Vihreiden Fatim Diarran terveiset puoliväliriiheen: Eheytyshoitojen kieltämistä koskevaan lainvalmisteluun tulee osoittaa määrärahat
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vaatii hallitusta toteuttamaan eduskunnan tahdon osoittamalla määrärahoja lainvalmisteluun eheytymishoitojen kieltämiseksi.

Eduskunta hyväksyi 28.3. kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämisestä. Pääministeri Orpo sekä oikeusministeri Meri ovat todenneet, että kansalaisaloitteen hyväksymisestä huolimatta lainvalmisteluun ei aiota tällä hallituskaudella ryhtyä. Oikeusministeri Meren mukaan oikeusministeriössä ei ole lainvalmistelulle aikaa, sillä pelkästään hallitusohjelmaan sisältyviä hankkeita on jo niin paljon odottamassa ministeriössä etenemistään. Vihreiden Fatim Diarran mukaan kyseessä on tekosyy.
“Hallitus neuvottelee parhaillaan julkisen talouden suunnitelmasta puoliväliriihessä. Mikäli resursseja lainvalmisteluun ei ministeriössä tällä hetkellä ole, hallituksella olisi nyt oiva paikka osoittaa määräaikaisia lisämäärärahoja eheytymishoitojen kieltämistä koskevaan lainvalmisteluun”, Diarra huomauttaa.
Eheytymishoitojen kieltämistä koskeva kansalaisaloite hyväksyttiin eduskunnassa poikkeuksellisen suurella enemmistöllä äänin 125-49 ja sitä kannattivat opposition edustajien lisäksi laajasti myös hallituspuolueiden kansanedustajat. Sekä pääministeri Orpo ja oikeusministeri Meri ovat vedonneet valmistelun jarruttamiseksi kuitenkin myös siihen, ettei hallitusohjelmassa ole asiasta kirjausta.
“Orpolla on nyt mahdollisuus osoittaa, oliko äänestyksessä kyse heidän osalta vain poseerauksesta, vai onko hänellä aidosti halua edistää sateenkaarihenkilöiden oikeuksien toteutumista Suomessa”, Diarra toteaa.
“Kyse on myös demokratian toteuttamisesta. Demokratiassa laeista päättää eduskunta. Ministerit eivät voi asettua eduskunnan yläpuolelle vetoamalla hallitusohjelmaan”, Diarra muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Fatim DiarraKansanedustaja
Puh:09 432 3132fatim.diarra@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu tuoreista madonluvuista: “Hallituksen ilmastotoimettomuus vaarantaa julkisen talouden kestävyyden”15.10.2025 16:57:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu sai Orpon hallitukselta vastauksen kysymyksiinsä ilmastotoimettomuuden taloudellisista vaikutuksista. Vastaus on hänen mukaansa järkyttävä osoitus vastuuttomasta politiikasta.
Fatim Diarra: Työttömyyskriisissä hallituksen täytyy katsoa peiliin, eikä selitellä15.10.2025 14:15:57 EEST | Tiedote
Fatim Diarra totesi suurtyöttömyyttä koskevaa keskustan välikysymystä käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että hallitus on omilla toimillaan syventänyt monen työttömäksi jääneen suomalaisen ahdinkoa leikkaamalla muun muassa sosiaaliturvasta. Diarra muistutti, että työttömyydestä puhuttaessa pitäisi puhua ennen kaikkea ihmisistä, ei euroista.
Vihreät jätti hallitukselle varjovälikysymyksen suurtyöttömyydestä15.10.2025 13:56:50 EEST | Tiedote
Keskusta jätti hallitukselle välikysymyksen suurtyöttömyydestä. Vihreät on pitkälti samaa mieltä välikysymyksen sisällön kanssa: työttömyystilanne on vakava ja hallituksen toimet näyttävät pahentavan sitä asian ratkaisemisen sijasta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreät haluaa tukea välikysymystä omalla varjovälikysymyksellään.
Vihreät mukana sovussa – näin malli muuttui alkuperäisestä14.10.2025 15:25:43 EEST | Tiedote
Parlamentaarisen työryhmän neuvotteluihin osallistunut kansanedustaja Saara Hyrkkö toteaa Vihreiden saaneen lopulliseen sopuun mukaan paljon vihreiden vaatimuksiaan. Tärkeimpinä muutoksina Hyrkkö pitää muun muassa mallin merkittävää keventämistä verrattuna hallituksen alkuperäiseen ylikireään esitykseen, jouston mahdollisuutta ja finanssipolitiikan valvojan riippumattomuuden varmistamista.
Aleksis Kiven päivänä vihreät vaativat suomalaisen kirjallisuusalan vahvistamista: Lakialoite vaatii kirjojen arvonlisäverotuksen lopettamista10.10.2025 15:19:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu on tänään Aleksis Kiven ja suomalaisen kirjallisuuden päivänä jättänyt lakiesityksen, jonka mukaan Suomessa kirjat vapautettaisiin arvonlisäverosta. Tavoitteena on edistää lukemista, kohtuullistaa kirjailijoiden tulonmuodostusta sekä tukea kansallista kulttuuri- ja osaamispääomaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme