Yrityskysely Trumpin tulleista: lähes 60 prosenttia vientiyrityksistä varautuu USA-viennin vähentymiseen
EK:n yrityskyselyn mukaan 58 prosenttia suomalaisista vientiyrityksistä arvioi Yhdysvaltojen vientinsä vähenevän, jos 10 + 20 prosentin lisätullit toteutuvat EU:ta koskien. Tuotantoa ei silti olla siirtämässä Atlantin toiselle puolelle: vain alle 12 prosenttia vientiyrityksistä aikoo lisätä paikallista tuotantoa Yhdysvalloissa. Kyselytulokset alleviivaavat tarvetta siihen, että EU:n onnistuisi neuvotteluteitse välttämään tullien voimaantulo.
Elinkeinoelämän keskusliiton toimitusjohtaja Jyri Häkämiehen mukaan Yhdysvaltain viennin heikennykset voidaan vielä välttää:
”Lisätullien 90 päivän aikalisä pitää nyt käyttää maksimaalisesti hyväksi. Suomalaisten vientiyritysten etua ajaisi se, että EU ja Yhdysvallat saavuttaisivat neuvotteluratkaisun ja lisätullit peruuntuisivat”.
Maailmankaupan kriisiaikoina korostuvat kaikki ne toimet, jotka Suomella ja EU:lla on omissa käsissä:
"Elinkeinoelämä odottaa EU:lta sekä sisämarkkinoiden kehittämistä että uusien kauppasopimusten nopeaa aikaansaamista Aasiassa ja Latinalaisessa Amerikassa.”
Muutkin merkittävät kasvumahdollisuudet on hyödynnettävä. Suomen on oltava hereillä, jotta pääsemme tarjoamaan osaamista esimerkiksi Ukrainan jälleenrakentamiseen.
Kotimaassa on Häkämiehen mukaan jatkettava määrätietoisia toimia talouskasvun vauhdittamiseksi vahvistamalla yritystemme kansainvälistä kilpailukykyä ja tehostamalla vienninedistämistä:
"Hallituksen uudistama Team Finland -vienninedistämiskoneisto on saatava nopeasti ja ketterästi vastaamaan vientiyritysten akuutteihin tarpeisiin, kun toimintaympäristö on poikkeuksellisen haastava. Tähän tarvitaan toimivaa BusinessFinland–ulkoministeriö-yhteistyötä yhdessä elinkeinoelämän kanssa."
EK:n yrityskyselyn keskeiset tulokset
- 10 + 20 prosentin lisätullien vaikutus: Yrityksistä 58 prosenttia arvioi vientinsä Yhdysvaltoihin vähenevän, näistä lähes 17 prosenttia merkittävästi ja 2 prosenttia arvioi viennin päättyvän kokonaan.
- Lisätullien vaikutus liikevaihtoon: Yrityksistä 28 prosenttia ilmoittaa pystyvänsä siirtämään tullit kokonaan asiakkaan maksamiin hintoihin ja 37 prosenttia jakaa lisäkulut amerikkalaisen asiakkaan kanssa laskemalla myyntikatettaan.
- Lisätullien vaikutus pitkällä aikajänteellä: Yrityksistä 12 prosenttia ilmoittaa lisäävänsä paikallista tuotantoa ja kumppanuuksia Yhdysvalloissa, 49 prosenttia ilmoittaa jatkavansa nykyisellä liiketoimintamallilla ja 40 prosenttia uskoo vähentävänsä liiketoimintaa Yhdysvalloissa sekä hakee uusia markkinoita muualta.
- Vaikutus suurvaltojen markkina-asemaan: Yrityksistä 4 prosenttia uskoo Yhdysvaltojen aseman vahvistumiseen, 52 prosenttia näkee Kiinan aseman vahvistuvan ja 25 prosenttia Euroopan aseman vahvistuvan.
- Vaikutus EU:n ja Suomen vientipainotuksiin: Yrityksistä 55 prosenttia vahvistaisi kumppanuuksia kaikkien keskeisten kauppakumppanien kanssa ja 34 prosenttia panostaisi EU:n sisämarkkinoiden toimivuuteen. 7 prosenttia vahvistaisi kumppanuutta ensisijaisesti Yhdysvaltojen kanssa ja 2 prosenttia Kiinan kanssa.
- Vaikutus Suomen viennin kilpailukykyyn: Yrityksistä 60 prosenttia vahvistaisi Suomen hintakilpailukykyä kotimaisten kustannusten nousua hilliten. 23 prosenttia vahvistaisi yritysten kannattavuutta yritysverotusta keventämällä ja 11 prosenttia lisäsi yritysten riskinkestävyyttä vientirahoituksen kautta.
Yrityskyselyyn vastasi 467 EK:n jäsenyritystä, joista 260 oli vientiyrityksiä. Tulokset on koostettu näiden vientiyritysten vastausten perusteella. Kysely toteutettiin 10.4.–22.4.2025.
Tutustu tuloksiin infografiikan muodossa:https://ek.fi/wp-content/uploads/2025/04/EKn-yrityskysely_USA_tullit_25.4.25.pdf
Lisätiedot yrityskyselystä:
johtaja Timo Vuori, puh. 050 553 5319
Yhteyshenkilöt
Satu ToivonenTiedottaja
Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
EU:n ilmastotavoite vuodelle 2040 luo myönteistä näkymää puhtaille investoinneille2.7.2025 15:10:08 EEST | Tiedote
Komissio ehdottaa 90 prosentin päästövähennystavoitetta vuodelle 2040 ja tarjoaa samalla jäsenmaille uusia joustomahdollisuuksia sen saavuttamiseksi. Esitys istuu EK:n jo aiemmin liittojensa kanssa määrittelemään tavoitehaarukkaan. Puhtaan siirtymän investoinnit saavat tästä positiivista näkymää pitkälle eteenpäin. Komissio antoi tänään odotetun ehdotuksensa EU:n ilmastolain muuttamiseksi niin, että vuoden 2040 ilmastotavoite olisi 90 prosenttia verrattuna vuoden 1990 päästöihin. Näin EU edistää tavoitettaan saavuttaa ilmastoneutraalisuus vuoteen 2050 mennessä. Ehdotettu 2040-tavoite sisältäisi jäsenmaille tarjottuja joustoja. Maat voisivat esimerkiksi huomioida päästövähennyksissään myös EU:n ulkopuolella toteutettuja ilmastotoimia. Näiden kansainvälisten päästövähennysyksiköiden käyttöönotto on komission aiempaan ilmastopolitiikkaan verrattuna selkeä muutos, jossa on kuultu sekä jäsenmaiden että elinkeinoelämän toiveita kustannustehokkaampien päästövähennysten sallimisesta. EU:n 2040
MEDIAKUTSU 7.7. - Trumpin aikaraja umpeutuu; mitä EU:n ja USA:n tullidiililtä odotetaan?1.7.2025 10:31:00 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Trumpin aikaraja umpeutuu – mitä EU:n ja USA:n tullidiililtä odotetaan? Aika: ma 7.7. klo 14 – 14.30 Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus USA:n ja EU:n tullineuvotteluissa odotetaan ratkaisua tai ainakin merkittävää välietappia, kun presidentti Trumpin asettama takaraja umpeutuu 8.7. Tervetuloa kuulemaan EK:n kansainvälisestä kaupasta ja kauppapolitiikasta vastaavan johtajan Timo Vuoren arvioita: Trump on uhannut asettaa EU:lle peräti 50 prosentin lisätullit, jos EU ei helpota amerikkalaisyritysten toimintaa sisämarkkinoillaan. Mitä voi päätellä neuvotteluiden etenemisestä? Syttyykö transatlanttinen kauppasota, jos diiliä ei synny? Mitkä ovat realistiset vaihtoehdot ja mitä ne tarkoittaisivat Euroopan taloudelle ja Suomen viennille? Maailmantilanne on saanut EU:n vauhdittamaan uusia kauppadiilejä myös muissa maanosissa. Kesän aikana toivotaan viimeistä sinettiä Mercosur-kauppasopimukselle, joka avaisi Suomenkin vientiyrityksille pääsyn Latinalaisen Amerikan jättimarkki
Elinkeinoelämän luottamus loivassa nousussa27.6.2025 08:00:18 EEST | Tiedote
Yritysten talousluottamus oli kesäkuussa kokonaisuutena aavistuksen nousussa. Teollisuudessa ja palveluissa pientä luottamuksen kasvua, rakentaminen ja vähittäiskauppa alaspäin.
EU:n valtiontukijoustot jatkuvat pitkälle tulevaisuuteen – riskit kilpailun vääristymisestä ilmeisiä25.6.2025 18:06:00 EEST | Tiedote
Komissio teki 25.6. päätöksen valtiontukijoustojen jatkumisesta. EU:n jäsenmaiden sallitaan jakaa avokätisiä valtiontukia yrityksilleen aina vuoden 2030 loppuun saakka.
EK: Työttömyysturvan ja työmarkkinatuen yhdistäminen vasta ensiaskel kohti yleistukea19.6.2025 07:33:49 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto EK pitää hallituksen esitystä työttömyysturvan peruspäivärahan ja työmarkkinatuen yhdistämisestä erinomaisena uudistuksena. Uudistuksen myötä sosiaalituki selkeytyy ja vie kohti työtä kannustavaa yleistukimallia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme