Iris Optikko tulee uniikiksi osaksi Silmäasemaa

Jaa

Iris Optikko saa yrityskaupan myötä taakseen Silmäaseman. Liikkeen toimintatavat ja tuotevalikoimat säilyvät yrityskaupan myötä entisellään, mutta tulevaisuudessa nykyistä palvelu- ja tuotevalikoimaa pystytään laajentamaan.

2. toukokuuta tapahtuvan liiketoimintakaupan myötä Iris Optikon myymälä Vaasan Kauppapuistikolla siirtyy Silmäasema Optiikka Oy:n omistukseen. Liike ei tule muuttumaan ketjuilmeen mukaiseksi, vaan liikkeen toimintatavat ja tuotevalikoimat säilyvät yrityskaupan myötä entisellään.

Liiketoiminnan myymisen myötä Iris Optikon vanhoille omistajille Tarja Laukalle ja Henri Järvenpäälle tarjoutuu mahdollisuus työtahdin keventämiseen.

"Joskus elämässä tulee eteen suuria päätöksiä ja yllättäviä mahdollisuuksia. Päästyämme sopimukseen Silmäaseman kanssa liiketoiminnan jatkosta, Tarja pääsee ansaituille eläkepäiville ja itse pystyn hidastamaan työtahtia ja jättämään yrittäjyyden velvoitteet taakseni. Myös suunnitelmat siitä miten toimintaa liikkeessämme jatketaan kuulostavat hyvältä”, Henri Järvenpää kertoo.

Iris Optikon myymälä avautuu yrityskaupan jälkeen 9. toukokuuta, ja henkilökunta siirtyy vanhoina työntekijöinä Silmäaseman palvelukseen. Liiketoimintakaupan myötä Silmäaseman alla Suomessa on jo 152 myymälää.

”Iris Optikko on paikallinen, arvostettu toimija, joka on vaasalaisten rakastama. Sen toiminta säilyy asiakasnäkökulmasta entisellään. Tehtävän liiketoimintakaupan myötä asiakkaiden saataville saadaan aiempaakin kattavampi linssivalikoima, ja tulevaisuudessa liikkeen nykyisen valikoiman rinnalle tuodaan myös uusia tuotemerkkejä. On myös hienoa, että nykyisten Silmäasema-myymälöiden asiakkaiden ulottuville tuodaan laajentuvan myymäläverkoston myötä aiempaa yksilöllisempiä vaihtoehtoja. Iris Optikko löytyy jatkossa Silmäaseman ajanvarauksesta nimellä Silmäasema Design Vaasa Iris”, aluejohtaja Joni Viili kertoo.

Yhteyshenkilöt

Silmäasema on Suomen suurin näönhuollon ja silmäterveyden toimija. Näemme kokonaiskuvan niin asiakkaamme kohtaamisesta ja hoidosta, kuin suomalaisten silmäterveydestä. Silmäaseman yli 1 700 näkemisen ja silmäterveyden ammattilaista hoitaa lähes miljoonaa asiakasta vuosittain. Silmäasemalla on Suomessa noin 150 optikkoliikettä ja silmälääkärikeskusta, 18 yksityistä silmäsairaalaa ja 5 julkisia silmäterveyspalveluita tarjoavaa yksikköä ympäri maan. Silmäaseman liikevaihto vuonna 2024 oli 249 miljoonaa euroa. Virossa Silmäasemalla on 11 optisen kaupan toimipaikkaa Eagle Vision- ja Tallinna Optika -brändien alla.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Silmäasema Oy

Ruudun ääressä vietetty aika vaikuttaa kaikenikäisiin silmiin – uusien autojen suuret ruudut yllättävät autoilijan silmiä2.1.2026 11:39:28 EET | Tiedote

Ruutuajasta varoitellaan erityisesti pienten lasten vanhempia, mutta pienten ruutujen ääressä vietetty aika vaikuttaa myös varttuneempiin silmiin. Erilaisia haasteita silmille ja näkemiselle tuottavat myös uudenlaiset ruudut, jotka ovat tulleet elämäämme kuin vaivihkaa: silmien lisääntynyt väsymisen tunne ajaessa voikin johtua uuden auton suuresta näytöstä.

Syksyn ja talven silmälasimuoti uudistaa klassikkomalleja – milleniumin tienoilta tuttu alkuvuoden hitti kehittyy jo nyt11.9.2025 07:15:00 EEST | Tiedote

Syksyn ja talven 2025–2026 silmälaseissa korostuvat yksilölliset versiot ikonisista luottokehyksistä sekä luonnon inspiroimat värisävyt. Suomalaiset innostuivat alkuvuodesta matalista kehyksistä niin silmä- kuin aurinkolaseissa: nämä niin kutsutut sihteerilasit eivät väisty muodista syksylläkään, vaan trendi ottaakin jo uusia muotoja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye