Turun Osuuskauppa ostaa Kauppakeskus Myllyn kokonaan omistukseensa

Turun Osuuskauppa ja SOK ovat sopineet osakekaupasta, jolla Turun Osuuskauppa hankkii koko Raisiossa sijaitsevan Kauppakeskus Myllyn omistukseensa. SOK ja Turun Osuuskauppa perustivat Kauppakeskus Mylly Oy:n vuonna 2001. SOK ja Turun Osuuskauppa ovat omistaneet Kauppakeskus Myllyn puoliksi, ja kaupan myötä SOK luopuu koko omistusosuudestaan.
Kauppakeskus Mylly on Varsinais-Suomen suurin ja Suomen kahdeksanneksi suurin kauppakeskus myynnillä ja pinta-alalla mitattuna. Vuonna 2024 Myllyssä oli yli 5,6 miljoonaa asiakaskäyntiä ja siellä toimii noin 140 liikettä ja palvelua. Kauppakeskuksen liikkeiden yhteenlaskettu myynti vuonna 2024 ylitti 250 miljoonaa. Mylly on sijoittunut ensimmäiseksi jo viitenä vuotena peräkkäin T-Median Luottamus&Maine -tutkimuksessa, jossa tutkitaan Suomen suurimmat kauppakeskukset. Myllyn kiinteistö valmistui vuonna 2001 ja sitä on laajennettu useaan otteeseen, viimeksi vuonna 2022. Tänä päivänä kiinteistön vuokrattava pinta-ala on 63000 m2.
Turun Osuuskauppa haluaa investoida Raisioon ja Myllyn alueeseen
”Alueen kasvu- ja kehitysnäkymät ovat erinomaiset ja uskomme Kauppakeskus Myllyn laajaan vetovoimaan myös tulevaisuudessa. Haluamme jatkuvasti kehittää palvelujamme vahvassa kasvussa olevalle asiakasomistajajoukollemme. Olemme sitoutuneita omistajina jatkamaan Myllyn kiinteistön ja palvelujen kehittämistä yhdessä vuokralaistemme ja alueen muiden toimijoiden kanssa, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund.
Osakekaupalla ei ole vaikutuksia kauppakeskuksen toimintoihin ja henkilöstö jatkaa työtään nykyisellä organisaatiolla Myllyn toimitusjohtajan Mari Hantulan johdolla. ”Olen erittäin innoissani siitä, että Myllyn paikallinen omistus vahvistuu”, iloitsee Hantula.
”Kauppakeskus Mylly on erinomaisessa kunnossa niin asiakkaiden, kiinteistössä työskentelevien kuin ympäristön ja taloudenkin näkökulmasta. Tänä päivänä kiinteistö on oman toiminnan osalta hiilineutraali, sillä on LEED-ympäristösertifikaatti ja se käyttää 100 %:sti vihreää sähköä, sekä kaukolämpöä ja -kylmää. SOK:n omistuksen oli sovittu jo yhteisessä osakassopimuksessa olevan väliaikainen ratkaisu ja ajankohta omistuksen muutokseen oli nyt molemmille sopiva. Turun Osuuskauppa on alueellisena toimijana erinomainen omistaja jatkamaan Kauppakeskus Myllyn ja alueen palvelujen kehittämistä”, kertoo SOK:n CFO Jorma Vehviläinen.
Turun Osuuskaupalla on Varsinais-Suomessa käynnissä useita muitakin investointiprojekteja, eikä nyt solmittava kauppa vaikuta aiemmin julkaistuihin investointisuunnitelmiin. ”Aiemmin tänä vuonna kerroimme, että investoimme vahvasti verkostoomme ja tulemme mm. avaamaan Naantaliin Prisman, jonka rakentamisen on määrä alkaa jo tänä vuonna”, jatkaa Niklas Österlund.
Lisätietoja:
Niklas Österlund, toimitusjohtaja, Turun Osuuskauppa, p. 010 764 4001, niklas.osterlund@sok.fi
Jorma Vehviläinen, CFO, SOK, p. 010 76 80608, jorma.vehvilainen@sok.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone menestyivät kansainvälisesti arvostetussa World Luxury Awards-äänestyksessä5.11.2025 08:29:59 EET | Tiedote
Radisson Blu Marina Palace Hotel ja Solo Sokos Hotel Turun Seurahuone palkittiin useassa kategoriassa arvostetulla tunnustuksella. World Luxury Awards -palkinnot jaetaan yleisön ja asiantuntijoiden äänestyksen perusteella. Tämän vuoden äänestyksen voittajat julkistettiin lokakuun lopussa Barcelonassa ja Singaporessa järjestetyissä gaaloissa.
Suunnitelmat Wiklundin uudistamiseksi etenevät - Prisma ja uudistettu Sokos valmistuvat joulukauppaan 202629.10.2025 10:00:20 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa ilmoitti syyskuussa 10 miljoonan euron investoinneista Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja Prisman avaamisesta Wiklundille vuonna 2026. - Uudistusten tila- ja toimintasuunnittelu on edennyt vauhdilla ja muutostyöt Wiklundilla on aloitettu. Prisman päivittäistavarat tulevat sijoittumaan pääasiassa nykyisen S-marketin tiloihin pohjakerrokseen ja käyttötavarat katutasoon. Sokoksen naisten vaate- ja jalkinevalikoima siirtyy loppukesään mennessä Wiklundin toiseen kerrokseen muodostaen uudistetun muodin ja kodin kokonaisuuden. Sokoksen uudistunut kosmetiikka löytyy jatkossa katutasosta. Muutosten yhteydessä suunnittelemme Hyvä Olo-hoitoloiden sulkemista sekä Wiklundilla että Raision Kauppakeskus Myllyssä, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. - Myös ravintolapalvelujamme muokataan ja suunnittelemme Bar W:n sulkemista joulusesongin jälkeen. Trattoria, Coffee House, Hesburger ja Walo Rooftop Bar palvelevat jatkossakin uudistuneella Wiklundilla, j
Turun Osuuskauppa laajentaa ruoan verkkokaupan pikatoimituksia – uutena kumppanina Foodora29.9.2025 09:01:19 EEST | Tiedote
Yhdestätoista Sale-myymälästä voi maanantaista 29.9. lähtien tilata ruokaostokset myös Foodora-sovelluksen kautta.
Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan kehittämiseen tuomalla Wiklundille Prisman ja uudistamalla Sokosta17.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Turun Osuuskauppa investoi Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja avaa Wiklundille Prisman vuonna 2026. - Uuden strategiamme mukaisesti vahvistamme erityisesti marketkaupan verkostoamme seuraavien vuosien aikana. Turku on voimakkaan kasvun aluetta ja haluamme kehittää keskustan elinvoimaa ja palvelutarjontaa sellaiseksi, että se palvelee nykyisten asiakkaiden lisäksi entistä paremmin myös alueelle muuttavia, erityisesti nuoria asiakasryhmiä. Prisma on keskusta-alueen ensimmäinen hypermarket ja uskomme, että se tuo keskustaan lisää asiakasvirtaa. Yksistään Wiklundilla vieraili viime vuonna lähes 5 miljoonaa asiakasta ja Prisman myötä luku varmasti kasvaa. Prisman myötä pystymme tarjoamaan asiakkaillemme entistä edullisemman hintatason ja laajemman valikoiman erityisesti käyttötavaroiden osalta. Samalla uudistamme Sokosta, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Wiklundilla tehtävien muutosten tarkempi tila- ja toimintasuunnittelu on parhaillaan käynnissä ja suu
Legendaarinen K45 DISCO valloittaa Submarinan – Turun yöelämä saa uuden tähden12.9.2025 09:00:01 EEST | Tiedote
Legendaarinen K45 DISCO tekee näyttävän paluun syksyllä 2025, kun se muuttaa Radisson Blu Marina Palace Hotelin ikoniseen Submarina-yökerhoon. Marraskuun loppuun asti jatkuvat Submarinan Stand Up & Dinner -esitykset ovat herättäneet suurta kiinnostusta, ja nyt Submarinan tarina jatkuu entistä monipuolisempana disco- ja keväällä myös tanssi-iltojen merkeissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme