Kela/FPA

Sami Niinikorpi Kelan uudeksi turvallisuusjohtajaksi

28.4.2025 09:16:09 EEST | Kela/FPA | Tiedote

Jaa

Läs meddelandet på svenska (fpa.fi)

Sami Niinikorpi on nimitetty Kelan uudeksi turvallisuusjohtajaksi. Tehtävässään hän vastaa Kelan kokonaisturvallisuuden johtamisesta.

Kelan uudeksi turvallisuusjohtajaksi on valittu FM Sami Niinikorpi, joka on aloittanut tehtävässä 1.4.2025. Niinikorpi vastaa Kelan kokonaisturvallisuuden johtamisesta ja valmiussuunnittelusta sekä johtaa Kelan uutta turvallisuusyksikköä.

Niinikorvella on pitkä työkokemus turvallisuusalan tehtävistä muun muassa tietoturvan, organisaatioturvallisuuden sekä varautumisen ja riskienhallinnan parista. Hän on toiminut vuosien ajan erilaisissa turvallisuustehtävissä poliisihallinnossa. Kelaan Niinikorpi siirtyi valtioneuvoston kansliasta valtioneuvoston tietoturvapäällikön tehtävästä. Koulutukseltaan Niinikorpi on filosofian maisteri ja opiskellut muun muassa turvallisuusjohtamista.

– Aloitan tehtävässä innostunein mielin. Kelassa turvallisuustoiminnot on juuri yhdistetty yhteisen yksikön alle, ja odotan, että pääsen vahvistamaan turvallisuusosaajiemme yhteistyötä ja kehittämään turvallisuustoimintoja koko Kelassa. Kelan turvallisuus koskettaa koko yhteiskuntaa, ja on hienoa päästä tekemään työtä sen puolesta, Sami Niinikorpi sanoo.

Yhteyshenkilöt

Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.

Puh:020 634 7745viestinta@kela.fi

Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA

Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA14.7.2026 12:52:40 EEST | Pressmeddelande

Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye