Pääsiäisen päivitetty sääennuste: kesäisiä lämpötiloja ja paikoin lumi- ja räntäsateita
17.4.2025 13:58:04 EEST | Ilmatieteen laitos | Tiedote
Hyvin lämmin ilmamassa yltää etelästä suureen osaan maata perjantaina, mutta jo lauantaina Jäämereltä alkaa virrata Suomeen kylmää ilmaa. Kylmenemisen yhteydessä tulee myös sateita.
Ilmatieteen laitoksen 17. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan pitkäperjantai on varsinkin maan länsiosassa monin paikoin aurinkoinen. Lämpötila kohoaa sisämaassa yleisesti 20:n ja 25 asteen välille. Maan itäosassa pilvisyys on aluksi runsaampaa, ja lämpötilat jäävät alle 20 asteen. Pohjoisessa pilvisyys vaihtelee, paikoin sataa myös vähän vettä. Pohjoisessa lämpötila on pääosin 5‒10 astetta, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa 10‒15 astetta.
Perjantaina illalla ja lauantain vastaisena yönä maan keskiosiin saapuu pohjoisesta kylmä rintama hajanaisine vesisateineen. Lauantaina rintama pysyttelee maan keskiosan yllä, mutta sateet jäävät siellä vähäisiksi. Pohjoiseen leviää puolestaan Jäämereltä vähäinen matalapaine: pilvisyys on pohjoisessa runsasta ja paikoin sataa vähän lunta tai räntää.
"Etelässä sää jatkuu todennäköisesti vielä lauantaina kesäisen lämpimänä", sanoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Henri Nyman.
Lauantain päivälämpötila on etelässä 18‒23 astetta, muualla pääosin 8‒14 astetta. Keski- ja Pohjois-Lapissa lämpötila vaihtelee yhden pakkasasteen ja viiden plusasteen välillä.
Ennustetut yli +20 asteen lämpötilat ovat poikkeuksellisia tähän aikaan vuodesta. Eilen keskiviikkona Rauma Pyynpään säähavaintoasemalla mitattiin kuluvan kevään korkein lämpötila, 22,9 astetta. Yli 22 asteen lämpötiloja on näin varhain keväällä mitattu aiemmin vain vuonna 2007. Huhtikuun lämpöennätys on 25,5 astetta, joka on mitattu Jyväskylässä 27.4.1921.
Lauantain jälkeen etelässä kylmenee selvästi, ennusteeseen liittyy epävarmuutta
Pääsiäissunnuntaina maan pohjoisosaan vahvistuu korkeapaineen selänne, ja sää on siellä osin aurinkoinen. Yö on pohjoisessa kylmä: pakkasta on 2 asteesta 12 asteeseen. Päivälämpötiloissa ei tapahdu suuria muutoksia.
Maan etelä- ja keskiosassa sää on puolestaan muuttumassa etelästä saapuvan matalapaineen myötä sateiseksi. Sateet voivat olla paikoin varsin runsaita ja etelärannikolla voi esiintyä jopa ukkosta. Samalla sää viilenee selvästi: lämpötila jää alle kymmenen, paikoin jopa alle viiden asteen.
"On mahdollista, että sunnuntain ja maanantain kuluessa osa sateesta tulee räntänä tai maan keskiosassa jopa lumena", Nyman ennustaa. Maanantain kuluessa matalapaine sateineen todennäköisesti väistyy itään.
Ennusteessa on yhä epävarmuuksia sunnuntain ja maanantain sateiden sekä perjantain ja lauantain pilvisyyden ja lämpötilojen suhteen, erityisesti Etelä-Suomessa. Kylmän rintaman liike etelään on hidasta, ja siihen liittyvien sateiden sijainti ja voimakkuus vaihtelevat säämalliennusteiden välillä.
"Epävarmuutta aiheuttaa myös etelästä saapuva, vuodenaikaan nähden hyvin kesäinen ja kostea ilmamassa. Ilmamassaan muodostuu kylmien merialueiden yllä sumuja, jotka voivat lisätä pilvisyyttä myös mantereella ja estää auringon lämmittävää vaikutusta", Nyman selittää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Yhteiskunnan kasvava materiaalinkäyttö tekee ilmastonmuutoksen hillinnästä haastavampaa27.3.2026 09:16:15 EET | Tiedote
Ilmatieteen laitoksen johtamassa tutkimuksessa kehitettiin uusi menetelmä, jolla voidaan arvioida yhteiskunnan materiaalintarvetta ja sen ilmasto- ja ympäristövaikutuksia pitkällä aikavälillä. Nopeampi talouskasvu ja sen myötä kasvava materiaalinkulutus ja päästöt edellyttävät enemmän toimia ilmastotavoitteisiin pääsemiseksi.
Ilmanlaatu on heikentynyt paikoitellen itärajan tuntumassa26.3.2026 15:48:47 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on mitattu kohonneita pienhiukkaspitoisuuksia tänään ja eilen. Itärajan takaa kulkeutuvat savut voivat vaikuttaa paikallisesti ilmanlaatuun Kaakkois- ja Itä-Suomessa, minkä lisäksi Keski-Euroopasta kaukokulkeutuneet pienhiukkaset huonontavat ilmanlaatua laajemmalla alueella. Ilmanlaatua heikentää myös keväinen katupöly.
Jäät sulavat nyt vauhdilla Itämerellä – heikoille kevätjäille ei ole enää turvallista mennä25.3.2026 13:21:48 EET | Tiedote
Alkuvuoden pitkä pakkasjakso kasvatti Itämeren jääpeitteen laajimmaksi 15 vuoteen. Maaliskuun lämpö on kuitenkin sulattanut jäitä tehokkaasti: jäätä on runsaammin enää pohjoisella Perämerellä, missä on parhaillaan hankalat olosuhteet talvimerenkululle.
Katupölykausi on käynnissä – ilmanlaatu heikentynyt monin paikoin23.3.2026 13:02:59 EET | Tiedote
Ilmanlaatu on ollut Suomessa viimeisen viikon ajan monin paikoin välttävä tai huono, hetkittäin jopa erittäin huono. Ilmanlaadun heikentyminen johtuu pääosin katupölystä.
WMO:n raportti: Ilmastonmuutos voimistuu – kattavat havainnot tukevat yhteiskunnan varautumista23.3.2026 06:00:00 EET | Tiedote
Maailman ilmatieteen järjestö WMO:n State of the Global Climate 2025 -raportti vahvistaa, että ilmastonmuutos etenee ja voimistuu. Vuodet 2015–2025 ovat maailmanlaajuisesti mittaushistorian 11 lämpimintä vuotta peräkkäin, ja maapallon energiatasapainon häiriö on nyt ennätyksellisen suuri.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme