Hallitus nostaa koulutustasoa – lisää aloituspaikkoja ja opintoseteli ilman opiskelupaikkaa jääneille
24.4.2025 13:53:59 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Suomi tarvitsee korkeasti koulutettuja osaajia – ja yhä useampi nuori tarvitsee mahdollisuuden päästä opintojen alkuun. Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä pitää hallituksen kehysriihen päätöksiä merkittävänä suunnanmuutoksena: korkeakoulujen aloituspaikkoja lisätään ja ilman opiskelupaikkaa jääneille tarjotaan maksuton opintoseteli avoimiin korkeakouluopintoihin.

Hallitus helpottaa siirtymistä toiselta asteelta korkeakouluopintoihin koulutustason nostamiseksi. Kehysriihessä päätettiin sekä lisätä korkeakoulujen aloituspaikkoja, että ottaa käyttöön maksuton 30 opintopisteen opintoseteli avoimeen yliopistoon tai avoimeen ammattikorkeakouluun.
Lahdenperän mukaan kumpikin toimi on kovasti odotettu ja toivottu. Suomessa nuorten ikäluokkien koulutustaso on selvästi alle OECD-maiden keskitason, ja useat toimialat raportoivat korkeasti koulutetun työvoiman kasvavasta tarpeesta.
”Pitkäaikaisena tavoitteenamme on ollut nostaa nuorten ikäluokkien koulutustasoa. Tämä asia on mahdollista hoitaa kuntoon etenkin helpottamalla ilman opiskelupaikkaa tai korkeakoulututkintoa olevien pääsemistä korkeakoulutukseen”, Lahdenperä toteaa.
”Tänäkin keväänä useat tuhannet nuoret jäävät ilman korkeakoulupaikkaa. Se ei ole inhimillisesti eikä yhteiskunnallisesti kestävää”, Lahdenperä lisää.
Kehysriihessä päätettiin toteuttaa ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, toisen asteen koulutuksesta valmistuneille, maksuton 30 opintopisteen opintoseteli avoimeen yliopistoon tai avoimeen ammattikorkeakouluun.
”Opintoseteli mahdollistaa opintojen aloittamisen, vaikka yhteishaussa korkeakoulun ovet eivät heti aukeaisikaan. Mahdollisuus aloittaa opintoja avoimissa opinnoissa on hyväksi sekä opiskelijalle itselleen, että yhteiskunnalle. Osaaminen kasvaa ja opinnot voisivat toimia sellaisenaan väyläopintoina korkeakouluun useammille” Lahdenperä sanoo.
Lahdenperän mukaan uudistus on toivottu siinäkin mielessä, että suoraan jatko-opintoihin jatkamista suunnittelevien opiskelijoiden määrä on laskenut merkittävästi viime vuosien aikana ja vastaavasti välivuotta suunnittelevien kasvanut tasaisesti.
”Suomessa on asetettu tavoitteeksi, että puolet nuorista suorittaa korkeakoulututkinnon. Tämä tavoite ei toteudu, ellei mahdollisuuksia opintoihin kiinni pääsemiseksi lisätä”, Lahdenperä lopettaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Milla LahdenperäKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: Nyt ei pidä puhua Suomea alaspäin, vaan vahvistaa luottamusta tulevaan, kun talous on kääntynyt kasvu-uralle31.5.2026 09:55:23 EEST | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu pitkään odotettuja myönteisiä uutisia. Alkuvuoden talouskasvu osoittaa, että Suomi on kääntymässä kasvu-uralle. OECD:n vertailussa Suomen kasvu oli alkuvuonna Euroopan kärkeä, ja Tilastokeskuksen mukaan bruttokansantuote kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Tämä on tärkeä viesti suomalaisille kotitalouksille, yrityksille ja koko yhteiskunnalle: Suomen talous ei ole pysyvästi pysähtynyt. Käänne on alkanut näkyä myös luvuissa.
Kokoomuksen Kopra: SDP:n politiikka nojaa synkkyyteen – uskottava vaihtoehto puuttuu30.5.2026 19:34:48 EEST | Tiedote
SDP:n linja on muuttunut yhä synkemmäksi samaan aikaan, kun taloudessa näkyy orastavia valonmerkkejä: inflaatio on taittunut, korot laskeneet ja investointeja käynnistyy. Silti SDP maalaa kuvaa Suomesta, jossa mikään ei toimi.
Kokoomuksen Partanen: SDP rakensi mörön ja pelottelee sillä suomalaisia29.5.2026 16:05:59 EEST | Tiedote
Hallitus ei ole esittänyt leikkauksia sunnuntai- tai ylityökorvauksiin, eikä pääministeri Petteri Orpo ole jättänyt asiasta mitään tulkinnanvaraa, sanoo kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen. Samaan aikaan kun SDP rakentaa itse luomiaan uhkakuvia, Kokoomus tekee työtä sen eteen, että Suomi nousisi takaisin kasvun, työllisyyden ja hyvinvoinnin kärkeen.
Kokoomuksen Vuornos: Vihriälä puuttuu oikeaan ongelmaan väärällä keinolla29.5.2026 12:58:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos sanoo, että lukukausimaksut eivät ratkaise Suomen koulutustason nostoa. Vuornoksen mukaan aloituspaikkoja on jo nyt riittävästi sitä varten, että 60 prosenttia nuorista saavuttaisi korkeakoulututkinnon, mutta aloituspaikat ovat väärissä paikoissa ja väärillä aloilla.
Kokoomuksen Fagerström: Pitkän harmaan jakson jälkeen Suomesta kuuluu viimein hyviä uutisia29.5.2026 10:35:22 EEST | Tiedote
Moni suomalainen on viime vuosina joutunut lykkäämään unelmiaan, kiristämään kukkaronnyörejä ja kantamaan huolta tulevaisuudesta. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan tuoreet talousluvut antavat vihdoin syytä uskoa siihen, että Suomi on kääntämässä suuntaansa parempaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme