Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Autto: Vasemmistoajatuspajan raportti järjenvastainen

27.4.2025 14:32:19 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Autto pitää käsittämättömänä vasemmistolaisen Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n ajatusta, jonka mukaan julkisia menoja kasvattamalla voidaan saada valtion velka taittumaan. Ajatuspaja katsoo, että sopeutustoimet lisäävät velkaantumista. Autto pitää ajatuksia järjettöminä.

Heikki Autto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Heikki Autto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Yle uutisoi sunnuntaina 27.4. vasemmistolaisen Uuden talousajattelun keskuksen UTAK:n raportista, jonka mukaan hallituksen sopeutustoimet eivät laisinkaan pure velkaantumiseen, vaan päinvastoin lisäävät sitä. Lääkkeeksi velkaantumiseen raportti ehdottaa julkisten menojen lisäämistä. Autto pitää ajatuksia järjettöminä.

”Ajatus, että julkisia menoja lisäämällä voitaisiin säästää, on järjenvastaista. Kaikkoaisivatko valtion taloushuolet sillä, että julkisia menoja paisutettaisiin loputtomiin?”, Autto kysyy.

”Jos valtiontalous olisi mahdollista saada kuntoon julkisia menoja kasvattamalla ja säästötoimia pakoilemalla, olisi Suomi varmasti maailman vähiten velkaantuneita valtioita. Totuus on kuitenkin toisenlainen, kuten tiedämme”, Autto jatkaa.

”Paras lääke valtionvelan taittamiseen on työhön kannustaminen ja julkisten menojen karsiminen – juuri kuten hallitus on tehnyt. Nämä vasemmistolaisen ajatuspajan päinvastaiset ehdotukset kuulostavat suorastaan vaarallisilta”, Autto päättää.

Autto muistuttaa, että vastaavat puheenvuorot johtivat Rinteen-Marinin hallituksen velkavetoiseen talouspolitiikaan.

”Hallitus nojaa puoliväliriihen päätöksissä valtiovarainministeriön virkamiesten arvioihin. Katse kohdistuu SDP:n Lindtmaniin; uskooko SDP riippumattomia arvioita vai edeltäjiensä tapaan näitä taloustieteen käärmeöljykauppiaita”, Autto päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Limnell: Droonivahinkojen korvausaukko on selvitettävä ennen ensimmäistä vakavaa vahinkoa22.6.2026 09:53:56 EEST | Tiedote

Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsoo, että sotaan liittyvien droonien mahdollisesti aiheuttamat vahingot Suomessa nostavat esiin merkittävän kokonaisturvallisuuden kysymyksen. Kyse ei hänen mukaansa ole vain vakuutusehdoista vaan siitä miten suomalainen yhteiskunta varautuu uuden turvallisuusympäristön konkreettisiin seurauksiin.

Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta17.6.2026 12:35:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisee tänään startup-ohjelmansa, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa rakentaa kasvuyrityksiä. Tavoitteena on, että 2040-luvulle tultaessa yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä on suomalainen. Ohjelma sisältää useita konkreettisia ehdotuksia, joilla lisättäisiin kasvuyritysten rahoitusta, houkuteltaisiin kansainvälisiä osaajia ja vahvistettaisiin suomalaista omistajuutta.

Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye