Turun Osuuskauppa ostaa Kauppakeskus Myllyn kokonaan omistukseensa
29.4.2025 10:00:02 EEST | Turun Osuuskauppa | Tiedote

Turun Osuuskauppa ja SOK ovat sopineet osakekaupasta, jolla Turun Osuuskauppa hankkii koko Raisiossa sijaitsevan Kauppakeskus Myllyn omistukseensa. SOK ja Turun Osuuskauppa perustivat Kauppakeskus Mylly Oy:n vuonna 2001. SOK ja Turun Osuuskauppa ovat omistaneet Kauppakeskus Myllyn puoliksi, ja kaupan myötä SOK luopuu koko omistusosuudestaan.
Kauppakeskus Mylly on Varsinais-Suomen suurin ja Suomen kahdeksanneksi suurin kauppakeskus myynnillä ja pinta-alalla mitattuna. Vuonna 2024 Myllyssä oli yli 5,6 miljoonaa asiakaskäyntiä ja siellä toimii noin 140 liikettä ja palvelua. Kauppakeskuksen liikkeiden yhteenlaskettu myynti vuonna 2024 ylitti 250 miljoonaa. Mylly on sijoittunut ensimmäiseksi jo viitenä vuotena peräkkäin T-Median Luottamus&Maine -tutkimuksessa, jossa tutkitaan Suomen suurimmat kauppakeskukset. Myllyn kiinteistö valmistui vuonna 2001 ja sitä on laajennettu useaan otteeseen, viimeksi vuonna 2022. Tänä päivänä kiinteistön vuokrattava pinta-ala on 63000 m2.
Turun Osuuskauppa haluaa investoida Raisioon ja Myllyn alueeseen
”Alueen kasvu- ja kehitysnäkymät ovat erinomaiset ja uskomme Kauppakeskus Myllyn laajaan vetovoimaan myös tulevaisuudessa. Haluamme jatkuvasti kehittää palvelujamme vahvassa kasvussa olevalle asiakasomistajajoukollemme. Olemme sitoutuneita omistajina jatkamaan Myllyn kiinteistön ja palvelujen kehittämistä yhdessä vuokralaistemme ja alueen muiden toimijoiden kanssa, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund.
Osakekaupalla ei ole vaikutuksia kauppakeskuksen toimintoihin ja henkilöstö jatkaa työtään nykyisellä organisaatiolla Myllyn toimitusjohtajan Mari Hantulan johdolla. ”Olen erittäin innoissani siitä, että Myllyn paikallinen omistus vahvistuu”, iloitsee Hantula.
”Kauppakeskus Mylly on erinomaisessa kunnossa niin asiakkaiden, kiinteistössä työskentelevien kuin ympäristön ja taloudenkin näkökulmasta. Tänä päivänä kiinteistö on oman toiminnan osalta hiilineutraali, sillä on LEED-ympäristösertifikaatti ja se käyttää 100 %:sti vihreää sähköä, sekä kaukolämpöä ja -kylmää. SOK:n omistuksen oli sovittu jo yhteisessä osakassopimuksessa olevan väliaikainen ratkaisu ja ajankohta omistuksen muutokseen oli nyt molemmille sopiva. Turun Osuuskauppa on alueellisena toimijana erinomainen omistaja jatkamaan Kauppakeskus Myllyn ja alueen palvelujen kehittämistä”, kertoo SOK:n CFO Jorma Vehviläinen.
Turun Osuuskaupalla on Varsinais-Suomessa käynnissä useita muitakin investointiprojekteja, eikä nyt solmittava kauppa vaikuta aiemmin julkaistuihin investointisuunnitelmiin. ”Aiemmin tänä vuonna kerroimme, että investoimme vahvasti verkostoomme ja tulemme mm. avaamaan Naantaliin Prisman, jonka rakentamisen on määrä alkaa jo tänä vuonna”, jatkaa Niklas Österlund.
Lisätietoja:
Niklas Österlund, toimitusjohtaja, Turun Osuuskauppa, p. 010 764 4001, niklas.osterlund@sok.fi
Jorma Vehviläinen, CFO, SOK, p. 010 76 80608, jorma.vehvilainen@sok.fi
Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa
Wiklundin uudistus etenee – Meri Hakulinen kehitysjohtajaksi4.3.2026 11:59:59 EET | Tiedote
Wiklundin laaja uudistus etenee kohti seuraavaa vaihetta. Meri Hakulinen on aloittanut 1.3. Wiklundin uutena kehitysjohtajana.
Turun Osuuskaupalla vahva vuosi 2025 – asiakasomistajille ennätysmäärä rahana maksettavia etuja ja ennätysmäärä uusia asiakasomistajia26.2.2026 14:00:01 EET | Tiedote
Asiakasomistajia vuoden 2025 lopussa 190 958 Asiakasomistajat saivat Bonusta ja maksutapaetua yhteensä 30,5 M€ Liikevaihto 829,1 M€ Investoinnit Varsinais-Suomeen 71,6 M€ Henkilöstöä oli vuoden 2025 lopussa 2572
Turun Osuuskauppa juhlii lokakuussa 125-vuotista taivaltaan5.2.2026 11:00:09 EET | Tiedote
Wähäväkisten Osuusliikkeen perustaminen vuosisadan alussa 1901 oli lähtölaukaus Turun Osuuskaupalle. Jo 125 vuotta olemme olleet siellä missä varsinaissuomalaisten elämä. Juhlavuonna osuuskauppa toteuttaa näkyvästi perustehtäväänsä tarjoamalla kilpailukykyisiä hintaetuja ja palveluja ja kehittämällä verkostoaan. Tapahtumien täyteinen juhlavuosi pitää syksyllä sisällään mm. kahden uuden Prisman ja uudistuneen Wiklundin avauksen sekä marraskuussa poikkitaiteellisen esityksen konserttitalo Fuugassa.
Tarja Jalonen Turun Osuuskaupan toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi28.1.2026 10:00:03 EET | Tiedote
Turun Osuuskauppa on nimittänyt EMBA Tarja Jalosen toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Jalonen vastaa 1.2.2026 alkaen toimialajohtajana Turun Osuuskaupan matkailu- ja ravitsemiskaupasta, tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä liikennekaupasta. Jalonen on toiminut monipuolisen uransa aikana useissa majoitus- ja ravitsemiskaupan vastuutehtävissä ja viimeisimmäksi vastannut Turun Osuuskaupan hotellien ja niiden ravintoloiden liiketoiminnasta. - Tarja vahvistaa johtoryhmän osaamista strategiamme kannalta keskeisillä painopistealueilla. Uskon, että muutos osaltaan varmistaa kasvustrategiamme toteutumisen tulevina vuosina, toteaa Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund. Toimialajohtajana aiemmin toiminut Harri Havia jättää tehtävänsä Turun Osuuskaupassa. - Harri on tehnyt pitkän uran S-ryhmässä, josta viimeiset lähes neljä vuotta Turun Osuuskaupan palveluksessa. Haluan kiittää häntä erityisesti ravitsemiskauppamme kehittämisestä koronan jälkeen, jatkaa Österlund. Turun
Turun Osuuskauppa tarjoaa ihan tavallisia kesätöitä2.1.2026 09:30:01 EET | Tiedote
Oletko äärimmäinen vastuunkantaja ja aina joustamassa? Ihan kiva, mutta meillä ei tarvitse sentään mennä äärimmäisyyksiin. Etsimme ihan tavallisiin kesätöihin tekijöitä kesälle 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme