Turkulaistutkijoiden kehittämä uusi verkkopalvelu auttaa ymmärtämään politiikan taustoja – aineistoja jopa vuoteen 1907 asti
29.4.2025 12:30:00 EEST | Turun yliopisto | Tiedote
Uuden Politiikkapöydän avulla käyttäjät voivat tarkastella kattavasti politiikkaan ja lainsäädäntöön liittyviä dokumentteja. Palvelu auttaa ymmärtämään päätöksenteon taustoja syvällisesti.
Turun yliopiston ja Åbo Akademin tutkijoiden kehittämä verkkopalvelu Politiikkapöytä on julkaistu. Se täydentää jo käytössä olevaa verkkopalvelu Lakitutkaa, joka kokoaa yhteen lainvalmistelun eri vaiheisiin liittyvät julkiset asiakirjat.
Molemmat palvelut on kehitetty tutkimuskonsortio Lawpolissa. Lawpol-tutkimusinfrastruktuuri tarjoaa monipuolisia mahdollisuuksia politiikan ja oikeuden tutkimiseen.
– Halusimme kehittää palvelun, jonka avulla on helppoa ja innostavaa tutkia politiikan ja oikeuden rajapintoja, kertoo konsortiohankkeen johtaja, oikeustieteen professori Anne Alvesalo-Kuusi Turun yliopistosta.
Uuden Politiikkapöydän avulla käyttäjät voivat tarkastella kattavasti politiikkaan ja lainsäädäntöön liittyviä dokumentteja.
Samoin kuin Lakitutka, myös Politiikkapöytä sisältää politiikka- ja lainsäädäntömateriaalit, kuten hallituksen esitykset, kansanedustajien täysistuntopuheenvuorot ja lakiesityksiin annetut lausunnot. Laajimmillaan aineistot ulottuvat jopa vuoteen 1907 asti.
Politiikkapöydän tehokas hakutoiminto mahdollistaa dokumenttien tarkastelun esimerkiksi hallituskauden, kansanedustajan tai työryhmän mukaan. Monipuoliset työkalut tukevat syvällistä ja tarkkaa tiedon analyysia.
Demokraattisen päätöksenteon tukena
Tänään julkaistaan Politiikkapöydän ensimmäiset työkalut, joilla voi muodostaa aineistosta n-grammeja ja tutkia aineistojen muodostamia verkostoja. Palvelua kehitetään aktiivisesti sekä tarjolla olevien aineistojen että datanlouhinnan työkalujen osalta.
Jatkossa on mahdollista esimerkiksi hakea asiasanoja niiden kontekstissa, tunnistaa erilaisia argumentaatiokeinoja, eritellä tekstien tunnetiloja ja arvioida eri dokumenttien sisällöllistä vastaavuutta.
Politiikkapöytä hyödyttää monipuolisesti erilaisia käyttäjiä. Tutkijoille verkkosivusto avaa mahdollisuuksia politiikan ja lainsäädännön analysointiin, sillä sen avulla laajoihin aineistoihin perehtyminen ja niiden käsittely on entistä tehokkaampaa. Toimittajat puolestaan voivat nopeasti löytää uutistyöhönsä merkityksellistä tietoa ja syventää taustoja asiantuntevasti.
Myös suuri yleisö hyötyy sivustosta, sillä se tekee yhteiskunnan päätöksenteon ja lainsäädännön läpinäkyväksi ja helposti lähestyttäväksi.
– Politiikkapöytä yhdistää ajantasaisen tiedon ja analyysityökalut tavalla, joka auttaa ymmärtämään päätöksenteon taustoja syvällisesti. Palvelu on suunnattu niin tutkijoille kuin kaikille muillekin, jotka haluavat osallistua aktiivisemmin demokraattiseen keskusteluun ja päätöksentekoon, Alvesalo-Kuusi sanoo.
LAWPOL-hankkeelle on myönnetty Euroopan unionin elpymisvälinerahoitusta (NextGenerationEU) Suomen Akatemian kautta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anne Alvesalo-KuusiOikeustieteen professori
Puh:+358 50 560 4229anne.alvesalo-kuusi@utu.fiwww.utu.fi/fi/ihmiset/anne-alvesalo-kuusiTurun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto
Sota voi jättää sotilaaseen moraalisen vaurion myös sankarillisista teoista15.9.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Moraalinen vaurio on yleinen ilmiö sotaveteraanien keskuudessa. Laura Puumala osoittaa väitöstutkimuksessaan, että moraalinen vaurio voi olla seuraus myös moraalisesti oikeista tai ihailtavista teoista.
Muinais-DNA paljastaa keskiaikaisen muuttoliikkeen Ruotsista Suomeen15.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että Lounais-Suomen rannikon ja sisämaan asukkaiden geneettinen perimä eriytyi varhaiskeskiajan jälkeen Ruotsista suuntautuneen muuttoliikkeen myötä. Samalla tulokset osoittavat, että Suomen alue oli jo viikinkiajalla tiiviisti kytkeytynyt Itämeren kansainvälisiin verkostoihin.
Merimerkit-tapahtuma tuo meriteollisuuden toimijat yhteen Raumalle ja Poriin 16.–17. syyskuuta – katse kestävään kasvuun ja uusiin yhteistyömahdollisuuksiin14.9.2026 13:26:06 EEST | Tiedote
Meriteollisuuden tulevaisuus, vastuullisuus, osaajatarpeet ja uudet yhteistyömahdollisuudet ovat keskiössä Raumalla ja Porissa 16.–17. syyskuuta järjestettävässä Merimerkit-tapahtumassa.
Mikä on riittävää huolellisuutta? Uusi tutkimus tarkastelee yritysten rikosoikeudellisen vastuun rajoja14.9.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Suomen rikoslain mukaan yhtiö voidaan tuomita yhteisösakkoon, jos sen toiminnassa ei ole noudatettu riittävää huolellisuutta. Sitä ei ole kuitenkaan määritelty, mitä huolellisuus käytännössä edellyttää. Väitöskirjatutkija Heikki Jaatinen on tarkastellut, missä yritysten rikosoikeudellisen vastuun rajat menevät.
Ksenonin hengittäminen vähentää aivojen harmaan aineen tilavuuden alenemaa sydänpysähdyksen jälkeen14.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa verrattiin kammiovärinästä elvytettyjen sydänpysähdyspotilaiden tehohoitoa hengitettävän ksenonin ja kehon lämpötilan hallinnan yhdistelmällä pelkkään lämpötilan hallintaan. Tulokset viittaavat siihen, että hengitettävä jalokaasu ksenon saattaa suojata hapenpuutteen aiheuttamilta vaurioilta erityisesti muistitoiminnoille keskeisiä aivojen harmaan aineen alueita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme