Etelä-Savon ELY-keskus

Kangasvuokot aloittelevat kukintaansa Etelä-Savossa

Jaa

Jo vuonna 1952 rauhoitettu ja uhanalaisuudeltaan vaarantuneeksi luokiteltu kangasvuokko aloittelee kukintaansa. Etelä-Savon ELY-keskus pyysi viime vuonna kansalaisia ilmoittamaan tietämistään kangasvuokkojen esiintymispaikoista. ELY-keskus sai ilahduttavasti tietoja useista aiemmin viranomaisen tietojen ulkopuolelle jääneistä esiintymispaikoista. Tiedossa olevia kangasvuokon esiintymispaikkoja voi edelleen ilmoittaa luonnonsuojeluasiantuntija Juho Kolehmaiselle osoitteeseen juho.kolehmainen@ely-keskus.fi

Lähikuva kahdesta kangasvuokon kukasta luonnossa
Kangasvuokko luonnossa Lauri Puhakainen

Kangasvuokko (Pulsatilla vernalis) kukkii tyypillisesti toukokuussa, mutta ensimmäiset yksilöt kukkivat usein jo huhtikuun puolella. Se on helppo tunnistaa suurista, yleensä kermanvalkoisista kukista, joiden halkaisija voi olla jopa kymmenen senttimetriä. Kukat voivat olla myös liilanpunaisia, mutta tällaisia esiintymiä tunnetaan Etelä-Savossa vain yksittäisiä.

 Kukittuaan kukkaperät voivat nousta yli 30 senttimetrin korkeuteen, jotta lenninhaivenilla varustetut siemenet pääsisivät leviämään mahdollisimman tehokkaasti. Kukkimatonta kangasvuokkoa on puolestaan vaikea havaita, sillä lehtiruusukkeen ikivihreät lehdet kasvavat lähes maan myötäisesti.

Kangasvuokko suosii kasvupaikkoinaan harjuja sekä kuivia ja valoisia kangasmetsiä. Sen voi löytää myös hiekkaisilta teiden pientareilta tai polkujen reunoilta, joissa löytyy siementen itämistä helpottavaa paljasta maanpintaa.

Etelä-Savossa kangasvuokon esiintymispaikat painottuvat Mikkelin, Mäntyharjun, Puumalan, Savonlinnan ja Sulkavan alueille. Muualla Suomessa lajin levinneisyys painottuu Etelä-Savon lisäksi Kaakkois-Suomeen Salpausselkien alueelle, mutta yksittäisiä esiintymiä tunnetaan myös Uudenmaan pohjoisosissa sekä Keski-Suomen ja Pohjois-Karjalan eteläosissa.

Vaarantuneella kangasvuokolla on useita uhkia

Vuosikymmenten ajan jatkuneesta rauhoituksesta huolimatta kangasvuokkoja poimitaan luonnosta ja siirretään pihoihin jonkin verran. Rauhoitetun kasvin tai sen osan poimiminen, kerääminen, juurineen ottaminen tai hävittäminen on luonnonsuojelulain nojalla kielletty. Kielto koskee myös kasvin siementen keräämistä.

Kangasvuokko kuihtuu nopeasti maljakossa, ja sen vaateliaisuus kasvupaikan suhteen ei saa sitä menestymään pihaan siirrettynä. Kangasvuokon laaja ja herkkä juurakko vaurioituu helposti maasta ylös kaivettaessa. Omaan puutarhaan voi hankkia taimitarhoilta istutettavaksi sopivia kangasvuokon sukulaiskasveja, kuten tarhakylmänkukkia tai arovuokkoja. Kangasvuokot tulee jättää luontoon ihailtaviksi.

Muita kangasvuokkoon kohdistuvia uhkia ovat sopivien elinympäristöjen umpeenkasvu ja tuhoutuminen maankäytön, esimerkiksi soranoton tai voimakkaiden metsätaloustoimien vuoksi. Asutuksen läheisyydessä kangasvuokot voivat tulla tallatuksi tai jäädä rakentamisen alle. Esiintymispaikkoja voi edelleen ilmoittaa ELY-keskukseen, jolloin ne tulevat viranomaisen tietoon. Tällöin paikkahavainnot myös saadaan otettua paremmin huomioon maankäyttöön ja metsätalouteen liittyvissä toimenpiteissä.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella ja koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.

Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli

puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

ELY-keskuksen logo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus

Työttömien naisten määrä lisääntynyt selvästi miehiä enemmän22.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Etelä-Savossa oli huhtikuun lopussa työttömiä 6 694, mikä on 749 henkilöä eli 13 % enemmän kuin vuosi sitten. Lomautettuja heistä oli 637. Työttömänä oli 12,1 % työvoimasta. Huhtikuun aikana kokonaan työttömien määrä laski Etelä-Savossa reilulla 200:lla ja lomautettujen määrä reilulla 100:lla. Kokonaan työttömien miesten määrä laski 142:lla ja kokonaan työttömien naisten määrä 67:llä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye