Vihreiden Tiina Elo vastaa ministeri Essayahille: “Tässä taloustilanteessa ei tarvita tehottomia metsäteollisuuden tukia, vaan uskottavaa hiilinielupolitiikkaa”
Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaluokunnan jäsen pitää vääränä ja kestämättömänä hallituksen ja metsäteollisuuden yhteistä linjaa, jossa hakkuutasoihin ei haluta puuttua millään lailla, vaan osoitetaan uusia tukia metsäteollisuudelle.

– Tällä viikolla maan johtava ilmastopolitiikan tutkijajoukko, ilmastopaneeli, muistutti, että Suomen ilmastotavoitteita ei voida saavuttaa ilman hakkuiden vähentämistä. Hallituksen ja metsäteollisuuden vastaus vaikuttaa olevan jyrkkä ei. Hallitus ja sen ministeri Sari Essayah haluavat puhua ainoastaaan metsien kasvun lisäämisestä ilman mitään muita toimia, mikä ei tutkitusti riitä. On kestämätöntä, että hallitus asettaa metsäteollisuuden edun kaiken muun edelle, Elo jyrähtää.
– Ministerin listalla ei kuitenkaan ole edes hallitusohjelmastakin löytyvää metsien kiertoaikojen pidentämistä, mikä olisi pitänyt jo ottaa käyttöön. Metsien kasvun kiihdyttäminen ei auta hiilinielujen kasvattamisessa, jos metsien ei anneta kasvaa pidempään, Elo huomauttaa.
Metsäteollisuus on vedonnut hallitukseen, että tukisi metsien hoitotoimenpiteitä uudella tukirahalla taimikoiden hoitoihin, raivauksiin ja lannoituksiin. Elo suhtautuu kriittisesti ajatukseen, että metsäteollisuuden tukia lisättäisiin avokätisesti samaan aikaan, kun hallitus ei ole valmis tarttumaan toimeen hiilinielujen elvyttämiseksi.
– Valtion taloudellinen tilanne on heikko ja hiilinielujen elvyttämiseen tarvitaan rahaa. Hallitus ei suostu leikkaamaan ilmastolle haitallisista tuista, vaikka sille olisi huutava tarve. Samaan aikaan puun hinta on todella korkealla ja viime vuonna metsäyhtiöt ovat tehneet satojen miljoonien tulosta. Tässä tilanteessa ei pidä kaataa avokätisesti julkista rahaa metsäteollisuuden tukin. Sen sijaan nykyisiä tukia pitäisi muokata sellaiseksi, että ne aidosti tukevat hiilinielujen vahvistamista ja myös luonnon monimuotoisuuden vaalimista, Elo linjaa.
– Hakkuutasoja on rajattava, koska hiilinielujen kasvattamisella on kiire. Jos hallitus ottaisi hiilinielun vahvistamisen tosissaan, se ryhtyisi esimerkiksi rivakoihin toimiin avohakkuiden kieltämiseksi turvemailla. Tätä metsäteollisuuskin on ainakin julkisesti kannattanut, mutta asia ei ole edennyt, Elo päättää.
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hanna Holopainen: Asepalvelusta tulee kehittää tasa-arvoisemmaksi ja siirtyä yleiseen kansalaispalvelukseen8.5.2025 12:11:03 EEST | Tiedote
Holopainen vaatii hallitukselta rohkeita askeleita sukupuolia tasa-arvoisemmin kohtelevan sekä kansallista turvallisuutta vahvistavan maanpuolustusjärjestelmän kehittämiseksi. Jo enemmistö suomalaisista suhtautuu myönteisesti sekä miehiä että naisia koskevaan yleiseen kansalaispalvelukseen.
Sofia Virralle ei haastajaa – Vihreät valitsevat puheenjohtajansa kesäkuussa7.5.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajavalinnan ehdokasasettelu on vahvistettu. Ehdokkaita on yksi: istuva puheenjohtaja Sofia Virta.
Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.
Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.
Vihreiden Harjanne: Pääministeri sumutti helsinkiläisiä, jotta Daniel Sazonovista tulisi pormestari6.5.2025 14:01:21 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Vihreiden helsinkiläinen kansanedustaja Atte Harjanne tarttui eduskunnan täysistunnossa esitykseen, jossa Helsingiltä ollaan leikkaamassa 35 miljoonaa euroa kohdennetusti eräänlaisena rangaistuksessa vastuullisesta taloudenpidosta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme