Pääsiäisenä herkutellaan ja vietetään mökkikauden avajaisia
18.4.2025 10:10:17 EEST | Suur-Seudun Osuuskauppa SSO | Tiedote
SSO:n market-, liikenne- ja matkailu ja ravitsemiskaupassa pääsiäinen näyttäytyy erilaisena toimialasta riippuen. Aurinkoisella säällä ravintoloiden terassit täyttyvät ja ABC-asemilta ostetaan muun muassa aurinkolaseja. Marketeissa taas eletään kiireistä sesonkia asiakkaiden hankkiessa hyvinkin perinteisiä pääsiäisen herkkuja.

Pääsiäinen on kiireistä aikaa marketkaupoissa ja tutut herkut näkyvät monien ostoskärryissä. SSO:n Prismojen myydyimpiä tuotteita ovat, kuinkas muuten, mämmi, suklaamunat ja pasha. Ruoan lisäksi myös erilaiset kukat narsisseista tulppaaneihin kuuluvat pääsiäisen ostetuimpiin tuotteisiin ja esimerkiksi ruukkunarsissia myydään reilusti yli 10 tuhatta kappaletta. Jos sää on keväisen aurinkoinen, myös grillien ja polkupyörien myynti käynnistyy vilkkaana. Prisma Halikon prismajohtaja Heikki Keskinen kuvailee pääsiäisen aikaa näin:
– Pääsiäinen on perinteisesti yksi vuoden parhaimmista myyntiajankohdista Prismoissa. Kiirastorstai muodostuu kovimmaksi kauppapäiväksi – toki ostoksia täydennetään jo alkuviikon aikana. 24 tunnin aukiolot ovat tietenkin tasoittaneet hieman ruuhkahuippuja ja esimerkiksi pitkäperjantaikin on otettu hyvin kauppapäiväehdokkaana vastaan. Perinteiset herkut pitävät pintansa ostetuimpien tuotteiden joukossa, mutta ehkä, joka vuotisena yllättäjänä voi pitää minttuhyytelöä, rosmariinia unohtamatta, kertoo Keskinen.
Ravintoloissa availlaan terassikautta
Asiakkuuspäällikkö Elina Pakkasen mukaan pääsiäisen säällä on paljonkin merkitystä siihen, millaiseksi juhlapyhät SSO:n ravintoloissa muodostuvat:
– Niin kuin pääsiäisenkin ajankohta seilaa, niin seilaa sen vaikutus myös ravintoloiden asiakasmäärään täällä Etelä-Suomessa. Pääsiäinen mahdollistaa monessa ammatissa pienen irtioton arkeen ja se näkyy usein meillä hieman rauhallisempana viikonloppuna. Asiakkaat suuntaavat Lappiin viimeisille laduille tai kesämökeille aloittelemaan kautta varsinkin, jos tiedossa on aurinkoisempaa keliä. Meillä take away -ruoan osuus pääsiäisenä korostuu ja ne ravintolat, joiden terasseille auringonsäteet osuvat, saavat viltin sisällä viihtyviä asiakkaita nauttimaan kauden ensimmäisistä ulkoruokailuista tai juomista. Huonomman kelin sattuessa meillä taas saattaa olla varsin vilkkaat päivät tiedossa, Pakkanen sanoo.
Liikennekaupassa näkyvät mökkiläiset – hankintalistalla kahvia, jäätelöä ja aurinkolaseja
ABC-asemilla pääsiäinen on vilkasta liikkumisen aikaa, kun asiakkaat matkustavat mökeille ja sukuloimaan. ABC Piihovin liikennemyymäläpäällikkö Milla Seppälä tiiminsä kanssa huolehtii matkalaisten taukojen sujuvuudesta:
– Meiltä asiakkaan matkaan tarttuvat pääsiäiskarkit ja piristävät kukkakimput. Pitkien pääsiäisvapaiden matkalaiset nauttivat usein auringon helliessä kahvin kanssa jäätelöä ja myös aurinkolasien kysyntä kasvaa, kun mökeille saa ajella aurinkoisessa säässä. Burgerit, a´la carte annokset, pizzapöytä ja noutopöytä varmistavat matkan jatkumisen täydellä vatsalla ja hyvillä mielin jokaisena pääsiäisenajan päivänäkin, sanoo Seppälä hymyillen.
SSO:n toimipaikkojen pääsiäisen aukiolot voit tarkistaa S-mobiilista tai osoitteesta sso.fi/palvelut.
Avainsanat
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO on läntisellä Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa kahdeksan kunnan alueella toimiva, paikallisten ihmisten omistama kasvava alueosuuskauppa. SSO:n toiminnan tarkoituksena on tuottaa palveluja ja etuja yli 72 000 asiakasomistajalleen. SSO:n tavoitteena on pysyä kehityksen kärjessä kaikilla toimialoillaan: market- ja tavaratalokaupassa, liikennekaupassa, matkailu- ja ravitsemiskaupassa sekä autokaupassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suur-Seudun Osuuskauppa SSO
Unelmista totta – SSO:n Kannustajat-tukea on jaettu tämän syksyn hakukierroksen myötä yli 250 000 euroa oman seudun onneksi24.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
SSO:n kotiseudun lasten ja nuorten harrastustoimintaa ja hyvinvointia edistävät seurat ja yhdistykset ovat voineet hakea Kannustajat-tukea vuodesta 2022 lähtien. Tämän syksyn hakukierroksen myötä tukea on jaettu yhteensä jo yli 250 000 euroa. Vuosien varrella tuen merkitys on korostunut, sillä sen avulla paikalliset toimijat ovat voineet kehittää toimintaansa, hankkia välineitä ja luoda uusia mahdollisuuksia lasten ja nuorten harrastamiseen.
SSO työllisti kesällä yli 550 nuorta – kesätyöntekijät antoivat kokemuksesta huippuarvosanat18.9.2026 11:15:00 EEST | Tiedote
SSO lisäsi kesälle 2026 sata ylimääräistä kesätyöpaikkaa tarjotakseen mahdollisimman monelle nuorelle mahdollisuuden ensimmäiseen työkokemukseen. Päätös kannatti: yli 550 nuorta tarttui mahdollisuuteen ja osoitti, että luottamus nuoriin kannattaa. Juuri valmistunut tutkimus kertoo, että kesätyöntekijät arvioivat kokemuksensa poikkeuksellisen myönteiseksi ja kokivat tulleensa aidosti vastaanotetuiksi, arvostetuiksi ja osaksi työyhteisöä.
Jumppakuminauhoilla aktiivisuutta arkeen – hoiva- ja palveluyksiköiden asukkaat ilahtuivat SSO:n jakamista jumppakuminauhoista17.9.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO järjesti elokuun lopulla ikäihmisten hoiva- ja palveluyksiköille suunnatun haun, jossa halukkaat palvelutalot saivat ilmoittautua jumppakuminauhojen vastaanottajiksi. Lähes 40 yksikköä ilmoittautui mukaan, ja jumppakuminauhat toimitettiin hakijoille syyskuun alkupuolella.
Sale Suomusjärven ja Sale Kiikalan marketpäällikkö Elina Valdemarssonista S-ryhmän vuoden 2026 Ässäpäällikkö9.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Sale Suomusjärveä ja Sale Kiikalaa vuodesta 2025 kipparoinut Elina Valdemarsson on valittu S-ryhmän vuoden 2026 Ässäpäälliköksi. Ässäpäälliköksi valitaan joka toinen vuosi valtakunnallisesti ansioituneimmat S-ryhmän päälliköt, jotka ovat osoittaneet työssään esimerkillisiä esihenkilötaitoja ja johtaneet yksikköään asiakkaita kuunnellen kohti erinomaisia tuloksia.
Kun asioit omalla Osuuskaupallasi, hyvä jää kotiseudulle28.8.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Suur-Seudun Osuuskauppa SSO:n tammi–kesäkuun 2026 tulos oli odotusten mukainen. Asiakkaiden luottamus kilpailukykyiseen hintatasoon, palveluiden kehittäminen sekä pitkäjänteiset investoinnit tukivat liiketoimintaa, vaikka kesän vaihtelevat sääolot hillitsivät matkailijoiden ja mökkeilijöiden liikkumista alueella.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme