MEP Aura Salla: EU-budjetista 10 prosenttia puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen
25.4.2025 06:00:00 EEST | MEP Aura Salla | Tiedote
Euroopan parlamentin budjetti-, sisämarkkina- ja teollisuusvaliokunnissa vaikuttava europarlamentaarikko, VTT Aura Salla, kokoomus, esittää, että vähintään 10 prosenttia Euroopan unionin tulevasta rahoituskehyksestä vuosille 2028-2034 tulee käyttää puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen. Euroopan komissio valmistelee tällä hetkellä esitystään rahoituskehykseksi. Sen on määrä julkaista esityksensä heinäkuussa 2025, jonka jälkeen neuvottelut parlamentin ja neuvoston kanssa alkavat.

“Venäjän brutaali hyökkäyssota Ukrainassa osoitti Euroopalle, että myös EU:n budjetti tulee päivittää tämän päivän uhkien varalle. EU-budjetista tulee varata noin 10 prosenttia puolustukseen ja kokonaisturvallisuuteen, erityisesti puolustusteollisuuden ja suorituskykyjen kehittämiseen sekä tutkimukseen. Suorista EU-tuista on siirryttävä yhä enemmän lainatakauksiin ja rahoitusinstrumentteihin, jotka perustuvat todelliseen tarpeeseen ja huippuosaamiseen. EU-rahoitusinstrumentteja on myös yksinkertaistettava ja määrää vähennettävä”, Salla sanoo.
EU:n talousarvio 2021–2027 yhdessä viime kaudella erikseen päätetyn elpymisvälineen kanssa on noin 2 biljoonaa euroa. Merkittävimmät menoerät ovat maatalous ja koheesio sekä tällä budjettikaudella priorisoidut sisämarkkinat, innovaatiot ja digitalous.
“Euroopan unionin budjetti on rakennettu maatalous- ja aluetukien pohjalle. Tämä malli on auttamattomasti vanhentunut. EU-budjetin tulee keskittyä asioihin, joita on järkevä tehdä yhdessä EU-tasolla. Näitä ovat turvallisuus, ilmastokriisiin vastaaminen sekä tutkimus- ja tuotekehitys. Maataloustuet tulee kansallistaa. Maatalouden sisämarkkina saadaan toimimaan yhteisillä standardeilla. Koheesio- ja rakennerahoista tulee leikata merkittävästi sekä kohdentaa ne uudella tavalla tuottaviin ja turvallisuutta vahvistaviin kohteisiin. Tämä on välttämätöntä myös EU:n laajentumisen myötä”, Salla toteaa.
Suurin osa EU-tuloista tulee jäsenmaiden kansallisista budjeteista. EU:n omat varat koostuvat tällä hetkellä lähinnä EU:n ulkopuolelta tulevista tullimaksuista, jonka lisäksi pieniä virtoja tulee esim. haittaveroista, kuten kierrättämättömästä muovista.
“EU:n omia varoja tulee kehittää tulevalla kaudella. Esitetty digivero ei tule toteutumaan OECD-tasolla. Digivero tulee ottaa käsittelyyn EU:ssa. Olennaista on varmistaa, että liikevaihtoon perustuva malli on tasapuolinen kaikille. Päästökauppa on toinen tulonlähde EU:lle, jota voidaan laajentaa. Päästö- ja haittaverojen ongelma pitkällä aikavälillä kuitenkin on, että tavoitteena on tehdä ne tarpeettomiksi”, Salla päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aura Sallaeuroparlamentaarikko, VTTEuroopan parlamentti
Aura Salla (Kok/EPP-ryhmä). Jäsen ITRE:ssä, varajäsen BUDG- ja IMCO-valiokunnissa.
Sara Anttilaerityisavustaja, viestintä ja mediasuhteetEuroopan parlamentti
Sara Anttila seuraa teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunnan (ITRE) työtä ja vastaa mediasuhteista ja viestinnästä.
Europarlamentaarikko Aura Salla
Jäsen
ITRE Teollisuus-, tutkimus- ja energiavaliokunta
D-IN Suhteista Intiaan vastaava valtuuskunta
Varajäsen
BUDG Budjettivaliokunta
IMCO Sisämarkkina- ja kuluttajansuojavaliokunta
D-CA Suhteista Kanadaan vastaava valtuuskunta
DASE Suhteista Kaakkois-Aasian maihin ja Kaakkois-Aasian maiden liittoon (ASEAN) vastaava valtuuskunta

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MEP Aura Salla
EU:n tiivistettävä suhteita Taiwaniin vahvistaessaan teknologista suvereniteettiaan siruteknologiassa23.6.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Aura Salla (kok./EPP) katsoo, että Euroopan on syvennettävä strategista yhteistyötä demokraattisen Taiwanin kanssa pyrkiessään irti vaarallisista riippuvuuksista kriittisissä teknologioissa. Sallan mukaan vahvempi EU–Taiwan-suhde tukee turvallisia ja kestäviä puolijohdetoimitusketjuja sekä vahvistaa alueellista vakautta. Samalla strateginen kumppanuus nostaa mahdollisen sotilaallisen eskalaation kustannuksia Taiwaninsalmella ja tukee sääntöpohjaista kansainvälistä järjestystä.
MEP Aura Salla: Vastaus Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelän arvioon (HS 29.5.2026) - Kyllä eurooppalaisille datakeskuksille29.5.2026 14:01:06 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Aura Sallan (kok., EPP) mukaan keskustelu datakeskuksista pyörii väärien argumenttien ympärillä. Sallan mukaan suurin ongelma ei ole se, etteikö sähköä voisi tuottaa lisää, vaan se, keille rajallinen sähköverkkokapasiteetti varataan ja millä ehdoilla. Salla vastaa Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelän arvioon (HS Visio 29.5.2026), jonka mukaan säätövoima ja verkkoliitäntöjen saatavuus ovat todellisia ongelmia, mutta niitä ei pitäisi ratkaista vain yhdelle alalle asetettavilla erityisehdoilla.
MEP Aura Salla: Suomelle tärkeä voitto EU:n puolustusneuvotteluissa - rahaa parhaalle osaamiselle, ei paperihankkeille19.5.2026 19:11:44 EEST | Tiedote
Eurooppa tarvitsee kipeästi drooneja, vastadrooni-järjestelmiä, sensoriteknologiaa, ammuksia ja modernia tuotantokykyä. EU:n puolustusrahan on tuettava ratkaisuja, joita sotilaallisen uhan alla elävät jäsenmaat oikeasti tarvitsevat, ei vain hyvältä kuulostavia hankepapereita. Euroopan parlamentin teollisuusvaliokunnan pääneuvottelijana toiminut kokoomuksen europarlamentaarikko Aura Salla pitää tänään syntynyttä osasopua* merkittävänä askeleena kohti vahvempaa eurooppalaista puolustusteollisuutta.
MEP Aura Salla: Suomen seurattava Ranskan itsekästä linjaa3.5.2026 06:55:00 EEST | Tiedote
Eurooppa käyttää vuosittain jopa 2 500 miljardia euroa julkisiin hankintoihin, joista merkittävä osa valuu teknologiaostoina Yhdysvaltoihin. Julkisista hankinnoista Euroopan unionissa on ohjattava nykyistä merkittävästi suurempi osuus eurooppalaisille yrityksille, vaatii europarlamentaarikko Aura Salla (kok., EPP). Sallan mukaan jo yhden prosentin muutos hankintojen kohdentamisessa toisi noin 25 miljardia euroa vuosittain eurooppalaisten yritysten kasvuun.
MEP Aura Salla: Datakeskusten sähkölaskun maksavat suomalaiset veronmaksajat15.4.2026 10:36:30 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Aura Salla (kok., EPP) vaatii, että suurten datakeskusten on vastattava omasta sähköstään, Fingridille on annettava mahdollisuus priorisoida sähköverkon liityntöjä kokonaisedun perusteella, eikä datakeskusten kustannuksia saa siirtää kotitalouksien, muun teollisuuden tai veronmaksajien maksettaviksi. Salla esittää kuluttajien suojaamiseksi hallitusohjelmakirjausta datakeskusten energian käytöstä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme