan yläpuolella, mutta hallaa esiintyy yleisesti.
Myöhäisenä pääsiäisenä kevät on alkanut ja lumipeite sulaa myös pohjoisessa
Tänä vuonna pääsiäistä vietetään myöhään. Tähän aikaan päivälämpötilat ovat tyypillisesti maan eteläosassa lähellä +10 astetta ja Lapissakin nollan yläpuolella. Öisin lämpötila on etelässä nollan vaiheilla, maan keski- ja pohjoisosassa on muutama aste pakkasta.
Lunta on yleensä tähän aikaan vuodesta enää Pohjois-Savosta ja Pohjois-Karjalasta Lappiin ulottuvalla alueella keskimäärin 10‒70 senttimetriä. Tänä vuonna pääsiäisenä on laajalti lumetonta; runsaammin lunta on ainoastaan Keski- ja Pohjois-Lapissa. Pohjois-Lapissa lunta on vielä 50–90 senttimetriä, Kilpisjärvellä jopa 140 senttiä.
Vuosi sitten pääsiäinen oli kolme viikkoa tämänvuotista aikaisemmin. Tuolloin pääsiäistä vietettiin vaihtelevassa säässä. Etenkin maan eteläosassa oli keväisen lämmintä ja lämpötila kohosi päivisin +10 asteeseen, pääsiäismaanantaina jopa +15 asteen yläpuolelle. Pohjoisempana oli selvästi viileämpää ja Lapissa oli päivisinkin pakkasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Juhannuksen päivitetty sääennuste: Juhannusaatto on pääosin poutainen, juhannuspäiväksi Suomeen saapuu sateita19.6.2025 12:44:51 EEST | Tiedote
Lapissa sää jatkuu todennäköisesti poutaisena juhannuspäivänäkin. Lämpötilan puolesta juhannus on tänä vuonna hieman tyypillistä viileämpi.
Sää on juhannuksena vaihtelevaa ja hieman tavanomaista viileämpää17.6.2025 13:37:55 EEST | Tiedote
Kuluvan viikon sateet mahdollistavat suuressa osassa maata kokkojen polttamisen. Itse juhannusaatto on suurelta osin poutainen.
Sää lämpenee viikonloppuna – juhannusviikolla kuitenkin taas viilenee12.6.2025 12:29:24 EEST | Tiedote
Helleraja voi ylittyä viikonloppuna ensimmäistä kertaa tänä kesänä. Vuodet eivät ole veljeksiä: viime vuonna tähän mennessä hellettä oli mitattu jo 22 päivänä.
UV-säteily on pian voimakkaimmillaan – vaatteet, varjo ja voide suojaavat liialliselta auringonsäteilyltä10.6.2025 10:11:37 EEST | Tiedote
Auringon UV-säteily on voimakkaimmillaan Suomessa juhannuksen molemmin puolin. Suojautumisraja eli UV-indeksin arvo kolme saavutetaan kesällä lähes päivittäin. Pilvisenäkin päivänä kannattaa suojautua, sillä UV-säteily läpäisee ohuen pilven.
Kutsu: Kesät tulevaisuuden ilmastossa ja juhannuksen sää -mediatilaisuus9.6.2025 10:31:47 EEST | Kutsu
Miten ilmastonmuutos vaikuttaa helleaaltoihin, kuivuuteen ja muihin sään ääri-ilmiöihin? Entä miltä näyttää juhannuksen sää tämänhetkisten ennusteiden valossa – sataako vai paistaako? Tervetuloa kuulemaan ajankohtaista säästä ja ilmastosta Ilmatieteen laitokselle!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme