Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha
24.4.2025 14:41:53 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.

Viime viikolla liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) valitteli puolueensa pää-äänenkannattajan ohjelmassa (Suomen Uutiset 17.4.), ettei hänellä ministerinä ole riittävästi valtaa Yleisradio Oy:hyn vaatiakseen siltä läpinäkyvyyttä ja avoimuutta. Samalla hän maalaili, kuinka itse uudistaisi yhtiötä erottamalla sen johdon.
– Ministeri antoi ohjelmaa edeltävänä päivänä hallituksen esitykset, joilla lisätään Ylen toiminnan julkisuutta parlamentaarisen työryhmän linjausten mukaisesti sekä toimeenpannaan EU:n mediavapaussäädös, jonka tarkoituksena on vahvistaa tiedotusvälineiden riippumattomuutta. On huolestuttavaa, että vastuuministerinä Ranne katsoo voivansa nakertaa kommenteillaan syksyllä vaivalla saavutettua sopua, kansanedustaja Pinja Perholehto hämmästelee.
– Ministerin tehtäviin ei kuulu spekuloida toreilla eikä podcasteissa valtionyhtiön johdon irtisanomisella, varsinkaan omistajaohjausvastuussa olevan. Tämä on sekä vastuutonta että riskialtista. Ministerin julkiset moitteet Ylen johdosta ja puheet irtisanomishaluista voidaan tulkita ministerin harjoittamaksi painostukseksi, joka sopii huonosti länsimaisen demokratian ja suomalaiseen näkemykseen riippumattoman median suojelusta. Ministerivastuun hahmottamisessa tukea saa varmasti valtioneuvoston omistajaohjausyksiköltä tai oikeuskanslerilta, lisää kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen.
Digitaalisen kehityksen myötä media on pirstaloitunut eri kanaviin ja synnyttänyt lukuisia uusia toimijoita, mutta toisaalta esimerkiksi paikallislehtien omistus on keskittynyt. Mediakentällä kiihtyvä kamppailu huomiosta on herättänyt Ylen vahvaan asemaan kohdistuvaa kritiikkiä.
– Kotimaisen kaupallisen median toimintaedellytykset eivät Ylestä leikkaamalla parane, vaan ne heikkenevät, koska Yle tekee niiden kanssa merkittävää yhteistyötä. Yle on riittävän suuri toimija kyetäkseen varmistamaan alueellisesti kattavien suomenkielisten uutisten saatavuuden kansainvälisten jättiyhtiöiden puristuksessa. Kansalaisten luottamus Yleen ei horju, ja tämä on olennaista vakauden edistämisen ja pahantahtoisten vaikuttamisyritysten ennaltaehkäisemisen takia. Erityisesti näinä maailmanaikoina vahva Yle on turvallisuuden tae, kansanedustaja Marko Asell toteaa.
Hallituspuolueisiin kuuluvien nuorisojärjestöjen edustajien kansalaisaloite Yle kuriin nyt! (KAA 7/2024 vp) on tänään eduskunnassa ainoassa käsittelyssä. Liikenne- ja viestintävaliokunta esittää yksimielisesti aloitteen hylkäämistä.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Hallitus on informoinut eduskuntaa liian myöhään Suomen takausvastuusta Ukrainan tukilainasta. Yrittääkö valtiovarainministeri Purra kiertää eduskunnan, kun valmistelee EU:n yhteisvelkaa?29.1.2026 16:56:22 EET | Tiedote
EU-maiden johtajat sopivat joulukuussa Ukrainan tukemisesta 90 miljardilla eurolla vuosina 2026–27. Suomen arvioitu osuus vuonna 2027 maksuun tulevista velanhoitokustannuksista olisi noin 15 miljoonaa euroa. Hallitus on torstaina (29.1.) saattanut eduskunnan tietoon Suomen laskennallisen takausvastuun Ukrainan tukemiseen otettavasta lainasta. Tämä on liian myöhään, koska asiaa on jo eilen käsitelty Brysselissä.
SDP:n Lauri Lyly: AY-jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poisto on veronkiristys palkansaajille – SDP palauttaa oikeuden ensi vaalikaudella29.1.2026 10:45:49 EET | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen päätös poistaa ammattiliittojen jäsenmaksujen verovähennysoikeus on suora ja poikkeuksellinen veronkiristys palkansaajille. SDP pitää ratkaisua perusteettomana ja epäoikeudenmukaisena ja pyrkii palauttamaan työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennyskelpoisuuden ensi vaalikaudella, sanoo SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly.
SDP:n Perholehto: Hallitus tekee ennätyksiä myös asuntopolitiikassa29.1.2026 09:07:18 EET | Tiedote
– Orpon hallituskaudella katastrofiluku seuraa toistaan. Samaan aikaan kun Suomi on noussut EU:n ykköseksi työttömyydessä, myös asunnottomien määrä kasvaa jo toista vuotta peräkkäin. Hallituksen eriarvoistava asuntopolitiikka kulkee käsi kädessä sen epäonnistuneen työllisyys- ja talouspolitiikan kanssa, sanoo ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Marko Asell: Sähkönsiirron tehomaksu herättää huolta28.1.2026 16:41:24 EET | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) kysyy hallitukselta, johtaako suunnitteilla oleva sähkönsiirron tehomaksu kuluttajien kannalta kohtuuttomiin sähkösiirtosopimuksiin. Sähkön siirtohinnoittelu koskettaa kaikkia suomalaisia kotitalouksia, ja sen kohtuullisuus, ennakoitavuus ja ymmärrettävyys ovat keskeisiä edellytyksiä kuluttajien luottamukselle energiamarkkinoihin. Energiavirasto valmistelee parhaillaan sähkönjakelun hinnoittelua koskevaa määräystä, jonka on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2029 alusta. – Hallituksen tulee arvioida huolellisesti Energiaviraston valmisteleman tehomaksumallin vaikutuksia kotitalouksien sähkönsiirtokustannuksiin, erityisesti omakotitaloissa ja vapaa-ajan asunnoissa asuvien sekä ikääntyneiden kuluttajien osalta, Asell painottaa.
SDP:n Joona Räsänen: Pupu taitaakin löytyä Purran housuista28.1.2026 11:59:54 EET | Tiedote
-Ei ihme, että valtiovarainministeri Purralla vihermehut purskahtavat pöydälle, kun kaikki hallituksen omat talouspolitiikan tavoitteet epäonnistuvat totaalisesti. Yksikään hallitus ei ole aikaisemmin jättämässä näin surkeaa perintöä seuraajalleen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme