Vihreiden Tiina Elo vastaa ministeri Essayahille: “Tässä taloustilanteessa ei tarvita tehottomia metsäteollisuuden tukia, vaan uskottavaa hiilinielupolitiikkaa”
16.4.2025 15:24:32 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaluokunnan jäsen pitää vääränä ja kestämättömänä hallituksen ja metsäteollisuuden yhteistä linjaa, jossa hakkuutasoihin ei haluta puuttua millään lailla, vaan osoitetaan uusia tukia metsäteollisuudelle.

– Tällä viikolla maan johtava ilmastopolitiikan tutkijajoukko, ilmastopaneeli, muistutti, että Suomen ilmastotavoitteita ei voida saavuttaa ilman hakkuiden vähentämistä. Hallituksen ja metsäteollisuuden vastaus vaikuttaa olevan jyrkkä ei. Hallitus ja sen ministeri Sari Essayah haluavat puhua ainoastaaan metsien kasvun lisäämisestä ilman mitään muita toimia, mikä ei tutkitusti riitä. On kestämätöntä, että hallitus asettaa metsäteollisuuden edun kaiken muun edelle, Elo jyrähtää.
– Ministerin listalla ei kuitenkaan ole edes hallitusohjelmastakin löytyvää metsien kiertoaikojen pidentämistä, mikä olisi pitänyt jo ottaa käyttöön. Metsien kasvun kiihdyttäminen ei auta hiilinielujen kasvattamisessa, jos metsien ei anneta kasvaa pidempään, Elo huomauttaa.
Metsäteollisuus on vedonnut hallitukseen, että tukisi metsien hoitotoimenpiteitä uudella tukirahalla taimikoiden hoitoihin, raivauksiin ja lannoituksiin. Elo suhtautuu kriittisesti ajatukseen, että metsäteollisuuden tukia lisättäisiin avokätisesti samaan aikaan, kun hallitus ei ole valmis tarttumaan toimeen hiilinielujen elvyttämiseksi.
– Valtion taloudellinen tilanne on heikko ja hiilinielujen elvyttämiseen tarvitaan rahaa. Hallitus ei suostu leikkaamaan ilmastolle haitallisista tuista, vaikka sille olisi huutava tarve. Samaan aikaan puun hinta on todella korkealla ja viime vuonna metsäyhtiöt ovat tehneet satojen miljoonien tulosta. Tässä tilanteessa ei pidä kaataa avokätisesti julkista rahaa metsäteollisuuden tukin. Sen sijaan nykyisiä tukia pitäisi muokata sellaiseksi, että ne aidosti tukevat hiilinielujen vahvistamista ja myös luonnon monimuotoisuuden vaalimista, Elo linjaa.
– Hakkuutasoja on rajattava, koska hiilinielujen kasvattamisella on kiire. Jos hallitus ottaisi hiilinielun vahvistamisen tosissaan, se ryhtyisi esimerkiksi rivakoihin toimiin avohakkuiden kieltämiseksi turvemailla. Tätä metsäteollisuuskin on ainakin julkisesti kannattanut, mutta asia ei ole edennyt, Elo päättää.
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu kritisoi ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon Lähi-Idän konfliktin liian suppeaa käsittelyä: Suomen pitää edetä Palestiinan tunnustamisessa10.6.2026 13:32:42 EEST | Tiedote
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta päätti ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon keskustelun tänään. Vihreiden kansanedustaja ja valiokuntavastaava Inka Hopsun mukaan ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko ei riittävässä määrin esitä Suomen selkeää kantaa moniin ulko- ja turvallisuuspolitiikan kysymyksiin.
Vihreiden Tynkkynen: ydinenergialaki pitää uudistaa uhraamatta kansalaisten oikeuksia osallistua10.6.2026 13:25:40 EEST | Tiedote
Vihreät tukevat ydinenergialain kokonaisuudistusta, jolla ohjaus päivitetään tähän päivään. Vihreiden Oras Tynkkynen jätti talousvaliokunnassa kuitenkin vastalauseen, jolla pyritään torppaamaan hallituksen aikeet heikentää kansalaisten osallistumista ja tiedonsaantia.
Ex-ministeri Mikkonen: Hallituksen uusin ympäristöpommi on luvituksen romuttaminen9.6.2026 16:01:25 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto tiedotti tänään, että ympäristöministeriö on perustanut työryhmän selvittämään ympäristöön liittyvää lupaharkintaa. Selvityksen tavoitteena on tehostaa strategisesti merkittävien hankkeiden käsittelyä ja auttaa tarkastelemaan kokonaisuutena hankkeiden vaikutuksia, esimerkiksi taloudellisia, ympäristö- ja yhteiskunnallisia vaikutuksia.
Vihreiden Holopainen: Ydinaseiden salliminen Suomen alueelle ei lisää turvallisuutta, vaan kasvattaa riskejä9.6.2026 15:09:50 EEST | Tiedote
Vihreät jätti puolustusvaliokunnassa yhdessä sosiaalidemokraattien ja vasemmistoliiton kanssa vastalauseen hallituksen esitykseen, joka poistaisi Suomen lainsäädännöstä ydinaseiden maahantuonnin, hallussapidon ja kauttakulun kiellon.
Kansanedustaja Jenni Pitko Anttosen haastattelusta: Ei fossiillisten alasajo ole helppoa vaan pakko, jonka edessä tarvitaan poliittista tahtoa, sääntelyä ja ennakoitavuutta8.6.2026 17:55:13 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko ei ole samaa mieltä Mika Anttosen kanssa siitä, mikä ilmastokeskustelussa on epärealistista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme