Kokoomuksen Autto: Vasemmistoajatuspajan raportti järjenvastainen
27.4.2025 14:32:19 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Autto pitää käsittämättömänä vasemmistolaisen Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n ajatusta, jonka mukaan julkisia menoja kasvattamalla voidaan saada valtion velka taittumaan. Ajatuspaja katsoo, että sopeutustoimet lisäävät velkaantumista. Autto pitää ajatuksia järjettöminä.

Yle uutisoi sunnuntaina 27.4. vasemmistolaisen Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n raportista, jonka mukaan hallituksen sopeutustoimet eivät laisinkaan pure velkaantumiseen, vaan päinvastoin lisäävät sitä. Lääkkeeksi velkaantumiseen raportti ehdottaa julkisten menojen lisäämistä. Autto pitää ajatuksia järjettöminä.
”Ajatus, että julkisia menoja lisäämällä voitaisiin säästää, on järjenvastaista. Kaikkoaisivatko valtion taloushuolet sillä, että julkisia menoja paisutettaisiin loputtomiin?”, Autto kysyy.
”Jos valtiontalous olisi mahdollista saada kuntoon julkisia menoja kasvattamalla ja säästötoimia pakoilemalla, olisi Suomi varmasti maailman vähiten velkaantuneita valtioita. Totuus on kuitenkin toisenlainen, kuten tiedämme”, Autto jatkaa.
”Paras lääke valtionvelan taittamiseen on työhön kannustaminen ja julkisten menojen karsiminen – juuri kuten hallitus on tehnyt. Nämä vasemmistolaisen ajatuspajan päinvastaiset ehdotukset kuulostavat suorastaan vaarallisilta”, Autto päättää.
Autto muistuttaa, että vastaavat puheenvuorot johtivat Rinteen-Marinin hallituksen velkavetoiseen talouspolitiikaan.
”Hallitus nojaa puoliväliriihen päätöksissä valtiovarainministeriön virkamiesten arvioihin. Katse kohdistuu SDP:n Lindtmaniin; uskooko SDP riippumattomia arvioita vai edeltäjiensä tapaan näitä taloustieteen käärmeöljykauppiaita”, Autto päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki AuttoKansanedustaja, puoluevaltuuston puheenjohtaja, Suuren valiokunnan puheenjohtaja
Lapin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Väyrynen: Soten suunta on kääntynyt – nyt varmistetaan, että kaikki alueet pysyvät mukana24.3.2026 16:42:02 EET | Tiedote
Orpon hallitus mahdollistaa hyvinvointialueille lisäajan hakemisen talouden tasapainottamiseksi, jotta palvelut saadaan turvattua kestävällä tavalla. Esitys mahdollistaa lisäajan niille alueille, jotka esittävät uskottavan suunnitelman taloutensa tasapainottamiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja Ville Väyrysen mukaan sillä varmistetaan, että alueet saavat tarvittavan ajan tehdä muutoksia hallitusti.
Kokoomuksen Kopra: Sodista ja kriiseistä huolimatta Suomen talous kääntyi kasvuun – ”Olemme pitäneet pään kylmänä”24.3.2026 15:17:37 EET | Tiedote
Suomen Pankin tuore väliennuste kertoo, että Suomen talous on kääntynyt kasvuun viime vuoden lopulla ja kehitys jatkuu asteittain. Vaikka kasvu on vielä maltillista, suunta on oikea. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan ennuste vahvistaa, että Orpon hallitus on tehnyt oikeita päätöksiä, vaikka sodat, suurvaltakilpailu ja epävakaa maailmantilanne hidastavat talouden toipumista ja lisäävät vaikeuskerrointa merkittävästi.
Kokoomuksen Sarkomaa: Keskustan eläkekatto romuttaisi työeläkejärjestelmän perusperiaatteen21.3.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Sari Sarkomaa torjuu keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkosen esityksen eläkekatosta. Sarkomaan mukaan eläkekatto tarkoittaisi käytännössä uutta lisäveroa enemmän ansaitseville ja murtaisi suomalaisen työeläkejärjestelmän keskiössä olevat arvot.
Kokoomuksen Satonen: Määräaikainen työ on parempi kuin ei työtä ollenkaan20.3.2026 12:34:39 EET | Tiedote
Työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen arvostelee opposition linjaa ristiriitaiseksi: samaan aikaan kun huolta kannetaan nuorisotyöttömyydestä, vastustetaan keinoja, joilla työhön pääsyä helpotettaisiin. Satosen mukaan määräaikainen työ on monelle nuorelle ratkaiseva askel työelämään.
Kokoomuksen Partanen: Moderni orjuus on kitkettävä juurineen – työperäiseen hyväksikäyttöön kovemmat rangaistukset18.3.2026 10:54:43 EET | Tiedote
Suomessa ei ole sijaa modernille orjatyölle, linjaa kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen. Orpon hallitus tuo lakiin järeät keinot kitkeä työperäinen hyväksikäyttö ja turvata reilu kilpailu yrityksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme