Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.

Viime viikolla liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) valitteli puolueensa pää-äänenkannattajan ohjelmassa (Suomen Uutiset 17.4.), ettei hänellä ministerinä ole riittävästi valtaa Yleisradio Oy:hyn vaatiakseen siltä läpinäkyvyyttä ja avoimuutta. Samalla hän maalaili, kuinka itse uudistaisi yhtiötä erottamalla sen johdon.
– Ministeri antoi ohjelmaa edeltävänä päivänä hallituksen esitykset, joilla lisätään Ylen toiminnan julkisuutta parlamentaarisen työryhmän linjausten mukaisesti sekä toimeenpannaan EU:n mediavapaussäädös, jonka tarkoituksena on vahvistaa tiedotusvälineiden riippumattomuutta. On huolestuttavaa, että vastuuministerinä Ranne katsoo voivansa nakertaa kommenteillaan syksyllä vaivalla saavutettua sopua, kansanedustaja Pinja Perholehto hämmästelee.
– Ministerin tehtäviin ei kuulu spekuloida toreilla eikä podcasteissa valtionyhtiön johdon irtisanomisella, varsinkaan omistajaohjausvastuussa olevan. Tämä on sekä vastuutonta että riskialtista. Ministerin julkiset moitteet Ylen johdosta ja puheet irtisanomishaluista voidaan tulkita ministerin harjoittamaksi painostukseksi, joka sopii huonosti länsimaisen demokratian ja suomalaiseen näkemykseen riippumattoman median suojelusta. Ministerivastuun hahmottamisessa tukea saa varmasti valtioneuvoston omistajaohjausyksiköltä tai oikeuskanslerilta, lisää kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen.
Digitaalisen kehityksen myötä media on pirstaloitunut eri kanaviin ja synnyttänyt lukuisia uusia toimijoita, mutta toisaalta esimerkiksi paikallislehtien omistus on keskittynyt. Mediakentällä kiihtyvä kamppailu huomiosta on herättänyt Ylen vahvaan asemaan kohdistuvaa kritiikkiä.
– Kotimaisen kaupallisen median toimintaedellytykset eivät Ylestä leikkaamalla parane, vaan ne heikkenevät, koska Yle tekee niiden kanssa merkittävää yhteistyötä. Yle on riittävän suuri toimija kyetäkseen varmistamaan alueellisesti kattavien suomenkielisten uutisten saatavuuden kansainvälisten jättiyhtiöiden puristuksessa. Kansalaisten luottamus Yleen ei horju, ja tämä on olennaista vakauden edistämisen ja pahantahtoisten vaikuttamisyritysten ennaltaehkäisemisen takia. Erityisesti näinä maailmanaikoina vahva Yle on turvallisuuden tae, kansanedustaja Marko Asell toteaa.
Hallituspuolueisiin kuuluvien nuorisojärjestöjen edustajien kansalaisaloite Yle kuriin nyt! (KAA 7/2024 vp) on tänään eduskunnassa ainoassa käsittelyssä. Liikenne- ja viestintävaliokunta esittää yksimielisesti aloitteen hylkäämistä.
Yhteyshenkilöt
Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350seppo.eskelinen@eduskunta.fiAnna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiMarko AsellKansanedustaja
Puh:050 512 1968marko.asell@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Hallitus muuttaa sosiaaliturvan kylmäksi rangaistusjärjestelmäksi16.12.2025 16:10:45 EET | Tiedote
Hallituksen esitys muuttaa toimeentulotuen luonnetta perustavanlaatuisesti. Viimesijaisesta turvasta tehdään järjestelmä, jossa virheet, sairaus ja elämäntilanteet johtavat rangaistuksiin. Tuki korvataan sanktioilla, ja inhimillinen harkinta väistyy teknisen päätöksenteon tieltä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Nuorten asuminen ja järjestöjen työ eivät kestä uusia leikkauksia16.12.2025 15:25:05 EET | Tiedote
Eduskunnan asumisverkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd.) kantaa vakavaa huolta nuorten asumisen tilanteesta ja järjestöjen toimintaedellytyksistä hallituksen suunnittelemien rahoitusleikkausten keskellä.
SDP:n Seppo Eskelinen: Liikenteen tasapuolisempi rahoitus hyödyttäisi useampia työssäkäyviä16.12.2025 14:25:23 EET | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) huomauttaa, että valtion talousarvioehdotus vuodelle 2026 ei huomioi eri alueiden, käyttäjä- ja ikäryhmien erilaisia liikkumistarpeita: – Työllisyyden kasvua tuettaisiin laajemmin jakamalla liikenteen rahoitusta tasapuolisemmin eri liikkumismuodoille. Hallitus mielellään kehuu panostavansa yksityisautoiluun, mutta nostaa silti pitkää työmatkaa autoilevien kustannuksia.
SDP:n Kim Berg: Hallitus vie viimesijaisesta turvasta ihmisarvon – köyhiä rangaistaan järjestelmällisesti16.12.2025 09:31:03 EET | Tiedote
Orpon hallituksen esitys toimeentulotuen heikentämisestä leikkaa suoraan pienituloisten ihmisten arjesta. Perusosan alentaminen, suojaosan poisto ja sanktioiden rajut kiristykset muodostavat kokonaisuuden, joka sysää kaikkein heikoimmassa asemassa olevat kohtuuttomaan tilanteeseen, korostaa SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Kim Berg.
SDP:n Aki Lindén: Hallitus hyväksyy sen, että ihminen voi jäädä ilman välttämätöntä toimeentuloa16.12.2025 08:42:00 EET | Tiedote
Hallituksen toimeentulotukiesitys vaarantaa perustuslain takaaman oikeuden välttämättömään toimeentuloon. Esitys siirtää harkinnan pois sosiaalityön ammattilaisilta ja vaarantaa vakavasti haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten perusoikeudet, varoittaa SDP:n kansanedustaja Aki Lindén.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme