Reetta Vanhanen kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestariksi

Jaa

Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestariksi kaupunginvaltuutettu Reetta Vanhasta.

Salla Merikukka

“On suuri ilo ja painava vastuu päästä rakentamaan Helsingin lasten tulevaisuutta ja perheiden toimivaa arkea kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarina. Haluan vahvistaa lasten ja huoltajien luottamusta päiväkoteihin ja kouluihin sekä henkilöstömme luottamusta kaupunkiin”, Reetta Vanhanen kertoo ja jatkaa: “Meidän pitää pystyä parempaan lasten yhdenvertaisen oppimisen takaamisessa, lähikoulujen vahvistamisessa ja riittävän oppimisen tuen tarjoamisessa. Aion vaikuttaa lasten lukutaidon ja lukuinnostuksen herättämisen puolesta.”

Reetta Vanhanen on 34-vuotias lääketieteen tohtori, kolmannen kauden kaupunginvaltuutettu ja pienen lapsen äiti. Hän on toiminut viimeiset kaksi vuotta kaupunginvaltuuston puheenjohtajana. Vihreät saavat tällä valtuustokaudella ensimmäistä kertaa johdettavakseen kasvatuksen ja koulutuksen toimialan Helsingissä. 

“Haluan apulaispormestarina ensimmäisenä hoitaa koulujen ja päiväkotien perusasiat kuntoon ja varmistaa työrauhan kouluille ja opettajille. Oppikirjat, pienet ryhmäkoot ja toimivat tilat mahdollistavat hyvän oppimisen. Oppimisen tuen uudistuminen vaatii kaupungilta merkittäviä uusia panostuksia koulutukseen.”

“Olen erittäin pettynyt Suomen hallituksen koulutusleikkauksiin ja huolissani lapsiperheköyhyyden kasvusta. Helsingissä investoimme koulutukseen ja teemme kaikkemme estääksemme lasten ja nuorten eriarvoistumisen kasvun. Ryhdyn innolla töihin helsinkiläisten lasten ja nuorten puolesta”, Reetta Vanhanen päättää. 

Vihreät valitsevat myös joukon muita luottamushenkilöitä sunnuntain 27.4. aikana.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry

Reetta Vanhanen ja Shawn Huff: Hallitus tekee virheen poistamalla Mäkelänrinteen lukion valtakunnallisen urheilun kehittämistehtävän, päätöstä on harkittava ministeriössä vielä uudelleen11.12.2025 10:46:01 EET | Tiedote

Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen sekä häntä tammikuun alusta sijaistava Shawn Huff vaativat opetus- ja kulttuuriministeriötä harkitsemaan uudelleen päätöstä poistaa Mäkelänrinteen urheilulukiolta valtakunnallinen urheilun kehittämistehtävä. Opetus- ja kulttuuriministeriö myönsi viime viikolla kuusivuotiset erityislukioiden valtakunnalliset kehittämistehtävät. Päätös tuli Helsingille täysin yllätyksenä. Mäkelänrinteen lukio on aiemmin vastannut urheilulukioiden valtakunnallisesta kehittämistehtävästä, mutta ministeriö myönsi tämän kehittämistehtävän päätöksessään ainoastaan Oulun Kastellin lukiolle. Päätös tarkoittaa Mäkelänrinten lukiolle merkittävää rahoituksen leikkausta. “Mäkelänrinteen urheilulinja on ollut suosituimpia linjoja yhteishaussa. Eikä syyttä, sillä Mäkelänrinteen lukio ei palvele pelkästään helsinkiläisiä vaan sillä on valtakunnallinen merkitys suomalaiselle urheilulle. Mäkelänrinteen lukion kehittämistoimilla on välittömiä vaikutuksia laajas

Apulaispormestari Vanhanen arviointineuvoston varhaiskasvatusraportista: “Tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamista on välttämätöntä jatkaa”3.12.2025 14:17:08 EET | Tiedote

Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhanen näkee eilen julkaistussa Kaupunkipolitiikan arviointineuvoston ensimmäisessä, varhaiskasvatusta käsittelevässä raportissa sekä aihetta iloon että syitä toimia aiempaa määrätietoisemmin tasa-arvoisten varhaiskasvatusmahdollisuuksien parantamiseksi.

Satamatunneli ei kestä taloudellista tarkastelua – Helsingin kaupunginhallitus lykkäsi päätöstä ensi viikkoon24.11.2025 17:41:47 EET | Tiedote

Satamatunnelin esitetty linjaus heikentää Salmisaaren alueen kehittämispotentiaalia ja merkitsee kaupungille arviolta noin sadan miljoonan euron menetystä rakennusoikeutena. Päätöksenteon pohjaksi ei ole toistuvista pyynnöistä huolimatta esitetty kattavaa kustannus–hyötylaskelmaa eikä investoinnin kannattavuuslaskelmaa. Tämän vuoksi Vihreät tulee esittämään hankkeen palauttamista valmisteluun.

Helsinki ottamassa kannakseen: hylkeiden ja uhanalaisten vesilintujen metsästys tulisi kieltää kaupungin edustan merialueilla12.11.2025 11:37:50 EET | Tiedote

Helsinki on ottamassa viralliseksi kannakseen, että hylkeiden ja uhanalaisten vesilintujen metsästys kielletään kaupungin edustan uloimmilla meriluodoilla. Kaupunginvaltuusto päättää asiasta tänään keskiviikkona 12.11. Vihreiden Amanda Pasasen tekemän aloitteen pohjalta. Kaupunginhallituksen pohjaesity puoltaa Pasasen aloitetta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye