Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Hallitus nostaa koulutustasoa – lisää aloituspaikkoja ja opintoseteli ilman opiskelupaikkaa jääneille

Jaa

Suomi tarvitsee korkeasti koulutettuja osaajia – ja yhä useampi nuori tarvitsee mahdollisuuden päästä opintojen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä pitää hallituksen kehysriihen päätöksiä merkittävänä suunnanmuutoksena: korkeakoulujen aloituspaikkoja lisätään ja ilman opiskelupaikkaa jääneille tarjotaan maksuton opintoseteli avoimiin korkeakouluopintoihin.

Milla Lahdenperä. Kuvaaja: Kimmo Falck.
Milla Lahdenperä. Kuvaaja: Kimmo Falck.

Hallitus helpottaa siirtymistä toiselta asteelta korkeakouluopintoihin koulutustason nostamiseksi. Kehysriihessä päätettiin sekä lisätä korkeakoulujen aloituspaikkoja, että ottaa käyttöön maksuton 30 opintopisteen opintoseteli avoimeen yliopistoon tai avoimeen ammattikorkeakouluun.

Lahdenperän mukaan kumpikin toimi on kovasti odotettu ja toivottu. Suomessa nuorten ikäluokkien koulutustaso on selvästi alle OECD-maiden keskitason, ja useat toimialat raportoivat korkeasti koulutetun työvoiman kasvavasta tarpeesta.

”Pitkäaikaisena tavoitteenamme on ollut nostaa nuorten ikäluokkien koulutustasoa. Tämä asia on mahdollista hoitaa kuntoon etenkin helpottamalla ilman opiskelupaikkaa tai korkeakoulututkintoa olevien pääsemistä korkeakoulutukseen”, Lahdenperä toteaa.

”Tänäkin keväänä useat tuhannet nuoret jäävät ilman korkeakoulupaikkaa. Se ei ole inhimillisesti eikä yhteiskunnallisesti kestävää”, Lahdenperä lisää.

Kehysriihessä päätettiin toteuttaa ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, toisen asteen koulutuksesta valmistuneille, maksuton 30 opintopisteen opintoseteli avoimeen yliopistoon tai avoimeen ammattikorkeakouluun.

”Opintoseteli mahdollistaa opintojen aloittamisen, vaikka yhteishaussa korkeakoulun ovet eivät heti aukeaisikaan. Mahdollisuus aloittaa opintoja avoimissa opinnoissa on hyväksi sekä opiskelijalle itselleen, että yhteiskunnalle. Osaaminen kasvaa ja opinnot voisivat toimia sellaisenaan väyläopintoina korkeakouluun useammille” Lahdenperä sanoo.

Lahdenperän mukaan uudistus on toivottu siinäkin mielessä, että suoraan jatko-opintoihin jatkamista suunnittelevien opiskelijoiden määrä on laskenut merkittävästi viime vuosien aikana ja vastaavasti välivuotta suunnittelevien kasvanut tasaisesti. 

”Suomessa on asetettu tavoitteeksi, että puolet nuorista suorittaa korkeakoulututkinnon. Tämä tavoite ei toteudu, ellei mahdollisuuksia opintoihin kiinni pääsemiseksi lisätä”, Lahdenperä lopettaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Vikman: Miinasopimuksesta irtautuminen vahvistaa Suomen puolustuskykyä19.6.2025 12:22:39 EEST | Tiedote

Eduskunta hyväksyi tänään esityksen Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi. Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan tärkein tehtävä on turvata itsenäisyys ja alueellinen koskemattomuus sekä estää sotilaallinen konflikti. Kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman painottaa, että päätös on välttämätön muuttuneessa turvallisuusympäristössä ja vahvistaa Suomen puolustuskykyä.

Kokoomuksen Laiho: Eduskunta hyväksyi valinnanvapauskokeilun, lääkärille pääsy helpottuu yli 65-vuotiaille18.6.2025 16:11:55 EEST | Tiedote

Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen Kela-korvauskokeilusta, jossa yli 65-vuotiaat voivat jatkossa päästä valitsemalleen yleislääkärille noin 28 euron asiakasmaksulla. Samalla määrätyt tutkimukset korvataan 50-prosenttisesti. Hallituksen tavoitteena on parantaa suomalaisten hoitoon pääsyä ja hyödyntää tehokkaammin yksityistä sote-kapasiteettia. Kokeilu luo myös ensimmäistä kertaa hintakaton Kela-korvattaviin lääkärikäynteihin.

Kokoomuksen Castrén: Arviointimenettelyllä turvataan asukkaiden palvelut – alueiden yhdistäminen ei automaattisesti edessä17.6.2025 17:02:43 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää arviointimenettelyn Itä-Uudenmaan, Keski-Suomen ja Lapin hyvinvointialueilla. Kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Maaret Castrén painottaa, että hallituksen tavoitteena on turvata alueiden asukkaiden tarvitsemat palvelut: arviointimenettely ei automaattisesti tarkoita alueiden yhdistämistä.

Kokoomuksen Väyrynen: Arviointimenettely on mahdollisuus turvata palvelut Keski-Suomessa – Honkosen syytökset kohtuuttomia17.6.2025 15:55:49 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeriö on päättänyt käynnistää arviointimenettelyn Keski-Suomen, Itä-Uudenmaan ja Lapin hyvinvointialueilla. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrynen korostaa, että arviointimenettelyn tavoite on ennen kaikkea varmistaa, että alueiden asukkaat saavat tarvitsemansa sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut nyt ja tulevaisuudessa. Väyrynen korostaa, että tavoitteena ei ole alueiden yhdistäminen vaan se, että palvelut turvataan ja talous saadaan kestävälle pohjalle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye