HSY

HSY vähensi kasvihuonepäästöjään yli neljänneksen edellisvuodesta

24.4.2025 14:41:39 EEST | HSY | Tiedote

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vähensi toiminnasta aiheutuvia päästöjään vuonna 2024 yli neljänneksen edellisvuoteen verrattuna. Voimakkaasti pienentynyt päästökertymä oli yhteensä 79 000 tonnia hiilidioksidisiksi muutettuna.

HSY:n toiminnasta aiheutuvat kasvihuonekaasupäästöt 2014–2024. Viimeisen kymmenen vuoden aikana päästöt ovat vähentyneet yli 50 prosenttia.
HSY:n toiminnasta aiheutuvat kasvihuonekaasupäästöt 2014–2024. Viimeisen kymmenen vuoden aikana päästöt ovat vähentyneet yli 50 prosenttia.

Vuonna 2024 HSY:n toiminnasta aiheutuvat kasvihuonekaasupäästöt laskivat noin 27 prosenttia edellisvuodesta. Päästöjä on vähennetty korvaamalla fossiilisen energian käyttöä uusiutuvilla sekä kehittämällä jätteiden käsittelyprosesseista muodostuvien päästöjen hallintaa. Lisäksi ulkoistettujen työkone- ja kuljetustehtävien päästöjä on pienennetty sopimalla toimittajien kanssa, että he käyttävät uusiutuvaa energiaa HSY:n tilaamissa tehtävissä.  

Vuoden 2024 kasvihuonekaasupäästöjen vähentymisessä prosessiperäisten päästöjen hallinnalla oli suurin vaikutus. Määrällisesti eniten vähenivät jätevedenpuhdistuksessa muodostuvat päästöt. Pudotus vuoteen 2023 verrattuna oli yli 25 000 tonnia hiilidioksidiksi muutettuna. Vähennys vastaa siten yksinään lähes neljännestä edellisvuoden päästökertymästä. Yli neljänneksen vähenemään vaikuttivat lisäksi jo pitkään jatkunut kaatopaikkatoiminnan ja energiankäytön päästöjen väheneminen. Vuonna 2024 kaatopaikkatoiminnan päästöt vähenivät 44 prosenttia, kaukolämmön 27 prosenttia ja polttoaineiden käytöstä aiheutuvat päästöt 58 prosenttia. 

 - Suoraan HSY:n toiminnasta aiheutuvista kasvihuonekaasupäästöistä yli 95 prosenttia on peräisin biologisista prosesseista eli jäteveden puhdistuksesta, kompostoinnista sekä eloperäisen jätteen hajoamisesta vanhalla kaatopaikalla. Energiankäyttöön liittyviä päästöjä on hyvin vähän jäljellä, sillä valtaosa käytettävästä energiasta saadaan jo uusiutuvista lähteistä, kertoo HSY:n toimitusjohtaja Tommi Fred.

Katse kohdistuu typpioksiduulipäästöjen hallintaan  

HSY on viime vuosina työstänyt keinoja, joilla jätevedenkäsittelyn typpioksiduulipäästöjä voitaisiin vähentää. Typpioksiduuli (N2O) eli ilokaasu on erityisen voimakas kasvihuonekaasu, jota muodostuu luonnollisesti muun muassa jätevedenpuhdistamon aktiivilieteprosessissa. Olosuhteiden muutokset kuten toistuvat sulamisvaiheet talvisin ja niiden aikaansaama runsas ja viileä vesi voivat hetkellisesti häiritä puhdistamon aktiivilieteprosessia, jolloin typpioksiduulipäästöissä saattaa esiintyä lyhytaikaisia mutta määrältään huomattavia päästöpiikkejä. Toisaalta myös kaasun muodostumiseen vaikuttava typpikuorma on kasvanut merkittävästi: HSY:n puhdistamoille tulevassa jätevedessä yli 60 prosenttia vuodesta 2020. 

- Haasteista huolimatta vuonna 2024 jätevedenpuhdistuksen typpioksiduulipäästöt olivat alhaisimmat HSY:n mittaushistorian aikana, toteaa vesihuollon toimialajohtaja Mari Heinonen.  

Keinovalikoimaa jätevedenpuhdistuksen N2O-päästöjen hillintään on arvioitu sekä Viikinmäen että Blominmäen jätevedenpuhdistamoilla. Lupaavia tuloksia on tähän mennessä saatu muun muassa prosessikemikaalien syöttömuutoksilla ja määräoptimoinnilla suhteutettuna mitattuun typpioksiduulin muodostumiseen. Molemmilla HSY:n puhdistamoilla on käytössä laitostason vaikutuksen arvioinnin mahdollistamaa päästömittaustekniikkaa, mikä on alalla erittäin harvinaista niin Euroopan kuin maailman mittakaavassa.  

Faktalaatikko:  

  • HSY on seurannut toiminnastaan aiheutuvia kasvihuonekaasupäästöjä jo vuosien ajan. 
  • Eniten päästöjä muodostuu jätteiden käsittelyprosesseista kuten jäteveden puhdistuksesta sekä biojätteen ja jätevesilietteen kompostoimisesta. Kasvihuonekaasupäästöjä vapautuu myös kaatopaikan hajapäästönä.  
  • Seurattaviin päästöihin sisältyy myös HSY:n oman energian ja polttoaineiden käytön sekä keskeisten ulkoisten palveluiden kuten erilaisten kuljetustehtävien, materiaalien siirron ja käsittelyn energiankäytöstä aiheutuvat ilmastovaikutukset. 
  • Vuonna 2024 kokonaispäästöt olivat 79 000 tonnia hiilidioksidiksi muutettuna, joista omiin prosesseihin ja energiankäyttöön liittyvien päästöjen määrä oli noin 75 000 tonnia ja ulkoisiin palveluihin liittyvät kasvihuonekaasupäästöt noin 4000 tonnia hiilidioksidiksi muutettuna.  
  • HSY kulutti vuonna 2024 energiaa noin 205 000 megawattituntia (MWh), josta sähkön osuus oli 59 prosenttia, lämmön 39 prosenttia ja omien autojen ja työkoneiden osuus noin kaksi prosenttia. 
  • HSY:n uusiutuvan energian tuotanto vuonna 2024 oli 152 000 MWh sisältäen sähkön ja lämmöntuotannon sekä energian myynnin.  

Tiedot päästöistä ja energiankulutuksesta ovat saatavilla myös HSY:n avoimen datan sivuilla: Helsingin seudun ympäristöpalvelujen (HSY) energia- ja materiaalitaseet sekä kasvihuonekaasupäästöt

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.20279.10.2026 10:32:34 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.2027 alkaen. Lisä koskee kirjepostina toimitettavia paperilaskuja sekä pankin suoramaksusopimuksia. Asiakas voi välttää lisän siirtymällä sähköiseen laskutukseen. Yhden paperilaskun hinta on 3 euroa, joka sisältää arvonlisäveron 25,5 %. Hinta näkyy jatkossa jokaisella postitse toimitettavalla laskulla. Paperilaskulisällä katetaan paperilaskujen käsittelystä ja postittamisesta aiheutuvia kustannuksia sekä kannustetaan sähköiseen laskutukseen. Asiakkaat välttyvät lisämaksulta siirtymällä sähköiseen laskutukseen Sähköinen laskutustapa on vaivaton tapa vastaanottaa laskuja ja se vähentää paperijätettä. Siirtymällä sähköiseen laskutukseen paperilaskulisää ei peritä. Sähköisiä laskutustapoja ovat mm. verkkopankista tilattava e-lasku, yritysten verkkolasku ja sähköpostilasku.

Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2027 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit9.10.2026 10:30:45 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin viisi prosenttia ja perusmaksuja kahdeksan prosenttia 1.1.2027 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Kiinteistöjen jäteastioiden tyhjennysmaksut nousevat keskimäärin 2,6 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. Kirjepostina toimitettavasta laskusta aletaan periä paperilaskulisää. HSY:n hallitus päätti vuoden 2027 hinnat kokouksessaan 9.10.2026.

HSY:n hallituksen päätökset 9.10.2026 –maksut ja taksat vuodelle 20279.10.2026 10:29:59 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä HSY:n vuoden 2027 vesihuollon käyttö-, perus- ja liittymismaksut, vesihuollon palvelumaksuhinnaston ja jätehuollon taksan. Lisäksi päätettiin valita Pitkäkosken vedenpuhdistuslaitoksen PK2 selkeytys- ja suodatusosaston rakennusurakoitsijaksi Skanska Infra Oy. Hallitus päätti esittää seuraavat asiat HSY:n yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi: - HSY:n toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–2029 - vesihuollon investointiohjelma 2027–2046 sekä verkostojen tila ja saneeraustarpeetselvitys - jätehuollon investointiohjelma 2027–2046 - HSY:n strategia 2035. Hallitus merkitsi tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2026. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin esitysten mukaisesti. Lisätietoa aiemmin käsitellyistä ja muista kokouksessa käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta. Tiedot julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames HSY tiedo

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye