SDP:n Timo Suhonen: UPM:n tilanne on se mitä pelättiin
29.4.2025 13:33:59 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallituksen työmarkkinoita rapauttavat toimet ovat mahdollisesti vaikuttaneet siihen, että työnantajien otteet kovenevat laillisissa työtaistelutilanteissa. Tilanteet voivat äityä jopa lainvastaisiin toimiin työnantajien osalta. Tältä vaikuttaa UPM-yhtiön toiminta, jossa on tullut ilmi vakavia epäkohtia.

Tänään on uutisoitu siitä, että teollisuusliitto pyytää poliisia selvittämään metsäyhtiön toimia työtaisteluiden yhteydessä. Liiton jäsenet ovat kertoneet, että UPM Plywood on painostanut työntekijöitä luopumaan lakosta uhkauksilla ja muilla epäasiallisilla toimilla.
- Työntekijöiden painostaminen lakkotilanteessa ei ole missään määrin hyväksyttävää. Annan täyden tukeni työntekijöille tässä vakavassa tilanteessa. SDP seisoo vahvasti työntekijöiden rinnalla ja tukee heidän oikeuksiaan laillisiin työtaisteluihin, kansanedustaja Timo Suhonen toteaa ja jatkaa:
- Hallitukset toimet työmarkkinoilla ovat herättäneet suurta huolta. Se on ensinnäkin asettunut vahvasti työnantajaleirin kelkkaan ja tehnyt itsestään työmarkkinaosapuolen. Tämän yhteistyön ”hedelmiä” on nähty tänä keväänä työmarkkinoilla: työtaisteluita on nyt laajasti lähes alalla kuin alalla. Mukaan lukien poliisit ja valtion työntekijät.
- Hallituksen tulisi avata silmänsä ja ryhtyä toimiin, jolla työmarkkinatilanne rauhoittuisi. Avaimet ovat heillä edelleen käsissään. Yksipuolisista työntekijän aseman heikennyksistä tulisi peruuttaa ja etsiä oikeudenmukaisia ja tasapainoisia ratkaisuja, päättää Suhonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Kvarnström (SDP): Hyvinvointivaltio ja solidaarisuus vaakalaudalla22.10.2026 15:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että sekä kokoomuksen että perussuomalaisten ehdottamat 8 miljardin euron leikkaukset seuraavalla vaalikaudella olisivat erittäin haitallisia hyvinvointivaltiolle, tasa-arvolle ja solidaarisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset valmiita saksimaan jälleen koulutuksesta22.10.2026 14:19:42 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään esitelty leikkauspaketti tietäisi kylmää kyytiä kunnissa. Puolue olisi valmis leikkaamaan kunnilta ensi kaudella yli 600 miljoonaa. Tämä iskisi väistämättä kovaa koulutukseen ja nuortemme tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaisten sakset hamuavat jo eläkkeitä22.10.2026 13:39:03 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään julkistettu ensi kauden leikkauslista on kylmää luettavaa eläkkeensaajille. Puolue olisi ensi kaudella ulottamassa saksensa jo eläkkeisiin, vaikka samaan aikaan kaikki ympärillä kallistuu ja moni kamppailee jo nyt arjen selviämisen kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme