Työttömyyden kehitys Lapissa yhä koko maata myönteisempi
Maaliskuun lopussa Lapissa oli 8 440 työtöntä työnhakijaa. Lomautettujen määrä väheni. Työttömien osuus työvoimasta oli alin Pohjois-Lapissa ja Tunturi-Lapissa, eniten työttömien määrä kasvoi Rovaniemen seutukunnassa. Pitkäaikaistyöttömien määrä jatkoi kasvamistaan. Avoimien työpaikkojen määrän vähenemisessä on havaittavissa hidastumista.

Lapissa oli kuntien työllisyyspalveluissa maaliskuun lopussa lähes 8 440 työtöntä työnhakijaa, joista lomautettuja 1 045. Työttömiä oli yli 110 vähemmän kuin helmikuussa mutta 480 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. Lomautettujen määrä on laskussa. Työttömyyden lisääntymiseen liittyy edelleen aktivointiasteeseen laskettavien palveluihin osallistuvien määrän voimakas väheneminen.
Työttömien osuus työvoimasta oli maaliskuun lopussa 10,4 % ja koko maassa 11,8 %. Työttömyyden kehitys jatkui edelleen Lapissa koko maata myönteisempänä.
Pohjois- ja Tunturi-Lapissa työttömyys vähentynyt
Lapissa työttömien osuus työvoimasta oli alin Pohjois-Lapissa (6,9 %) ja Tunturi-Lapissa (7,3 %). Korkein osuus oli Itä-Lapin seutukunnassa (13,4 %). Myönteistä oli, että työttömyys väheni vuodentakaisesta Pohjois- ja Tunturi-Lapissa. Eniten työttömyys lisääntyi Rovaniemen seutukunnassa.
Lapin kaupunkien erot työttömyydessä ja sen kehityksessä ovat huomattavia. Työttömien osuus työvoimasta oli Kemissä Lapin korkein 15,8 % ja naapurikunnassa Torniossa Lapin kaupunkien alin 9,1 %. Työttömyys on lisääntynyt vuodentakaisesta kaupungeista eniten Rovaniemellä, mutta työttömien osuus työvoimasta oli vain hiukan yli keskimääräisen. Kemijärvellä työttömyys lisääntyi vuodentakaisesta Lapin kaupungeista vähiten.
Työttömyysjaksojen pitkittyessä pitkäaikaistyöttömyys lisääntyy
Pitkäaikaistyöttömyyden lisääntyminen jatkui maaliskuussa, joskin koko maata loivempana. Lapin työttömistä 2 210 oli ollut työttömänä yhdenjaksoisesti yli vuoden, mikä on 13 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Koko maassa pitkäaikaistyöttömyys on lisääntynyt jo pidemmän aikaa ja kasvua vuodentakaiseen oli 26 %. Lapissa pitkäaikaistyöttömistä lähes joka toisen työttömyys on kestänyt yli kaksi vuotta.
Avointen työpaikkojen määrän väheneminen hidastunut
Maaliskuussa Työmarkkinatorille ilmoitettiin Lapin alueella yli 2 070 avointa työpaikkaa, mikä on yli 140 vähemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Kaikkiaan Lapissa oli maaliskuussa avoinna yli 5 800 työpaikkaa.
Työpaikkoja ilmoitettiin avoimeksi eniten hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöille, rakennustyöntekijöille, myyjille, palvelutyöntekijöille, opettajille, siivoojille ja rakentamisen avustaville työntekijöille.
Seuraava työllisyyskatsaus (huhtikuu) julkaistaan 22.5.2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus:
Johtava asiantuntija Tiina Keränen, 0295 037 830
Kuvat

Linkit
- Uusin Lapin työllisyyskatsaus
- Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset
- Työllisyyskatsaukset –sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot)
- Työmarkkinatilastot
- Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (KEHA-keskus)
- Työnvälitystilaston tilastokanta
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Lapin tulvatilanne jatkuu rauhallisena22.5.2025 09:47:27 EEST | Tiedote
Ivalojoen ja Ounasjoen tulvat ovat huipussaan. Tornionjoen, Muonionjoen ja Tenojoen tulvahuippuja ennustetaan kuun vaihteeseen. Lapin vesistöjen tulvat ovat jäämässä keskimääräistä pienemmäksi. Isoista jokivesistöistä Tenojoella ja Juutuanjoella tulvahuipun ennustetaan nousevan keskimääräistä suuremmaksi odottavissa olevan nopean lumen sulamisen vuoksi.
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Lyypäkin tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta22.5.2025 09:35:20 EEST | Tiedote
Lyypäkin suunniteltu tuulivoimatuotannon alue sijoittuisi Runkauksen, Kuivasjärven sekä Martimoaapa-Lumiaapa-Penikoiden Natura 2000 -verkostoon kuuluvien alueiden lähialueelle. YVA-menettelyn yhteydessä on toteutettu hankkeen Natura-arviointi. Natura-arvioinnista saaduissa lausunnoissa on katsottu, etteivät Natura-arvioinnit kaikilta osin täytä asianmukaiselle arvioinnille asetettuja vaatimuksia. Lausuntojen mukaan ei voida varmistua siitä, ettei Lyypäkin tuulivoimahanke merkittävästi heikennä luonnonarvoja, joiden suojelemiseksi alue on sisällytetty Natura 2000 -verkostoon.
Työttömyys kasvoi koko maata lievemmin Lapissa22.5.2025 08:33:37 EEST | Tiedote
Työttömien määrä lisääntyi huhtikuun aikana Lapissa tyypillisen kausivaihtelun mukaisesti. Vaikka työttömyys kasvoi vuoden takaiseen verrattuna, kasvu oli lievempää kuin koko maassa. Seutukunnista Tunturi- ja Pohjois-Lapissa työttömiä vähemmän kuin vuotta aiemmin. Työmarkkinatorille ilmoitettiin lähes 650 työpaikkaa vähemmän kuin vuotta aiemmin.
Suomu saa kesällä uuden kävely- ja pyöräilyväylän20.5.2025 12:59:37 EEST | Tiedote
Maantielle 9452 (Räisäläntie) rakennetaan kesällä uusi kävely- ja pyöräilyväylä välille Usvakummuntie-Valtatie 5. Rakennustyöt alkavat kesäkuussa.
Lohijärven ja Leukumanpään kylien alueella vireillä hakuprosessi valtakunnallisesti arvokkaan maisemanhoitoalueen perustamiseksi20.5.2025 09:45:00 EEST | Tiedote
Valtakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden säilyminen ja kulttuuriarvot voidaan turvata perustamalla valtakunnallisesti arvokkaita maisemanhoitoalueita. Valtakunnallisia maisemanhoitoalueita on Suomessa seitsemän, joiden lisäksi kaksi muuta aluetta on perustamisvaiheessa. Maisemanhoitoalueista neljä ja yksi perustamisvaiheessa oleva sijaitsevat Lapissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme