Vihreiden Tiina Elo vastaa ministeri Essayahille: “Tässä taloustilanteessa ei tarvita tehottomia metsäteollisuuden tukia, vaan uskottavaa hiilinielupolitiikkaa”
16.4.2025 15:24:32 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaluokunnan jäsen pitää vääränä ja kestämättömänä hallituksen ja metsäteollisuuden yhteistä linjaa, jossa hakkuutasoihin ei haluta puuttua millään lailla, vaan osoitetaan uusia tukia metsäteollisuudelle.

– Tällä viikolla maan johtava ilmastopolitiikan tutkijajoukko, ilmastopaneeli, muistutti, että Suomen ilmastotavoitteita ei voida saavuttaa ilman hakkuiden vähentämistä. Hallituksen ja metsäteollisuuden vastaus vaikuttaa olevan jyrkkä ei. Hallitus ja sen ministeri Sari Essayah haluavat puhua ainoastaaan metsien kasvun lisäämisestä ilman mitään muita toimia, mikä ei tutkitusti riitä. On kestämätöntä, että hallitus asettaa metsäteollisuuden edun kaiken muun edelle, Elo jyrähtää.
– Ministerin listalla ei kuitenkaan ole edes hallitusohjelmastakin löytyvää metsien kiertoaikojen pidentämistä, mikä olisi pitänyt jo ottaa käyttöön. Metsien kasvun kiihdyttäminen ei auta hiilinielujen kasvattamisessa, jos metsien ei anneta kasvaa pidempään, Elo huomauttaa.
Metsäteollisuus on vedonnut hallitukseen, että tukisi metsien hoitotoimenpiteitä uudella tukirahalla taimikoiden hoitoihin, raivauksiin ja lannoituksiin. Elo suhtautuu kriittisesti ajatukseen, että metsäteollisuuden tukia lisättäisiin avokätisesti samaan aikaan, kun hallitus ei ole valmis tarttumaan toimeen hiilinielujen elvyttämiseksi.
– Valtion taloudellinen tilanne on heikko ja hiilinielujen elvyttämiseen tarvitaan rahaa. Hallitus ei suostu leikkaamaan ilmastolle haitallisista tuista, vaikka sille olisi huutava tarve. Samaan aikaan puun hinta on todella korkealla ja viime vuonna metsäyhtiöt ovat tehneet satojen miljoonien tulosta. Tässä tilanteessa ei pidä kaataa avokätisesti julkista rahaa metsäteollisuuden tukin. Sen sijaan nykyisiä tukia pitäisi muokata sellaiseksi, että ne aidosti tukevat hiilinielujen vahvistamista ja myös luonnon monimuotoisuuden vaalimista, Elo linjaa.
– Hakkuutasoja on rajattava, koska hiilinielujen kasvattamisella on kiire. Jos hallitus ottaisi hiilinielun vahvistamisen tosissaan, se ryhtyisi esimerkiksi rivakoihin toimiin avohakkuiden kieltämiseksi turvemailla. Tätä metsäteollisuuskin on ainakin julkisesti kannattanut, mutta asia ei ole edennyt, Elo päättää.
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kansanedustaja Jenni Pitko tyrmää hallituksen ministereiden ilmastopuheet: “Hallituksen ilmastopolitiikka on vuosisadan sumutus”8.4.2026 15:03:50 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriön tekemä ilmastolain välitarkastelu on valmistunut. Tarkastelun mukaan ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan lisää toimia. Hallituksen suunnalta kommentointi on keskittynyt toteamaan, että lisätoimia ei tehdä ja myös arvostelemaan koko tarkastelua. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää hallituksen vastuunpakoilua täysin vastuuttomana.
Vihreiden Tiina Elo vastaa Essayahille: Fossiiliriippuvuus vaarantaa ruokaturvan, ja juuri siksi maataloustukia on uudistettava8.4.2026 14:04:51 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tiina Elo perää hallitukselta toimia maataloustukien uudistamiseksi ja kierrätyslannoitteiden käytön vauhdittamiseksi. Hänen mukaansa Suomen ruokaturvaa uhkaavat paitsi riippuvuus fossiilisista tuontilannoitteista, myös erityisesti ilmastokriisi sekä luontokato.
Sofia Virta: Hallituksen politiikan seurauksena pian lähes joka kuudes lapsi Suomessa elää köyhyydessä8.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Vihreät on mukana vasemmistoliiton tänään jättämässä välikysymyksessä köyhyydestä. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallitus tekee kohtalokkaan virheen, kun se syventää kuiluja suomalaisten välillä epävarmassa ajassa.
Vihreät: Hallitus rakentaa opiskeluoikeuden rajauksella korkeakouluihin lisäbyrokratiaa7.4.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys yhden opiskeluoikeuden rajauksesta synnyttää korkeakouluihin lisää byrokratiaa, lisää nuorten kokemia paineita ja petaa tietä mahdollisille lukukausimaksuille. Vihreät vastustaa rajausta ja peräänkuuluttaa hallitukselta korkeakoulupolitiikan suunnanmuutosta.
Sofia Virta: Puolueiden on sitouduttava nostamaan Suomi taas koulutuksen mallimaaksi1.4.2026 10:11:35 EEST | Tiedote
Kaikilta koulutusasteilta on 2000-luvun aikana leikattu. Suomen PISA-tulokset ovat pudonneet, korkeakoulutusaste on jämähtänyt paikalleen ja koulutuksen rahoituksessa on revennyt miljardiluokan kuilu muihin pohjoismaihin verrattuna. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta peräänkuuluttaa puolueilta sitoutumista koulutuksen rahoituksen pitkäjänteiseen turvaamiseen, jotta Suomi voidaan nostaa taas koulutuksen mallimaaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme