Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamari mukana FRUSHissa ja palkitsi StartUp-kilpailun voittajat

Jaa

Hämeen kauppakamari palkitsi torstaina Forssassa järjestetyn Frush-tapahtuman yhteydessä StartUp -kilpailun voittajat. ”Kaksipäiväinen kestävään kehitykseen ja innovaatioihin keskittyvä tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin. Finaalissa voitosta kilpailivat kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua. Tuomaristo valitsi voittajaksi selluteollisuuden sivuvirroista liimapinnoitteita kehittävän LignoSpheren, toiseksi tuli ruokahävikkisovelluksen kehittänyt Code Ananas ja kolmannen sijan sai hiuksettomille ekologisen ratkaisun kehittänyt MyClips. Hämeen kauppakamari oli yksi tapahtuman kumppaneista ja onnittelee kilpailun voittajia”, kertoo Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.  

Kaksipäiväinen tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin, johon tuomaristo valitsi kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua.
Kaksipäiväinen tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin, johon tuomaristo valitsi kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua.

Tämän vuoden Frush-tapahtumassa olivat esillä kestävä kasvu, liiketoimintamahdollisuudet, teknologian kehitys, yritysten välinen yhteistyö ja rohkeus kasvuun. Kaksipäiväinen tapahtuma huipentui StartUp-kilpailun finaaliin, johon tuomaristo valitsi kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua. StartUp-kilpailun voitti LignoSphere, joka aikoo valmistaa puupohjaisia, ekologisia ja hiilineutraaleja liimoja, pinnoitteita ja maaleja. Toiseksi sijoittui mobiilisovellus Code Ananas, joka auttaa kuluttajia vähentämään ruokahävikkiä ja säästämään rahaa. Kolmannen palkinnon sai My Clips Hair, joka on kehittänyt luonnollisista hiuksista ekologisen ratkaisun hiuksettomille.

Hämeen kauppakamari palkitsi kilpailun kolme parasta rahapalkinnoilla. Voittaja sai 3 000 euroa, toinen 1 500 euroa ja kolmas 500 euroa. Lisäksi voittaja pääsee alan potentiaalisimpien startup-yritysten Pitch Finland-tapahtumaan. ”Kilpailulla on tarkoitus tehdä näkyväksi kestävän kehityksen innovaatioita ja kannustaa niiden kehittämiseen”, toteaa Vanhala.

Frush-tapahtuman järjestää Forssan Yrityskehitys ja Hämeen kauppakamari on yksi tapahtuman kumppaneista. StartUp-kilpailun tuomariston puheenjohtajana toimi Riihimäen kaupungin teknologia- ja innovaatiojohtaja Teemu Seppälä ja jäseninä Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala, Commun hallituksen puheenjohtaja Karoliina Kauhanen, Fibanin Deal Flow Manager Miikka Miettinen ja Sofokuksen Head of Startup Investments Turo Numminen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kaksipäiväinen tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin, johon tuomaristo valitsi kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua.
Kaksipäiväinen tapahtuma huipentui StartUp -kilpailun finaaliin, johon tuomaristo valitsi kolme hyvin erilaista kestävän kehityksen liiketoimintaratkaisua.
Lataa

Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin tehtävänä on edistää yritysten toimintaedellytyksiä ja vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon yritysten kilpailukyvyn turvaamiseksi. Lisäksi Hämeen kauppakamari edistää alueensa yritysten verkostoitumista ja yhteistyötä sekä tarjoaa jäsenilleen tietoa, palveluja ja kontakteja. Hämeen kauppakamarin toiminta-alueeseen kuuluvat Päijät-Hämeen maakunta, Kuhmoinen sekä Kanta-Hämeen maakunnasta Hämeenlinnan ja Forssan seutukunnat.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen kauppakamari

Hämeen kauppakamarin alueen yrityksiä mukana vauhdittamassa ilmastotyötä26.6.2025 13:31:37 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin ja LähiTapiolan Ilmastoyhteisöön on valittu mukaan 15 yritystä Kanta- ja Päijät-Hämeestä. ”Ilmastoyhteisö on tarkoitettu pk-yrityksille, jotka ovat jo aloittaneet hiilijalanjäljen laskennan ja haluavat viedä ilmastotyönsä uudelle tasolle. On tärkeää, että alueemme yritykset ovat mukana yhteisössä, joka kirittää kilpailuetua vahvistavaa ilmastotyötä. Ilmastoyhteisön tarjoamien koulutusten, työkalujen ja verkostojen turvin alueemme pk-yritykset vahvistavat asemiaan kotimaisissa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamarin myöntää stipendejä valmistuville opiskelijoille31.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Hämeen kauppakamari myöntää stipendejä 31.5.2025 toiminta-alueellaan valmistuville opiskelijoille. ”Tänä keväänä Hämeen kauppakamari myöntää jälleen stipendejä alueemme lukioiden ja toisen asteen ammatillisten oppilaitosten päättäville opiskelijoille. Stipendi myönnetään opiskelijalle, joka on opintojensa aikana osoittanut tuloksellista suuntautumista liike-elämään. Lämpimät onnittelumme kaikille stipendin saajille ja valmistuneille”, onnittelee Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Tuore talouskysely osoittaa suhdanteiden piristymistä Hämeessä23.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Hämäläisyritysten liikevaihto ja tilauskanta ovat kasvussa verrattuna edelliseen vuoteen, selviää Hämeen kauppakamarin toukokuun talouskyselystä. ”On ilahduttavaa nähdä liikevaihdon kasvua ja yli 32 prosentilla vastaajista kannattavuus paranee. Käännettä on pitkään odotettu ja yritysten aktiiviset toimet alkavat tuottaa tulosta”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Anne Vanhala.

Hämeen kauppakamari tekee merkittävän lahjoituksen LUT-yliopistolle Lahden kauppakorkeakoulun perustamiseen14.5.2025 09:55:24 EEST | Tiedote

LUT-yliopisto on perustamassa kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun Lahteen ja käynnistää Lahdessa kauppatieteiden kandidaattikoulutuksen nykyisten maisteriohjelmien lisäksi syksyllä 2026. Hämeen kauppakamarin hallitus päätti kokouksessaan 13.5. tukea LUT-yliopiston kauppakorkeakoulun perustamista Lahteen 100 000 eurolla. ”Kokonaisvaltaisen kauppakorkeakoulun perustaminen on alueemme elinkeinoelämälle todella merkittävä ja alueen elinvoimaa vahvistava avaus. Hanke hyödyttää alueemme yrityksiä toimialaan katsomatta sekä Päijät-Hämeessä että Kanta-Hämeessäkin”, toteaa Hämeen kauppakamarin puheenjohtaja Olli Vormisto.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye