Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha
24.4.2025 14:41:53 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.

Viime viikolla liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) valitteli puolueensa pää-äänenkannattajan ohjelmassa (Suomen Uutiset 17.4.), ettei hänellä ministerinä ole riittävästi valtaa Yleisradio Oy:hyn vaatiakseen siltä läpinäkyvyyttä ja avoimuutta. Samalla hän maalaili, kuinka itse uudistaisi yhtiötä erottamalla sen johdon.
– Ministeri antoi ohjelmaa edeltävänä päivänä hallituksen esitykset, joilla lisätään Ylen toiminnan julkisuutta parlamentaarisen työryhmän linjausten mukaisesti sekä toimeenpannaan EU:n mediavapaussäädös, jonka tarkoituksena on vahvistaa tiedotusvälineiden riippumattomuutta. On huolestuttavaa, että vastuuministerinä Ranne katsoo voivansa nakertaa kommenteillaan syksyllä vaivalla saavutettua sopua, kansanedustaja Pinja Perholehto hämmästelee.
– Ministerin tehtäviin ei kuulu spekuloida toreilla eikä podcasteissa valtionyhtiön johdon irtisanomisella, varsinkaan omistajaohjausvastuussa olevan. Tämä on sekä vastuutonta että riskialtista. Ministerin julkiset moitteet Ylen johdosta ja puheet irtisanomishaluista voidaan tulkita ministerin harjoittamaksi painostukseksi, joka sopii huonosti länsimaisen demokratian ja suomalaiseen näkemykseen riippumattoman median suojelusta. Ministerivastuun hahmottamisessa tukea saa varmasti valtioneuvoston omistajaohjausyksiköltä tai oikeuskanslerilta, lisää kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen.
Digitaalisen kehityksen myötä media on pirstaloitunut eri kanaviin ja synnyttänyt lukuisia uusia toimijoita, mutta toisaalta esimerkiksi paikallislehtien omistus on keskittynyt. Mediakentällä kiihtyvä kamppailu huomiosta on herättänyt Ylen vahvaan asemaan kohdistuvaa kritiikkiä.
– Kotimaisen kaupallisen median toimintaedellytykset eivät Ylestä leikkaamalla parane, vaan ne heikkenevät, koska Yle tekee niiden kanssa merkittävää yhteistyötä. Yle on riittävän suuri toimija kyetäkseen varmistamaan alueellisesti kattavien suomenkielisten uutisten saatavuuden kansainvälisten jättiyhtiöiden puristuksessa. Kansalaisten luottamus Yleen ei horju, ja tämä on olennaista vakauden edistämisen ja pahantahtoisten vaikuttamisyritysten ennaltaehkäisemisen takia. Erityisesti näinä maailmanaikoina vahva Yle on turvallisuuden tae, kansanedustaja Marko Asell toteaa.
Hallituspuolueisiin kuuluvien nuorisojärjestöjen edustajien kansalaisaloite Yle kuriin nyt! (KAA 7/2024 vp) on tänään eduskunnassa ainoassa käsittelyssä. Liikenne- ja viestintävaliokunta esittää yksimielisesti aloitteen hylkäämistä.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Ojala-Niemelä: Veroeurojen käytön oltava läpinäkyvää27.6.2026 15:47:25 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja, Johanna Ojala-Niemelä vaatii hallitukselta selvitystä Garden Helsinki -areenahankkeen saamasta 35 miljoonan euron valtiontuesta ja pääministeri Orpon roolista tuen myöntämisessä.
SDP:n Gebhardin puhe Pride-puistojuhlan päälavalla27.6.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Suomen eduskunnan sateenkaariverkosto on kutsuttu vuoden 2026 Helsinki Pride -tapahtuman viralliseksi suojelijaksi. Sateenkaariverkoston puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard pitää suojelijan puheen Pride-puistojuhlan päälavalla la 27.6.
SDP:n Piritta Rantanen: Vigelius pelkää seuraavan hallituksen tekevän toimia, joita nykyhallitus on itse tehnyt27.6.2026 14:18:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd) huomauttaa Joakim Vigeliuksen lausuntojen ovan ristiriidassa hallituksen omien toimien kanssa.
SDP:n Timo Harakka: Tekoälyn on tuotettava parempia palveluita, ei vain säästöjä26.6.2026 16:03:03 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Timo Harakan mukaan tekoälyn mahdollisuudet julkisella sektorilla tulee nähdä ennen kaikkea keinona parantaa palveluiden laatua, työelämää ja yhteiskunnan toimivuutta, ei ensisijaisesti henkilöstövähennysten tai menoleikkausten välineenä. SDP korostaa, että tuottavuuden kasvun tavoitteena tulee olla parempi hyvinvointivaltio, ei pienempi julkinen sektori.
SDP:n Haatainen: Ministeri Rydman kävelee eduskunnan budjettipäätösten ylitse26.6.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Tuula Haatainen paheksuu ministeri Rydmanin toimintaa sosiaalityön tutkimusrahoitusta koskeneissa päätöksissä. Ministeri hylkäsi puolet esityksistä, jotka perustuivat tieteelliseen ja hakukriteerien mukaiseen arviointiin. – Eduskunta on päättänyt budjetissa rahoituksesta, joka kohdistetaan sosiaalityön tutkimukseen. Eduskunnan on voitava luottaa siihen, että päätösten toimeenpanossa noudatetaan eduskunnan tahtoa. Ministerin tehtävänä on toimeenpanna eduskunnan tahto eikä sooloilla ja kävellä eduskunnan vallan yli, Haatainen toteaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme