Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha
24.4.2025 14:41:53 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.

Viime viikolla liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) valitteli puolueensa pää-äänenkannattajan ohjelmassa (Suomen Uutiset 17.4.), ettei hänellä ministerinä ole riittävästi valtaa Yleisradio Oy:hyn vaatiakseen siltä läpinäkyvyyttä ja avoimuutta. Samalla hän maalaili, kuinka itse uudistaisi yhtiötä erottamalla sen johdon.
– Ministeri antoi ohjelmaa edeltävänä päivänä hallituksen esitykset, joilla lisätään Ylen toiminnan julkisuutta parlamentaarisen työryhmän linjausten mukaisesti sekä toimeenpannaan EU:n mediavapaussäädös, jonka tarkoituksena on vahvistaa tiedotusvälineiden riippumattomuutta. On huolestuttavaa, että vastuuministerinä Ranne katsoo voivansa nakertaa kommenteillaan syksyllä vaivalla saavutettua sopua, kansanedustaja Pinja Perholehto hämmästelee.
– Ministerin tehtäviin ei kuulu spekuloida toreilla eikä podcasteissa valtionyhtiön johdon irtisanomisella, varsinkaan omistajaohjausvastuussa olevan. Tämä on sekä vastuutonta että riskialtista. Ministerin julkiset moitteet Ylen johdosta ja puheet irtisanomishaluista voidaan tulkita ministerin harjoittamaksi painostukseksi, joka sopii huonosti länsimaisen demokratian ja suomalaiseen näkemykseen riippumattoman median suojelusta. Ministerivastuun hahmottamisessa tukea saa varmasti valtioneuvoston omistajaohjausyksiköltä tai oikeuskanslerilta, lisää kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen.
Digitaalisen kehityksen myötä media on pirstaloitunut eri kanaviin ja synnyttänyt lukuisia uusia toimijoita, mutta toisaalta esimerkiksi paikallislehtien omistus on keskittynyt. Mediakentällä kiihtyvä kamppailu huomiosta on herättänyt Ylen vahvaan asemaan kohdistuvaa kritiikkiä.
– Kotimaisen kaupallisen median toimintaedellytykset eivät Ylestä leikkaamalla parane, vaan ne heikkenevät, koska Yle tekee niiden kanssa merkittävää yhteistyötä. Yle on riittävän suuri toimija kyetäkseen varmistamaan alueellisesti kattavien suomenkielisten uutisten saatavuuden kansainvälisten jättiyhtiöiden puristuksessa. Kansalaisten luottamus Yleen ei horju, ja tämä on olennaista vakauden edistämisen ja pahantahtoisten vaikuttamisyritysten ennaltaehkäisemisen takia. Erityisesti näinä maailmanaikoina vahva Yle on turvallisuuden tae, kansanedustaja Marko Asell toteaa.
Hallituspuolueisiin kuuluvien nuorisojärjestöjen edustajien kansalaisaloite Yle kuriin nyt! (KAA 7/2024 vp) on tänään eduskunnassa ainoassa käsittelyssä. Liikenne- ja viestintävaliokunta esittää yksimielisesti aloitteen hylkäämistä.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: SDP on suomalaisten luotetuin talouspuolue – hallituksen herpaantunut ote näkyy ihmisten luottamuksessa19.3.2026 13:19:16 EET | Tiedote
Tuore Maaseudun Tulevaisuuden kysely osoittaa, että suomalaiset luottavat talouden hoidossa eniten Sosialidemokraatteihin. Noin joka viides vastaaja pitää SDP:tä parhaana vaihtoehtona Suomen talouspolitiikan suunnannäyttäjäksi. SDP nousee luotetuimmaksi puolueeksi kaikissa ikäryhmissä ja laajasti eri puolilla maata. Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ei pidä tätä yllätyksenä – kansa on puhunut.
Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työyhteisöselvitys valmistui19.3.2026 11:15:00 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä tilasi Työterveyslaitokselta (TTL) työyhteisöselvityksen saadakseen ulkopuolisen ja luotettavan tahon näkemyksen työyhteisön tilanteesta. TTL:n asiantuntijat haastattelivat kaikki ryhmän työntekijät. Selvityksessä ei noussut tietoon uusia häirintätapauksia. Kaikki ryhmässä tapahtuneet tapaukset ovat olleet jo aiemmin pääsihteerin tiedossa, ja niihin on puututtu sisäisesti tapahtumien jälkeen.
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on havahtunut vihdoin omiin ongelmiinsa18.3.2026 15:43:29 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly pitää hyvänä, että hallitus on havahtunut vihdoin itse aiheuttamiinsa ongelmiin ja pyrkii korjaamaan niitä. Esityksen perusongelma, eli määräaikaisten työsopimusten lisääminen ja vieläpä ilman kunnollista perustetta, kuitenkin säilyy, korostaa Lyly.
SDP:n Kim Berg: Alipalkkaus jää usein ilman seuraamuksia – lainsäädännössä selvä aukko18.3.2026 15:30:20 EET | Tiedote
Kansanedustaja Kim Berg (sd.) korostaa, että työperäiseen hyväksikäyttöön puuttuva lainsäädäntö on tarpeellinen, mutta jättää edelleen katveeseen laajan joukon työntekijöitä, jotka kohtaavat alipalkkausta ilman, että se täyttää rikoksen tunnusmerkistöä.
SDP:n Suhonen: Rikoslain kiristäminen ei yksin pysäytä työperäistä hyväksikäyttöä18.3.2026 14:07:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Timo Suhonen (sd.) pitää työperäisen hyväksikäytön kitkemistä tarpeellisena, mutta muistuttaa että hallituksen esitys ei ole yksinään riittävä. Hyväksikäyttöön puuttuminen edellyttää myös keinoja, joilla työntekijät pääsevät käytännössä paremmin turvaamaan oikeuksiansa. Suhonen korostaa ammattiliittojen kanneoikeuden merkitystä osana kokonaisuutta. Hän on tehnyt asiasta lakialoitteen laiksi järjestökanteesta työsuhteeseen liittyvässä riita-asiassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme