Etelä-Savossa työttömiä edelleen yli 7 000
Etelä-Savon kuntien työllisyyspalveluissa oli maaliskuun lopussa työttömiä työnhakijoita 7 019, mikä on 757 henkilöä eli 12 % enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 758. Työttömänä oli 12,6 % työvoimasta. Maaliskuun aikana kokonaan työttömien määrä laski reilulla sadalla ja lomautettujen määrä 54:llä. Lomautettujen miesten määrä laski helmikuusta 37:llä ja lomautettujen naisten 17:llä.

Etelä-Savossa oli maaliskuun lopussa 10 900 työnhakijaa, eli suunnilleen saman verran kuin vuosi sitten. Työnhakijana olevien miesten määrä laski 45:llä ja naisten nousi noin sadalla. Työnhakijoista 56 % on miehiä, lomautetuista 86 % ja kokonaan työttömistä 58 %.
Yleisillä työmarkkinoilla työssä olevia työnhakijoita oli Etelä-Savossa maaliskuun lopussa vajaa 1 900, mikä on lähes 200 vähemmän kuin vuosi sitten. Yleisillä työmarkkinoilla työssä olevista työnhakijoista 54 % oli osa-aikatyössä. Heistä 69 % on naisia.
Työllistymistä edistävässä palvelussa oli 552 henkilöä, koulutuksessa 984 ja muualla työvoiman ulkopuolella 181 henkilöä.
Aktivointipalveluissa olevien määrä laskenut selvästi
Laajan työttömyyden eli työttömien ja palveluissa olleiden kokonaismäärä oli maaliskuun lopussa Etelä-Savossa reilu 9 200. Aktivointiasteeseen luettavissa palveluissa oli Etelä-Savossa 2 223 henkilöä eli 672 henkilöä vähemmän kuin edellisvuoden maaliskuussa. Etelä-Savon aktivointiaste oli 24,1 %. Palveluissa oli miehiä 1 222 (aktivointiaste 22,1 %) ja naisia 1 001 (aktivointiaste 27 %).
Mikkelin seudun työllisyysalueen aktivointiaste oli 24,6 %, Savonlinnan työllisyysalueen 24,4 % ja Pieksämäen kaupungin 20,5 %.
Eteläsavolaiset TE-palvelun asiakkaat työllisyysalueittain
TE-palvelut ovat vuoden alusta olleet kuntien perustamien työllisyysalueiden vastuulla. Mikkelin seudun työllisyysalueella (Hirvensalmi, Juva, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju, Puumala) työnhakijamäärä oli maaliskuun lopussa reilu 6 000, josta työttömiä 3 900. Mikkelin seudun työllisyysalueen osuus kaikista Etelä-Savon työttömistä on 55 %.
Savonlinnan työllisyysalueen (Enonkoski, Rantasalmi, Savonlinna, Sulkava) vastuulla on vajaa 3 600 työnhakijaa, joista työttömiä vajaa 2 300. Savonlinnan työllisyysalueen osuus on 32 % kaikista Etelä-Savon työttömistä. Pieksämäkeläisiä työnhakijoita oli maaliskuun lopussa vajaa 1 400 ja heistä työttömiä vajaa 900. He ovat Keski-Savon työllisyysalueen (Joroinen, Leppävirta, Pieksämäki, Varkaus) asiakkaita. Pieksämäkeläisten osuus Etelä-Savon työttömistä on 13 %.
Yhteyshenkilöt
Merja Toijonenennakointiasiantuntija
Puh:0295 024 165merja.toijonen@ely-keskus.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella ja koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Savo Defencen minimessut Mikkelissä keräsivät puolustussektorin toimijat yhteen15.5.2025 17:23:21 EEST | Tiedote
Puolustustarvikealan yritysverkosto Savo Defence järjesti viranomaisille ja sidosryhmille minimessut Karkialammella Mikkelissä. Messuilla esiteltiin jäsenyritysten teknologioita ja palveluita.
Norppa tarvitsee rauhaa karvanvaihtoaikana8.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Liikkuessasi Saimaan vesillä saatat nähdä saimaannorpan paistattelemassa päivää rantakivellä. Norppa nousee keväällä kivelle vaihtamaan karvaa. Aurinko kuivattaa turkin, mikä edistää karvan vaihtumista. Etelä-Savon ELY-keskus muistuttaa, että kivellä makoileva norppa kaipaa rauhaa, koska se ei karvanvaihtoaikana sukella mielellään veteen. On syytä muistuttaa, että norppien tahallinen häiritseminen karvanvaihtoaikana on myös luonnonsuojelulain nojalla kiellettyä.
Etelä-Savon elinkeinoelämän kasvuhalukkuus ei pääse realisoitumaan29.4.2025 10:17:19 EEST | Tiedote
Etelä-Savon elinkeinorakenteelle on tunnusomaista, että sen yrityskanta on mikro- ja pk-valtaista. Isoja suuryrityksiä maakunnassa on vain harvakseltaan. Tuoreen suhdannebarometrin mukaan maakunnan yritysten kasvuhalukkuus on maan keskiarvoa korkeampi ja yritysten suhdannenäkymät maan keskiarvoa positiivisemmat. Kasvuhalut eivät kuitenkaan näytä realisoituvan. Yhtenä kasvun haasteena on ulkopuolisen rahoituksen saatavuus. Kolme neljästä eteläsavolaisesta yrityksestä arvioi rahoittajien luottopolitiikan kiristyneen viimeisen vuoden aikana.
Kangasvuokot aloittelevat kukintaansa Etelä-Savossa28.4.2025 12:50:51 EEST | Tiedote
Jo vuonna 1952 rauhoitettu ja uhanalaisuudeltaan vaarantuneeksi luokiteltu kangasvuokko aloittelee kukintaansa. Etelä-Savon ELY-keskus pyysi viime vuonna kansalaisia ilmoittamaan tietämistään kangasvuokkojen esiintymispaikoista. ELY-keskus sai ilahduttavasti tietoja useista aiemmin viranomaisen tietojen ulkopuolelle jääneistä esiintymispaikoista. Tiedossa olevia kangasvuokon esiintymispaikkoja voi edelleen ilmoittaa luonnonsuojeluasiantuntija Juho Kolehmaiselle osoitteeseen juho.kolehmainen@ely-keskus.fi
Etelä-Savon ELY-keskus jakoi avustuksia vesistöjen kunnostukseen23.4.2025 12:46:48 EEST | Tiedote
Etelä-Savossa myönnettiin avustuksia vesistökunnostuksiin yli 300 000 euron edestä. Yhteensä avustushakemuksia tuli 17 kappaletta, joista 13 sai myönteisen avustuspäätöksen. Vesistöissä tehtävien toimenpiteiden lisäksi avustusta myönnettiin kolmelle valuma-aluelähtöiselle suunnittelu- ja toimenpidehankkeelle. Avustetuilla hankkeilla edistetään vesistöjen monipuolista käyttöä ja hyvää ekologista tilaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme