Atea Finland Oy

Atean ensimmäinen vuosineljännes Suomessa: Kysyntä kasvuun ja ykköstiloja tutkimuksissa

29.4.2025 10:46:45 EEST | Atea Finland Oy | Tiedote

Jaa

Atea Finland solmi merkittäviä uusia asiakkuuksia ensimmäisellä vuosineljänneksellä epävarmana jatkuvasta markkinatilanteesta huolimatta. ”Kysyntä on kääntynyt kasvuun, mikä näkyy erityisesti palveluliiketoiminnassamme”, toimitusjohtaja Juha Sihvonen sanoo. 

Toimitusjohtaja Juha Sihvonen, Atea Finland Oy
Toimitusjohtaja Juha Sihvonen, Atea Finland Oy Atea

Atea Finlandin tammi–maaliskuun 2025 liikevaihto oli 96,2 miljoonaa euroa ja se kasvoi 4,0 prosenttia edellisvuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Liikevoitto (EBIT) oli 2,0 miljoonaa euroa, ja se kasvoi 2,6 prosenttia. 

”Markkinatilanteen jatkuvasta epävarmuudesta huolimatta olemme saavuttaneet merkittäviä onnistumisia. Kysyntä on kääntynyt kasvuun, mikä näkyy erityisesti palveluliiketoiminnassamme. Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana onnistuimmekin laajentamaan asiakaskuntaamme. Atea valittiin alkuvuoden aikana muun muassa Päijät-Hämeen hyvinvointialueen ICT-loppukäyttäjäpalveluiden toimittajaksi ja Fingridin strategiseksi tietotekniikkakumppaniksi”, Atea Finlandin toimitusjohtaja Juha Sihvonen toteaa.

Atea sijoittui yhdessä Accenturen kanssa jaetulle ykkössijalle Whitelane Researchin vuosittain tekemässä tutkimuksessa, jossa mitataan asiakkaiden tyytyväisyyttä IT-ulkoistuskumppaneihinsa. 

”Panostuksemme IT-ulkoistuspalveluihin näkyy niin palvelumme laadussa kuin asiakkaidemme palautteessa. Aloitimme vuoden alussa uuden strategiakauden, ja asiakaskeskeinen toimintatapamme on tuottanut jo useita merkittäviä asiakassopimuksia ja tunnustuksia”, Juha Sihvonen sanoo.

Atean moneen kertaan palkittu vastuullisuustyö sai jälleen kansainvälistä huomiota tammikuussa. Yhtiö arvioitiin jo neljättä kertaa maailman vastuullisimmaksi IT-palveluyritykseksi tutkimus- ja mediayhtiö Corporate Knightsin Global 100 -indeksissä.  

”Olemme ylpeitä vastuullisuussaavutuksistamme ja siitä, että voimme toimia esimerkkinä koko toimialalle. Sijoituksemme Global 100 -indeksissä on upea saavutus ja samalla osoitus siitä, miten pitkäjänteinen vastuullisuustyö tuottaa tuloksia.”

Atea-konsernin Q1/2025 ja IFRS15:n mukainen raportointi

Atea-konserni käyttää taloudellisessa raportoinnissaan IFRS15:n mukaista liikevaihdon kirjaustapaa agentti-/päämiestulkinnan mukaisesti. Suomen tilinpäätöksessään Atea noudattaa suomalaista kirjanpitokäytäntöä.

Atea-konsernin Q1/2025

  • IFRS15:n mukainen laskutus: 1 139,1 miljoonaa euroa (+16,4 % vuoden 2024 vastaavasta ajankohdasta)
  • IFRS15:n mukainen liikevaihto: 734,2 miljoonaa euroa (+12,5 %)
  • Liikevoitto (EBIT): 24,1 miljoonaa euroa (+9,8 %)


Atea Finlandin Q1/2025

  • IFRS15:n mukainen laskutus: 96,2 miljoonaa euroa (+4,0 % vuoden 2024 vastaavasta ajankohdasta)
  • IFRS15:n mukainen liikevaihto: 73,1 miljoonaa euroa (-2,7 %)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Toimitusjohtaja Juha Sihvonen, Atea Finland Oy
Toimitusjohtaja Juha Sihvonen, Atea Finland Oy
Atea
Lataa

Atea

Atea on Pohjois-Euroopan johtava IT-palveluyritys, joka palvelee seitsemässä maassa 8 000 hengen voimin sekä paikallisesti ympäri Suomen. Olemme lähellä asiakasta 90 toimipisteessä.

Tarjoamme asiakkaillemme kattavan valikoiman IT-palveluita ja -ratkaisuja, jotka mahdollistavat digitaalisen muutoksen. Toimimme luotettavana neuvonantajana ja autamme asiakkaitamme suunnittelemaan, toteuttamaan ja ylläpitämään IT-infrastruktuuria ja -palveluita vastuullisesti.

Rakennamme Suomea tietotekniikalla yhdessä maailman suurimpien teknologiayritysten kanssa.

Atea-konsernin liikevaihto vuonna 2024 oli 3,0 miljardia euroa, ja se on listattu Oslon pörssissä. https://www.atea.fi  

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Atea Finland Oy

Miten suunnitella IT-laitteiden hankinnat epävarmassa markkinassa? Näin vältät sudenkuopat vuonna 202626.1.2026 15:05:57 EET | Tiedote

Tietotekniikkakomponenttien hinnat ovat lähteneet jyrkkään kasvuun, eikä helpotusta tilanteeseen ole tiedossa pitkään aikaan. Hintojen nousun lisäksi luvassa on myös saatavuushaasteita, kun laadukkaimmat komponentit ostetaan rakenteilla oleviin tekoälytehtaisiin. Atean laitepalveluiden johtaja Martin Lönnberg kertoo, mitä nyt kannattaa ja ei kannata tehdä.

IT-johtajuus murroksessa: Turvallisuus, talous ja tekoäly muovaavat Suomen tietohallintoja23.12.2025 13:40:41 EET | Tiedote

Pohjois-Euroopan suurimman IT-päättäjille suunnatun tutkimuksen CIO Analyticsin Suomen raportti julkaistiin Atea Focus -tapahtumassa 12. marraskuuta. Tutkimusta varten on kerätty tietoa lähes 1 300 IT-päättäjältä ja se tarjoaa läpileikkauksen Pohjois-Euroopan tietohallintojen nykytilasta, tietohallinnon roolista ja tuesta liiketoiminnalle sekä tulevaisuuden kehitystrendeistä. Suomessa tutkimukseen vastasi 236 IT-päättäjää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye