Tulevana kesänä Luoston matkailukeskukseen rakentuu kiertoliittymä
Sodankylään Luoston matkailukeskukseen rakennetaan kiertoliittymä maantielle 962. Kiertoliittymän rakentamisen ajaksi liikenne ohjataan kiertoreiteille. Työt alkavat kesäkuussa.

Lapin ELY-keskus rakennuttaa Sodankylään, Luoston matkailukeskukseen kiertoliittymän. Urakkaan kuuluu kiertoliittymän rakentaminen maantien 962 Pyhä-Luostontie ja Luostontien liittymäalueelle. Urakkaan sisältyvä maantien 962 jakso on pituudeltaan n. 500 m ja Luostontie -katu noin 100 m. Urakkaan sisältyy myös tievalaistuksen uusiminen.
Kiertoliittymän rakentamisen myötä nykyisen tien rakenteet uusitaan ja tasausta nostetaan. Työnaikainen ajoneuvoliikenne sekä pyöräily ja jalankulku ohjataan kiertoreiteille.
Urakan rakentamistyöt alkavat kesäkuussa ja urakan on tarkoitus valmistua lokakuussa 2025. Urakoitsijana toimii Napapiirin Kuljetus Oy.
Hanke on Euroopan unionin osarahoittama.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Liikenteen asiakaspalvelu
puh. 0295 020 600,
liikenteen.asiakaspalvelu@ely-keskus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Selvitys Soklin ahojen ja muiden luontaisesti puuttomien kivennäismaiden kasvillisuudesta on valmistunut15.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Lapin ELY-keskus on julkaissut selvityksen siitä, miten Soklin ahot eroavat muualla sijaitsevista luontaisesti puuttomista kivennäismaista. Selvityksessä on myös kartoitettu puuttomien kivennäismaiden sijaintia ja yleisyyttä sekä tutkittu puuttomuuden syitä. Selvitykseen koottu vihjeaineisto Suomen luontaisesti puuttomista kivennäismaista on saatavissa Lapin ELY-keskuksesta.
Traffic on Tornio bridge to be cut off on 3 September 2025 at 6:00 am and reinstated on 6 September 2025 at 6:00 am – the interruption will cause significant disruptions for heavy traffic12.8.2025 11:21:18 EEST | Press release
The bridge over Tornionjoki river on Highway 29 (E4) will be closed to traffic from 6:00 am on 3 September 2025 to 6:00 am on 6 September 2025. The reason for the traffic interruption is the space required by concrete equipment, allowing concrete the time to harden, and ensuring traffic and occupational safety. For the duration of the traffic interruption, traffic will be directed to detours, which will result in significant disruptions for road users, especially heavy traffic.
Tornion silta katkaistaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.00 – katko aiheuttaa raskaalle liikenteelle merkittävää haittaa12.8.2025 11:10:54 EEST | Tiedote
Valtatiellä 29 (E4) sijaitseva Tornionjoen ylittävä silta suljetaan liikenteeltä 3.9.2025 klo 6.00 ja palautetaan liikenteelle 6.9.2025 klo 6.00. Liikennekatkon syynä ovat betonointikaluston tilantarve, betonin kovettumisen turvaaminen sekä liikenne- ja työturvallisuus. Liikennekatkon ajaksi liikenne ohjataan kiertoreiteille ja tämä aiheuttaa tienkäyttäjille, erityisesti raskaalle liikenteelle, merkittävää haittaa.
Lapissa paikoin runsaasti sinilevää31.7.2025 13:30:00 EEST | Tiedote
Lapin järvillä on tehty useita havaintoja sinilevästä. Pääosin määrät ovat olleet pieniä, mutta paikoin sinilevää on ollut myös runsaasti.
Linja-autoliikenne reitillä Kuusamo–Posio–Rovaniemi käynnistyy jälleen 6.8.202525.7.2025 09:23:38 EEST | Tiedote
Kuusamon ja Rovaniemen välinen linja-autoliikenne käynnistyy jälleen 6.8. Vuoroja ajetaan talvikaudella maanantaista perjantaihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme